[get-banner]
Kedi Cinsleri

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Korat Kedisi ve Özellikleri

Korat Kedisi ve Özellikleri

Dünyada birbirinden farklı ırka ve karaktere sahip olan birçok kedi türünün olduğunu biliyorsunuzdur. Bu yazımızda siz pati severlere köklü bir tarihe sahip olan Korat kedisi hakkında bilgiler vereceğiz. Zümrüt yeşili gözleri ve gümüş renkli tüyleri ile öne çıkan bu kedi türleri, ilk olarak Tayland’da keşfedilmiştir. Çok eski kedi türlerinden biri olmasının yanı sıra dünyada da oldukça popülerdir. Bu kedilerin uğur getirdiğine inanılmaktadır. Bize göre ise her kedi bulunduğu yere uğur getirmektedir. Buna kara kediler de dâhil. 🙂

Çok sevecen olan bu kediler, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Çok zeki olan bu kedi türleri, adeta bir köpek gibi peşinizden ayrılmazlar. Onunla alışverişe, yürüyüşe her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıklarını özellikle belirtmek isteriz. Bu yüzden yalnız kalması gerektiği zamanlarda onun meşgul olacağı ve zaman geçirebileceği oyuncaklarla haşır neşir olmasını sağlamanız gerekir.

Korat Cinsi Kedinin Özellikleri

Korat Kedisi Kaç Yavru DoğururYeşil renkli gözleri ile dikkat çeken bu kedi türlerinin tüyleri gümüş gri renktedir. Zaman zaman mavi tonları da yansıtmaktadır. Kısa ve oldukça canlı olan tüyleri pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Peki, Korat kedisinin özellikleri nelerdir? Bu kedi türünün özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • En büyük özelliği dünyada sayısının epey az olmasıdır. Ayrıca en pahalı kedi türleri arasında yer almaktadır.
  • Korat kedisi sahiplenmek isterseniz, özel olarak yetiştiricileri ile iletişime geçmeniz gerekir. Kesinlikle para vererek can satın almaya karşı olduğumuzun altını çizmek isteriz.
  • Atletik, kaslı bir vücuda sahip olmalarının yanı sıra oldukça zekidirler.
  • Sahibi ile inanılmaz bir bağ kurur ve her daim onunla olmak ister.
  • Doğru beslenme ve bakım ile en az 18 sene yaşamaktadırlar. Kilo ağırlıkları ise 2,5 ile 7 kg arasında değişmektedir.
  • Mevsim geçişlerinde onlarda tüy döker.
  • İkinci doğumdan sonra 4-7 yavru arası doğurabilir.

Korat Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Korat Kedisinin BakımıBakımı, oldukça hassas olan bir kedi cinsidir. Bu tür kedilere sürekli olarak aynı mama verilmelidir. Çoğu kedi türünde mama değişimi tavsiye edilirken, bu tür kedilere özellikle besleyici %25 protein ve %5 karbonhidrat içeren mamalar devamlı olarak verilmelidir. Haftada 1 kere taramak yeterli iken bu sayı özellikle mevsim geçişlerinde çok tüy dökeceklerinden daha fazla olmaktadır.

Korat kedisi, kilo almaya oldukça yatkın bir ırktır. Kilo problemi de malum her canlı için önemli bir sağlık sorunudur. Bu yüzden kilo almasını engelleyebilecek egzersizler ve oyunlar gerekmektedir. Yine düzenli aşı ve düzenli kontrol de her canlı da olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekir. Ayrıca kedilerin belli bir yaştan sonra yıkanmasına gerek yoktur. Korat kedisi de banyo yapmaktan hiç hoşlanmaz ama aşırı sıcak havalarda biraz ferahlaması için ılık su ile yıkayabilirsiniz. Dünyada oldukça ender bulunan bu kedi türleri yerine sokaktan bir can sahiplenmenizi önemle tavsiye eder, yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.