[get-banner]
Kedi Cinsleri

Manx (Manks) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Manx (Manks) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Manx (Manks) Kedisi

Dünyada sayısını sayamayacağımız kadar farklı türde kedi olduğunu biliyoruz. Bu yazımızda sizlere manx kedisi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Bu kedilerin en belirgin özelliği kuyruksuz olmalıdır. Bu şekilde doğmalarının sebebi ise mutasyona uğramış olmalarıdır. Kuyruksuz diye tabir edilmesine rağmen tabi ki de kuyrukları vardır ama çok çok kısadır. Bu yüzden de kuyruksuz gibi görünmektedirler. Manx kedisi, özellikle evcil hayvanlar grubuna girmektedir. Yani evinizde çok kolay bir şekilde bakabilirsiniz.

Kalabalık ortamları seven bu kedilerle ev ortamında çok rahat yaşayabilirsiniz. İsimlerini Man Adası’ndan alan bu kedilerin kuyruksuz olmalarının asıl sebebi ise genetik bir rahatsızlıktır. Kuyruklarında oluşan iltihaptan dolayı kuyrukları yeteri kadar gelişemez. Bu kedi türleri de kendi içlerinde dört gruba ayrılmaktadır. Stumpy Manx, Rumpy Manx, The Riser Manx ve Lonngy Manx kedisidir.

Manx Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Manx (Manks) Kedisi ÖzellikleriÇok cana yakın ve sevgi dolu olduklarını söyleyebiliriz. Özellikle çocuklar ile aralarında çok derin bir bağ vardır. Adeta bu kedi türleri köpekler gibidir. Yani bizim özgür ruhlu diye tabir ettiğimiz sokak kedilerimize benzememektedir. Manx kedisinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ortalama 8-15 senelik ömürleri vardır.
  • Ne çok küçük ne de çok büyüklerdir. Erkek kediler 4-6 kilo arası olurken, dişi kediler ise en fazla 5 kg civarındadır.
  • Uzun ve kısa tüylü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
  • Tüyleri çoğunlukla desenli olmasına rağmen farklı renkleri de görebilmeniz mümkündür.
  • Her kedi türünde olduğu gibi doğuştan avcıdırlar.
  • Çok iyi dostlardır ve bir o kadar da oyuncu kedilerdir.
  • Eğitilmesi neredeyse en kolay olan kedi türleridir. Çok kısa sürede her şeyi kavrayabilecek zekâya sahiptirler.
  • Tüy dökülmesi neredeyse çok azdır.
  • Sudan korkmazlar, aksine suyu çok severler.
  • Kalıtsal hastalıklara sahip oldukları için özellikle iki kuyruksuz manx kedisinin çiftleşmesi önerilmemektedir. Ortalama 3 veya 5 tane yavruları olabilir.

Manx Kedisi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Manx (Manks) Kedisi BakımıManx kedisinin bakımı oldukça zahmetsizdir. O kadar sıcakkanlı ve sevgi doludurlar ki onlarla geçirdiğiniz zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız bile. Çok oyuncu olan bu kediler, musluktan su içmeyi çok sever. Her musluğu açtığınızda yanınızda bitiverdiklerine şahit olabilirsiniz. Enerjisi yüksek olan bu kediler için evde birden fazla oyuncak bulundurmanız önemlidir.

Kısa ve uzun tüylü olması fark etmeksizin haftada bir kere taramanız yeterli olacaktır. Çünkü çok abartılı tüy dökmemektedirler. Ağız ve diş sağlığı tüm canlılarda olduğu gibi onlar için de önemli bir konudur. Diş fırçalama durumu kedilerde çok zor olsa da en azından haftada bir temizlemeye özen gösterin. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi, gözlerde çapaklanma varsa nazik bir şekilde nemli bir pamuk yardımı ile silinmesi önemlidir. Aslında evimizi paylaştığımız her canlıya gözümüz gibi bakmamız gerektiği bir gerçek. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.