[get-banner]
Kedi Cinsleri

Siyam Cinsi Kedi | Siyam Kedisi Özellikleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Siyam Cinsi Kedi yani Siyam Kedisi hakkında elimizden geldiği kadar bilgiler vermeye çalışacağız..

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Çocuklarla Arası: 8/10
Zeka:
7/10
Hareketlilik:
7/10
Oyunculuk:
7/10
Eğitilebilirlik:
6/10

Yaşam Süresi
Siyam kedileri 11 ile 15 yıl arasında bir yaşam süresine sahip.

Karakteri: Çok zeki ve çevik
Tüy Yapısı : Kısa bir tüy yapısı
Kulak Yapısı: Kısa ve uçları uzun bir kulak
Gövde: Orta
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 5 – 15 kg

 

Siyam kedisi karakterinin ona getirdiği önemli bir özellik olarak çok zeki, kıvrak ve cana yakındır. Tüy yapısına gelindiği zaman karşımıza kısa tüyle ve krem renginde olarak çıkmaktadır. Yüzündeki küçük bir bölge, kulaklar, patiler ve kuyruğu tamamen koyu kahverengi ve siyah arasında bir renkten oluşmaktadır. Kısacık kulakları bulunmaktadır. Vücut yapısı bakımından fazlasıyla güçlüdür. Kafasının şekli baş kısmı tamamen geniş ve çeneye doğru inildikçe daralmaktadır. Bir şeye benzetmek gerekirse ters üçgeni anımsatabiliyor. Orta irilikte bir gövdeye sahiptir. Herkes tarafından ve sağlıklı yapıda bulunan bir siyam kedisi 5 – 15 kilogram aralığında kilosu ile karşımıza çıkabilmektedir.

Siyam kedisi

bilinen en eski kedi ırkları arasındadır. Farklı kedilerin birleşiminden oluşmamış, safkan kedi ırkıdır. İlk olarak günümüzde Tayland olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesinde ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı dönemde Tayland, “Siyam” olarak adlandırılırdı ve Siyam Kedilerinin ismini bu bölgeden almışlardır. Yüzyıllar boyunca siyam kedileri ” Saray Kedisi” unvanıyla siyam kralının sarayında yaşamış ve sadece küçük bir bölgede var olmuşlardır. İlk kez 1800’lü yıllarda siyam kralının İngiltere’ye yaptığı bir ziyarette iki adet siyam kedisini hediye olarak götürmesi bu ırkın dünyaya açılmasını sağlamıştır.

Siyam cinsi kedilerin ortalama ömürleri 15 ile 20 yıl arasındadır ve en uzun yaşayan kedi ırklarındandır. Sağlık beslenen bir siyam kedisinin yirminci yaşını görmesi oldukça olağandır. Fit bir vücut yapısına sahip olmaları uzun yaşamalarıyla ilişkilendirilir, dünya üzerinde en yaşlı siyam kedisi sahibiyle birlikte huzur evinde yaşayan 1986 doğumlu Scooter isimli kedidir. Siyam kedilerinin ortalama ağırlıkları 3 ile 6 kilogram arasında değişiklik gösterir. Ancak bazı siyam kedilerinin 10 kilogram ağırlığa sahip olduğunu da görülmüştür.

Siyam Kedisi
Siyam Cinsi Kedi

Siyam Kedisi Karakteri

Siyam kedileri koruma özelliği yüksek olan bir kedi türüdür. Bu özelliğini yavruları ve sahibi üzerinde fazlaca gösterebilmektedir. Her daim onlar ile beraber olmak ve onları korumaya yönelik tavırlar sergiler. Karakterinin ona ön gördüğü özellikler itibari ile küçük çocuklara karşı çok iyi bir davranış sergilemektedir. Onlar ile oyun oynarken tırnaklarını patisinin içine saklayarak çocuklara zarar vermekten her zaman kaçınmaktadır. Bu sebeple  çocuklu ailelerin en sevdiği kedi türleri arasında yer alıyor. Sergilediği koruyucu tavırlar sebebiyle bakımını üstlenen aile onu kolayca kabullenebilmektedir. Adeta eğitilmiş bir köpek gibi onunla oyun oynadığınız esnada karşıya attığınız bir oyuncağı size geri getirebilmektedir. Sahibine fazlasıyla güven duyar ve sürekli onunla vakit geçirmek ister.

Siyam Cinsi Kedi Bakımı

Siyam kedisinin kısa ve yumuşak kürkünü haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Az tüy dökmesi sayesinde bakımı oldukça kolay bir ırk. İlgi meraklısı ve duygusal olduğu için ilgilenilmek ve oynanmak ister. Oyun oynarken özellikle ev halkına karşı tırnaklarını kullanmaz. 2 haftada bir tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Kedi kumunun kuru kalan özellikli olarak tercih edilmesi hijyen açısından önemlidir. Gün aşırı kum temizliği yapılması istenmeyen kokuları uzak tutacaktır.  Vancat Aktif Karbonlu kedi kumu kullanmanızı tavsiye diyoruz.. (bir çok kedi kumu denedik)

Siyam Kedisinin Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi
Aktif yapıya sahip Siyam kedileri küçük çocuklu aileler için çok güzel bir tercih olacaktır. İnsanlarla bağ kurma yeteneği çok üst düzey olan Siyam ırkı, çocuklara karşı oldukça nazik.

Sosyal bir kedi olması, her türden kedi ve köpekle birlikte yaşayabilmesini sağlıyor.

 

British Shorthair Cinsi ile ilgili yazımızı okumayı unutmayın!

İlgili Mesajlar

1 yorum

  1. kader says:

    bu türk cinslere bayılıyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.