[get-banner]
Kedi Cinsleri

Tekir Cinsi Kedi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Merhaba bu yazımızda Tekir Cinsi Kediler hakkında bilgi vermeye çalışacağız..

Tekir Cinsi Kediler

Tekir cinsi kediler arasında en sık rastlanan türlerden biridir. Çoğu tekir kedisi sokak kedisi olarak yaşamaktadır. Büyük çoğunluğu sokak kedilerinin çiftleşmesi sonucu dünyaya geldiği için melez olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden tam olarak hangi cins kedilerden geldiklerini söylemek oldukça zordur. Saf bir cins değillerdir. Özellikleri diğer kedilerle çoğu yönden aynıdır. Tekir kedileri kendi aralarında birçok alt türe sahiptir.

Bazılarının tüyleri kısa iken bazılarının ise uzun tüyleri bulunmaktadır. Renklerine göre isimlendirilen tekir kedileri Mavi Tekir, Kahverengi Tekir, Kahverengi Yamalı Tekir gibi 50’ye yakın adlandırmaya sahiptir.

Tekir Kedilerin Kiloları Nasıldır?

Orta büyüklükte olan tekir kedilerinin kiloları 2 ile 8 kilo arasında değişmektedir.

Tekir kedileri de diğer kediler gibi günün yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçirir. Kalan vakitlerde yapmayı en sevdikleri şeyler ise oynamaktır. Oyun arkadaşı bulamasalar bile mutlaka oyun oynamanın bir yolunu bulurlar. Eğer oyun oynamayı ve ilgi göstermeyi seven biri iseniz tekir kedi sahiplenmek sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Lazer oyuncakları, küçük toplar ve sesli oyuncaklar seçmek onlar için doğru olacaktır. Eve kolayca adapte olurlar ve sizi hemen sahiplenirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan tekirler diğer ev kedilerine oranla daha yaramaz ve enerjik olmaktadır.

Tekir Kedi
Tekir Kedi

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Genelde kısa tüylere sahip olduklarından dolayı tekir kedilerin sürekli taranması gerekmemektedir. Haftada bir tekir kedimizi taramak yeterli olacaktır. Melez türler oldukları için diğer türlerden daha dayanıklı olmaktadırlar. Başka kedilerden hastalık kapma oranları da bu sebepten ötürü oldukça düşüktür. Bu durum hiç hastalanmayacakları anlamına ise gelmemelidir. Kulak ve göz çevrelerini düzenli olarak kontrol etmeli, ara ara nemli bir bez ile temizlemelisiniz. Kullandıkları kum kabını düzenli olarak temizlemek de onları hastalıktan korumak için yeterli bir önlem olacaktır. Tekir kedilerin beslenmesi ise hemen hemen diğer kediler ile aynıdır. Kedinizi kuru mama ile beslemeniz doğru olacaktır. Mama seçiminde ise en önemli kriter kedinizin yaşı olmaktadır. Yaşı 1’den küçük kediler yavru kedi olarak adlandırılır ve yavru kedilere özel üretilen mamalar ile beslenmelidir. 1-7 yaş arasındaki kediler ise yetişkin kedilerdir ve onlara özel üretilmiş olan mamalar ile beslenmelidir. 7 yaşından büyük olanlar ise yaşlı kedilerdir ve dişlerinde sorun olabileceğinden daha uygun mamalar ile beslenmelidir. Mama seçimi kedinin ihtiyaçlarına göre yapılır. Bu ihtiyaçlar mineraller ve vitaminler, vücudu için gerekli diğer besinler olarak adlandırılır. Kediniz kısırlaştırma operasyonu geçirmiş ise özel olarak hazırlanmış mamalar ile beslemeniz daha doğru olacaktır.

İlgili Mesajlar

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.