[get-banner]
Kedi BakımıKedi Cinsleri

British Shorthair

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

britishshorhair kedisesicomBritish Shorthair kedilerinin kökeni İngilteredir. Genel olarak tüyleri kısa olduğu için shorthair adını almıştır. 19. Yüzyılda bir kedi üreticisi olan Harrison Weir tarafından kedi yarışmasına katılarak, dünyaca tanınmış bir kedi cinsi olmuştur. British shorthair yüz yıl boyunca popülerliğini korumuştur ancak 20. Yüzyılda ortaya çıkan İran kedileriyle birlikte popülerliğini birazcık yitirmiştir. Halen en çok sahiplenilen kediler arasında yer almaktadır. British shorthair kedileri güçlü ve heybetli bir kedi cinsidir. Yuvarlak yapıdaki kemikleri güçlü, vücudu kaslıdır. Boyları orta uzunlukta olan british shorthair kedileri oldukça dayanıklıdır ve sağlıklı bir yapıya sahiptir. Bu kediler genelde kilolu olurlar ve buda onları daha sevimli hale getirir. Güçlü bir kafa ve çene yapısına sahiptir British Shorthair kedileri… Bıyıkları oldukça belirgindir.

Karakteri: Oyuncu, Sessiz
Tüy Yapısı : Kısa Tüylü, Parlak
Kulak Yapısı: Orta büyüklükte
Vücüdu: Büyük ve kaslı.
Kilo: 5 – 10 Kg

Çocuklarla Arası: 10 üzerinden 10

 

British Shorthair kedilerinin en öne çıkan özelliği uyumlu bir kedi olmasıdır. Oldukça uyumludurlar. Özellikle çocukları için kedi almayı düşünen aileler için oldukça ideal bir kedi cinsidir. En sevilen özelliği ise, çok sabırlı bir hayvan olmasıdır, özellikle bu kedi kendisiyle oynayan çocuklara karşı çok sabırlıdır. British Shorthair kedilerinin dışarıya ilgisi yok desek yeridir. ilgi meraklısı değildirler, oyun oynamak istedikleri zaman bunu sahiplerine anlatırlar. Oldukça zekidirler. Bu kediler sahiplerine yakın olmak isterler, ev içinde onların yanına oturmak ve sahiplerinin kucaklarında oturmak isterler. british kedisesicomGenel olarak fazla hareketli kediler değildirler,
daha çok sessiz ve uysal bir yapıları bulunmaktadır. Fakat yine de bazen etrafta koşturup oynadıkları görülmektedir.
Sahiplerinin yanında da mutludurlar, ayrıca evde yalnız kaldıklarında da mutludurlar, yani sürekli ilgi isteyen kediler değildirler. British Shorthair kedisi mavi tonlarında, sık ve yumoş gibi tüylere sahiptir.

Erkek british kedisi 6 ila 10 kg aralığında olurken, dişi shorthair 5 – 7 kg boyutlarındadır. Genellikle 14 – 20 yıl aralığında ömürleri vardır.

En önemli özelliklerinden birisi evde yalnız kalabilmesidir. Bu kedi cinsi evde insan aramaz çok kendi kendine zaman geçirebilir. Tabiki de hiçbir kedi yalnız bırakılmamalıdır ancak zorunlu kalırsanız bu cins kedileri 3-5 gün evde mamasını, suyunu ve tuvalet kumunu yeterince koyarak evde yalnız bırakabilirsiniz.

Birçok kedi de olduğu gibi British Shorthair kedileri özellikle temizleme işlerini kendileri yapabilmektedir. Küçük yaşlar da temizliğe alıştırılan bu kedi cinsi sahipleri tarafından kendilerine bakım yapıldığı zaman çok uysal davranırlar. Taranırken zorluk çıkarmazlar sahiplerine..

Herhangi bir sorun yaşamamanız için dişlerini tıpkı kendiniz gibi her gün fırçalamalısınız. Eğer bunun için imkanınız yoksa en azından haftada bir mutlaka fırçalama yapmalısınız.

British Shorthair kedileri kaç tane yavru doğurur?

ilk doğumda genel olarak üç veya dört yavru dünyaya getiren dişi British Shorthair Kedileri, ilk doğumdan sonra 5-7 arasında yavru dünyaya getirebilir. Yavrularına karşı son derece şefkatli, dikkatli ve onlarla zaman geçirmekten, oynamaktan zevk alan bir annedir.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.