390
390 Beğeni

Van Kedisi Genel Özellikleri

Van kedisi kuvvetli bir vücudu olan orta ile büyük boyutta bir kedidir. Yarı uzun tüylü postu, sadece baş ve kuyruğunda renkli yamalar bulunan temelde düz beyaz rengi ile ayırt edilir. Postu ayrıca özel bir his verir ve su geçirmez, bu da Van kedilerinin suyu sevmelerini açıklar.

Kehribar, mavi veya biri kehribar diğeri mavi renklerde olabilen, ceviz şeklinde büyük gözleri bulunur. Kulakları, yuvarlak hatlı ve kama şeklindedir; başları üzerinde oldukça yüksek bir seviyede bulunur.

Van Kedisi
Van Kedisi

Van Kedilerinin Diğer Beyaz Kedilerden Ayırt Edilmesi

Bu ırka ait kedilere, orijinal olarak Van Gölü’nün yakınında bulunmaları nedeniyle Van kedisi adı verildi ve bu şekilde diğer tüm beyaz kedilerden ayırt edilmeleri sağlandı. Van kedisi, sadece yerlisi olduğu Türkiye topraklarında değil, 1960’lı yılların sonlarından beri tanındığı tüm dünyada da oldukça nadir olan bir hayvandır.

 

Van’ın Tescilli Bir Markasıdır

Van Kedisinin genetik, morfolojik ve fizyolojik özelliklerini korumak amacıyla, Van 100.Yıl Üniversitesi tarafından Van Kedisi Araştırma Merkezi (VKAM) 1992’de kurulmuştur. Merkez, yetiştirilen kedilerin yanında Van dışındaki aileler tarafından beslenen kedilerin takibini de yapmaktadır. Ayrıca, popülâsyonu artırmak amacıyla Ankara Orman Çiftliğinde Van Kedisi Evi projesi hayata geçirilmiştir. Van kedisi sahibi olmak isteyenler, Van Kedisi Araştırma Merkeziyle temasa geçebilir. Van Kedisi, Van’ın tescilli bir markasıdır. Van Kedisi’nin Van’a ait bir değer olduğu resmi olarak 22.04.2006 tarihinde tescil edilmiştir.

Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Van kedilerinin ortalama yaşam süreleri 12-17 Yıl arasındadır. Yaşam şartlarına bağlı olarak bu süre daha da uzayabilir veya kısalabilir.  Kedilerin ömrü insanlarda olduğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Kediler Kaç Sene Yaşar? Kedinin bakımı, beslenmesi, yaşam tarzı, cinsi kedinin ömrünü belirleyen etkenlerdir. Dolayısıyla kedinizin nelere ihtiyacı olduğunu iyi bilmeli ve o şekilde bakımını yapmalısınız.

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bu cinsin tüylerini her hafta düzenli olarak 1-2 kez taramak tüy dökülmesini engelleyecektir.

Van Kedisi Kaç Yavru Doğurur?

Van kedileri hamile kaldığında ortalama olarak ilk doğumda 2-4 yavru verirken 2. doğumda ve 2. doğumdan sonra bu sayı 6-8 arasına kadar yükselebilmektedir.

Van Kedisi sesini merak edenler BURADAN Van kedisi sesini dinleyebilir.

 

 

 

 

[btn target=”false” link=”https://kedisesi.com/kategori/video/”]Videolar[/btn]


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizin Tepkiniz Nedir?

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Bilgin Bilgin
0
Bilgin
Komik Komik
0
Komik
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Düşünceli Düşünceli
0
Düşünceli
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu
Umursamaz Umursamaz
0
Umursamaz
Burak

2009 yılında Web dünyasına giren Burak; şimdilerde kedileri Pufi ve Lila'nın videolarını, fotoğraflarını çekiyor, onlar üzerinden edindiği deneyimlerini siz değerli kullanıcılar ile paylaşıyor. Burak birçok başarılı Web projesine daha imza atmayı hedefliyor.
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı