[get-banner]
Kedi Cinsleri

Dünyadaki Tuhaf Kedi Cinsleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Dünyadaki Tuhaf Kedi Cinsleri

Dünyadaki Tuhaf Kedi Cinsleri yazımıza hoş geldiniz. Bir kedi sahiplenmeye karar verdiniz. Karar vermeden önce, karakter bilgileri, sağlık şartları, tüy yapısı, evcillik durumu vs. bir dizi araştırma yapmak önemlidir, sağlık sorunları Doğurmak için bilinen olabilir, ve seçtiğiniz cins yaşam tarzınıza uygun olacak emin olun. Benim araştırmalarımda, bazı tuhaf kedi ırkları da dahil olmak üzere ilginç gerçeklere rastlayacaksınız. Bu makalemde ilginç kedi cinslerinden 3 tanesini paylaşacağım..

1. Lykoi Cinsi Kedi

Tuhaf Kedi Cinsleri
Tuhaf Kedi Cinsleri

Leopara benzeyen kediler de gördük adeta küçük bir parsa benzeyeni de.  Karşımızda suratı tamamen bir kurdu andıran sıra dışı bir kedi türü var. Türün ismi Lykoi. Lykoi ismini Yunan dilinde “Kurt” anlamına gelen kelimeden alıyor.. Zaten görüntüsün kurttan bir farkı yok. Lykoi kedisi 2011 yılında ortaya çıkan yeni bir kedi türü. Dünya üzerindeki en yeni kedi ırklarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bakışlarından ve görüntüsünden dolayı kediden daha çok kurda benziyor.. Bu nedenle bu cinse küçük kurt lakabı takılmış.. Doğal bir mutasyon sonucu ortaya geldiği söyleniyor.. Asıl ilginç olanı da bu vahşi görüntüsüne rağmen dünyanın en pahalı kedilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Nedeni ise sayısının az olması.. Ülkemizde bu türde bir kedi yok maalesef. Dünyada da sayıları çok az. 2017 yılında yani bundan yalnızca 3 sene önce ulusal kedi dernekleri tarafından bir kedi ırkı olarak tanındı. Henüz çok bilen yok bu kediyi ancak meraklı yapısı ve zekâsı ile ilerleyen yıllarda oldukça popüler bir kedi ırkı olacağı aşikar.

 

 

2. Khao Manee Cinsi Kedi

Tuhaf Kedi Cinsleri
Tuhaf Kedi Cinsleri

Tayland dilinde “Beyaz Mücevher” anlamına gelen Khao Manee, dünyadaki en nadir kedi ırklarından biridir. Antik Tayland’da, tek gözlü Khao Manee iyi şans getirmek için düşünüldü ve gözlerinin mistik güçlere sahip olduğu düşünülmektedir. Gözleri farklı renklerde olan türü olmasına rağmen, tek gözlü kombinasyonu en fazla olan türüdür. Bu cinsin en şaşırtıcı özelliği doğal olmasıdır. Laboratuvar kedisi değildir.

Khao Manee kedileri dışarıyı seven, son derece arkadaş canlısı ve sosyal kedilerdir. Aktif, meraklı ve iletişimi yüksek olan bu kediler bazen konuşkan olarak bilinir.

Khao Manee kedilerinin eve giren herkesi selamladıkları bilinir. Sevgilerini tüm aileyle paylaşmaktan mutlu olurlar. Oyuncu yapıları, evdeki çocuklarla birlikte oynamaktan mutlu olacakları anlamına gelir.

 

 

3. Munchkin Cinsi Kedi

Tuhaf Kedi Cinsleri
Tuhaf Kedi Cinsleri

Munchkin kedi, ya da bazen de Sosis kedi olarak anılırlar, komik kısa bacaklar ile karakterizedir. Bu kedi cinsi dünya çapında büyük bir popülerlik kazanmıştır, ama ne pahasına?  Genetik mutasyon aynı zamanda bu kedilerin birçok hastalığa da yatkın olmasına yol açıyor. Munchkin kedileri tam da bu yüzden dünyanın hem en popüler hem de en çok tartışılan kedi ırklarından biri durumundalar. Birçok kuruluş bu kedilerin üretilmemesi gerektiği görüşünü savunuyor, ancak tıbbi verilerin bu kedilerin açıkça acılı bir hayat süreceğini ortaya koymasına karşın üreticiler Munchkin kedisi üretmekten ve insanlar da bu deformasyonla dünyaya gelmiş kedileri satın almaktan vazgeçmiyorlar.

 

 

 

Ülkemizde en çok Scottish Fold ve British Shorthair kedileri evcil olarak besleniyor.

 

 

 

İlgili Mesajlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.