[get-banner]
Kedi Cinsleri

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş KedisiDünya üzerinde o kadar fazla kedi köpek ırkı var ki çoğunun adını dahi ilk kez duyduğumuz bir gerçek. Bu yazımızda sizlere bilinen en eski kedi türlerinden biri olan Habeş kedisi hakkında bilgiler vereceğiz. Çoğu kedi severin dikkatini çeken bu kedi türlerinin kökeni Mısır’a kadar uzanmaktadır. Bu kedi türü aynı zamanda Somali kedisi olarak da bilinmektedir. Firavunlar zamanından beri gözde olan bu kedi türlerinin oldukça değişik özellikleri vardır.

Çok enerjik olan bu kedi türleri özellikle çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Ayrıca çok zeki olduklarından olayları hızlı bir şekilde kavrama ve anlama özellikleri vardır. Yalnız kalmayı hiç sevmemelerinin yanı sıra sürekli ilgi beklerler. Bu kedi türlerini köpeklerde olduğu gibi eğitebilir ve çok kısa süre içerisinde birçok şeyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Zeki oldukları kadar son derece sevecen olan Habeş kedilerinin özelliklerine gelin hep birlikte göz atalım.

Habeş Kedi Türünün Özellikleri

Habeş Kedi Türünün ÖzellikleriHabeş kedisinin özelliklerini yazımızı okuyan herkesin merak ettiğini tahmin ediyoruz. Öyleyse siz pati severleri bekletmeden bu sevimli kedi türünün özelliklerinden bahsedelim;

 • İncelik bir yapıya sahiptir. Yani zayıflardır.
 • Tüy renkleri çoğunlukla koyu kahverengi veya sadece kahverengidir. Tüyleri kısa ve oldukça yumuşaktır.
 • Kuyruk yapıları uzun ve incedir.
 • Gözleri badem şeklinde olmakla birlikte ela, bakır, yeşil, altın gibi farklı göz renklerine sahiptir.
 • Çok zeki ve bir o kadarda oyunculardır. Sahipleri ilgilenmedikleri takdirde kolayca depresyona girebilirler.
 • Sağlıklı ve iyi bakıldığı takdirde 20 yaşına kadar yaşamaktadırlar.
 • Erkek Habeş kedilerinin kilo ağırlığı ortalama 5 kg iken dişilerin ise ortalama 4-4,5 kg’dir.
 • Çok fazla hareketli olmalarına rağmen rahatsız edici sesler çıkarmazlar.
 • Güçlü ve bir o kadar sert pençelere sahiptir.
 • Yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar.
 • Çocuklarla arası son derece iyidir. Hem cana yakın hem de sevecendirler.

Habeş Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Habeş Kedisinin Bakımı Nasıldır?Habeş kedisinin bakımı, aslına bakılırsa son daha zahmetsizdir. Çoğu kedi türünün aksine Habeş kedileri çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Bu yüzden de bakım açısından en kolay kedi türleri arasında yer almaktadır. Tüyleri fazlasıyla kısa olduğundan tüy dökme gibi bir problemleri yoktur. Bu tüy probleminden rahatsız olan kedi sahipleri için çok artı bir durumdur. Haftada bir kere tüylerini taramanız kâfidir.

Tırnak kesimi ise her kedide olduğu gibi es geçilmemesi gereken durumlardan biridir. Habeş kedilerinin pençeleri fazlasıyla güçlü olduğundan tırnakları ile eşyalarınıza ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden düzenli olarak tırnak bakımını yaptırmanızı öneririz. Kulakları biraz fazla büyük olduğundan kulak bakımını sizlerin yapmaması daha doğru olacaktır. Kulak bölgesi genel olarak hassas bir yer odluğundan ayda bir kere veteriner hekiminize götürerek, bakımını yaptırabilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 yorum

 1. Geri bildirim: Kedilerde Beslenme

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.