[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Bir yavru kedi sahiplendiniz veya sahiplenmeyi düşünüyorsunuz.. Ancak bu yavrunun cinsiyetini de merak ediyorsunuzdur mutlaka.. Her iki cinsiyetten kedi de benzer davranışlar sergiler. Yani onların bu davranışlarına bakarak cinsiyetini tahmin etmeniz oldukça güçtür.  Neye bakacağınızı biliyor olsanız da kedilerin cinsiyetleri kesin olarak belirlemede işinize yarayacak birkaç farklılıklar daha vardır. Yeni doğan kedilerde bu durum biraz daha farklıdır. Çünkü yavru kedilerin üreme organları gelişmemiştir ve cinsiyetlerinin anlaşılabilmesi için birkaç hafta beklemek gerekir.. Aslında en kolayı veteriner hekiminize danışmak olacaktır. Kedinizin dişi mi erkek mi olduğunu yani cinsiyetini öğrenmeniz için size birkaç öneride bulunalım..

 

Kedinin Fiziksel Özelliklerine Bakarak Cinsiyetini Belirlemek

Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kediye/yavru kediye dikkatle yaklaşın.
Kedinin/ yavru kedinin cinsiyetini öğrenmek için kediyi tutup kaldırmanız gerekiyor

Bazı kediler ürkektir veya elde tutulmayı sevmez, bu nedenle yanınızda rahat olabilmesi için ona biraz zaman tanıyın.

 • Kedinizin yanında durun veya ve size yaklaşmasını bekleyin.  Kediniz yaklaştığında elinizi koklamasına izin verin.
 • Kediniz sinirli görünüyorsa sonra tekrar denemeniz gerekebilir ya da kendinize bir yardımcı bulmak daha iyi bir fikir olabilir 🙂
Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedinizin kuyruğunu kaldırın.

Kedinizi yavaşça tutup  kaldırın ve bir kolunuzla da onu kucaklayın. Boşta kalan kolunuzla kedinizin kuyruğunu kaldırın. Böylelikle kedinin üreme organını görebilirsin.

 • Kediniz elde tutulmaktan rahatsız olmuyorsa bir sandalyede ya da koltukta otururken bunu yapmak çok kolay olabilir. Böylelikle kediyi düşürür müyüm diye endişelenmenize gerek kalmaz.
 • Bir arkadaşınızla (yardımcı) birlikte bunu yapıyorsanız siz kedinin kuyruğunu kaldırırken arkadaşınız kediyi iki eliyle güvenli bir şekilde tutsun..
 • Kediniz kuyruğunun kaldırılmasına izin vermiyorsa kuyruğun sırtla birleştiği bölgeyi kaşımayı deneyin. Kediler, genelde bu noktaya dokunulduğunda kuyruklarını kaldırırlar.

Erkek kedinin üreme organının özelliklerine bakın.

Erkek ve dişi kedi arasındaki farkı söylemenin en kesin yolu kedinin kuyruğunun altındaki bölgenin fiziksel özelliklerini incelemektir. Erkek üreme organının özelliklerine bakarak başla, bunu fark etmek biraz daha kolay olabilir.

 • Erkek kedide anüs, skrotum ve penis varken dişi kedide yalnızca anüs ve idrar yolu açıklığı vardır.
 • Erkek kedide skrotum tüy ile kaplıdır ve iki testise sahiptir. Bu testislerin boyutu genelde kiraz çekirdeği ile kiraz büyüklüğü arasında değişir. Skrotum erkek kedinin arka tarafından, epeyce belirgin olan bir çift yumru şeklinde dışarı çıkıntı yapar. Kedinin tüyleri uzunsa skrotumu görmek zorlaşabilir. Böyle durumlarda tüyleri düzleştirmek için suyla ıslatmaya çalış ki skrotumu daha net görebilesin.
 • Kısırlaştırılmış erkek kedide de skrotum vardır ama genelde daha küçüktür.
 • Penis, skrotumun ve oradaki derinin alt tarafında bulunur ve kedinin uyluk bölgesinin arasında küçük, tüylü bir tümsek şeklindedir. Erkek kedinin üreme organını iki noktaya (:) benzetebilirsin.
 • Erkek kedilerin anüsü ve idrar yolu açıklığı ayrı olarak en az 2,5 cm’dir. Bu, yavru kedilerde 1,3 cm’dir.

kedisesi cinsiyet disiDişi kedinin üreme organının özelliklerine bakın.

Kedinin üreme organı, erkek kedinin üreme organının özelliklerine benzemiyorsa dişi kedinin özelliklerini aramaya başla.

 • Dişi kedide bir anüs ve idrar yolu açıklığı/vulva bulunur. Vulva dikey bir yarık şeklindedir. Dişi kedinin üreme organını noktalı virgüle (;) benzetebilirsin.
 • Dişi kedinin anüsü ve vulvası arasındaki mesafe daha kısadır. Anüs ve vulva ayrı olarak genelde 1,3 cm’dir.

 

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.