[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin Yiyebileceği ve yiyemeyeceği yiyecekler; bu yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Kedilerin yiyebileceği besin maddeleri oldukça fazla ancak kedilere zararlı yiyeceklerde oldukça fazla Kedilerin Yiyebileceği Yiyecekler nelerdir onlarla başlayalım

 Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler

Kedilerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler; Et Türlerinden yiyebilecekleri

  1. Sığır Eti; Kedi mamaları içerisinde sık karşılaşılan et türüdür.
  2. Tavuk Eti; Protein bakımından en zengin et türlerinden bir tanesidir. Çoğu kedi ırkı tarafından sevilerek tüketilir
  3. Hindi Eti; Kediler için en iyi et seçeneklerinden bir tanesidir. Protein bakımından zengindir.
  4. Kuzu Eti; Kedilerin en sevdiği et türlerinden bir tanesidir.
  5. Balık Eti; Kedilerin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Diğer et ürünlerine göre biraz daha az protein içerse de Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda kediler için oldukça lezzetli bir seçenektir.
  6. Domuz Eti; Kedi mamalarının içerisinde sıkça karşılaşılan bir et türüdür. Aşırı tüketiminde sindirim sorunları oluşabilir.
  7. Ördek Eti; Yine protein bakımından oldukça zengin bir et türüdür. Özellikle gıda alerjisi olan kediler için en iyi seçeneklerdendir.
  8. Geyik Eti; Özellikle gıda alerjisi olan kediler için kullanılmaktadır.
  9. Tavşan Eti; Protein bakımından diğer mamalardan bir miktar daha geride olsa da kediler için oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca gıda alerjisi olan kediler için kullanılabilir.

Eğer kedilerinize doğrudan et verecekseniz kesinlikle pişmiş et vermelisiniz. Kediler çiğ et yiyebilir, ancak bununla beraber iç parazit hastalığının ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Dolayısıyla herhangi bir et verirken kesinlikle pişmiş et vermelisiniz.

Kedi mamalarının içerisinde yukarıda sıraladığımız et çeşitleri bulunabilir. Bir mamanın içerisinde sadece bir adet et ürünü bulunması gerekmez. Örneğin, içerisinde 7 farklı et ürünü bulunan kedi mamaları bulunabilir. Bu mamalar karma içeriğe sahip olduğu için kedilerin genel sağlığı için iyi bir seçenektir.

Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler; Kediler Sebze Yer mi?

Kedilerin esas lüzumlarının protein alması gerektiğinde kararlaştığımıza göre artık meyve ve sebzelerin ehemmiyetine geçebiliriz. Kedilerin esas beslenmelerinde meyve ve sebzelere gereksinim yoktur, ancak meyve ve sebzeler vitamin, mineral, antioksidan bakımından zengin olduklarından dolayı kedinizin sıhhatli bir hayat sürmelerine destekçi olur.

Ayrıca yalnızca et ile beslenen kediler fazla kalori, protein ve yağ alacağı için obezite görülebilir. Kedilerin Yiyebileceği Yiyecekler;

Muz; Potasyum, vitaminler ve bakır bakımından zengin muzlar son derece tatlıdır. Her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da içerisindeki yüksek şekerden dolayı aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
Yaban Mersini; Yaban mersini, evcil hayvanınızı kanserden korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve lifle doludur.
Havuç; Havuç vitamin ve lif bakımından zengindir. Kedilerin göz ve diş sağlığı için oldukça etkilidir. Kedilere havuç verirken fırınlanmış veya haşlanmış olması gerektiğini belirtmek isteriz.
Yeşil Fasulye; Taze yeşil fasulye demir ve vitaminlerle doludur. Yavru kedilerin gelişimi için faydalıdır. Yeşil fasulye sadece haşlanarak verilmelidir.
Kavun; Kavun, kediler tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Şekerli olduğu için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.
Ispanak; Ispanak vitamin ve mineral bakımından zengindir. Aşırı tüketim sonucunda böbrek hastalıkları görülebilir.
Bezelye; Bezelye, enerji seviyelerini artırabilecek ve evcil hayvanlarda kemik sağlığını iyileştirebilecek B vitamini, tiamin ve potasyum barındırır.
Kabak; Kabak lif, vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebzedir. Özellikle kabız veya ishal olan kedileri için kullanılabilir.
Kuşkonmaz; Kuşkonmaz lif bakımından zengindir, birçok vitamin içerir ve mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Kedilere kuşkonmaz verirken muhakkak haşlanmalıdır.
Karnabahar; Pişmiş veya çiğ, karnabahar kediniz için oldukça sağlıklı bir sebzedir. Özellikle vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengin olan karnabahar iltihabı azaltmaya yarar ve yaşlı kedilerde görülen eklem ağrılarına yardımcı olur.

 Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler

Kedilerin Yiyebileceği Hayvansal Gıdalar Nelerdir?

Kediler et, meyve ve sebze gibi besinler tüketmesinin yanı sıra süt, süt ürünleri, yumurta gibi besinler de tüketebilir. Genel olarak kediler süt ürünlerinden oluşan gıdaları severek tüketseler de tamamen sağlıklı olduğunu söylemek doğru değildir. Kedilerin Yiyebileceği Yiyecekler;

Süt; Kediler süt içmeyi severler, ancak aşırı süt tüketimi ishale yol açabilir. Dolayısıyla, kedinizin sindirim sistemini test etmek için, az miktarlarda süt vererek gözlemleyebilirsiniz. Bununla beraber sütün içerisine su karıştırmayı düşünebilirsiniz.
Yumurta; Kedilerin en sevdiği besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda oldukça besleyicidir ve protein bakımından zengindir. Pek çok kedi mamasının içerisinde yer almaktadır. Kedilere sadece haşlanmış yumurta verilmelidir.
Peynir; Kediler laktoza duyarlı oldukları için tıpkı süt gibi aşırı peynir tüketimi de sindirim sorunları doğurabilir.
Yoğurt; Diğer süt ürünlerinde olduğu gibi, aşırı tüketiminde ishal sorunu ortaya çıkabilir.
Eğer kedinize süt ürünleri verecekseniz kesinlikle laktozsuz veya düşük laktozlu ürünler tercih edin. Aynı zamanda az miktarda tükettiğinden emin olun.

Kediler süt ürünlerini severek tükettikleri için, kedinize ilaç vermeniz gerektiği zaman bu yöntemi kullanabilirsiniz. Eğer, kediniz doğrudan ilacını içmiyorsa bir parça yoğurdun içine ilacını rendeleyebilirsiniz veya sütün içerisine karıştırabilirsiniz.

Kediler İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

 Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Yiyecekler

Çikolata; Çikolata köpekler için ölümcül olmakla beraber, kediler için zehirlidir. Çikolata tüketimi sonucunda kusma, ishal, yüksek ateş, kas titremeleri, kalp ritmi düzensizliği, mide ağrısı, susuzluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kafein; Tıpkı çikolata gibi kafein de kediler için zehirlidir. Tıpkı çikolata tüketimi sonucunda görülen semptomlarla karşılaşılır.

Alkol; Alkol, kediler için zararlıdır. Alkol tüketimi sonucunda kusma, ishal, titreme, yönelim bozuklukları, nefes darlığı, koma ve hatta ölüme neden olabilir

Çiğ Hamur; Kedilerin çiğ hamur tüketmesi midesinin genişlemesine yol açar ve midede alkol oluşturur.

Üzüm; Kedinize çok az miktarda üzüm vermek bile tehlikeli olabilir. Kediler üzüm tükettikten 12 – 24 saat sonra kusma, ishal, uyuşukluk, iştahsızlık, mide ağrısı gibi durumlar görülebilir. Aynı zamanda böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Soğan; Sarımsak; Soğan ve sarımsak tüketilmesi kandaki kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına yol açar. Özellikle içerisinde soğan bulunan yemekler kedilere verilmemelidir.

Pişmiş Ton Balığı; Ton balığı kediler için yararlı bir besindir, ancak insanlar için üretilmiş olan konserve ton balıkları civa zehirlenmesine yol açabilir.

Kemik; Küçük, kırılgan kemikler parçalanabilir ve bunun sonucunda ağızda veya sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabilir.

Köpek Maması; Kedilerin az miktarda köpek maması tüketmesi sorun yaratmaz, ancak kedinizin olması gerekenden fazla miktarda köpek maması yemesi taurin ihtiyacını karşılayamamasına yol açar. Kediler için taurin kalbin, gözlerin ve diğer organların sağlığını destekleyen bir çeşit amino asittir

Karaciğer; Az miktarda karaciğer tüketimi sorun yaratmayacaktır. Karaciğer A vitamini bakımından zengin olduğu için A vitamini dengesizliğine yol açabilir.

Kediler Ev Yemeği Yiyebilir Mi?

Kedilerin Yiyebileceği Yiyecekler yazımızda Bu soruya tek bir cevap verebilecek olsaydık “hayır” demeyi seçerdim, aslında kediler ev yemekleriyle beslenebilir, ancak bunu gerçekleştirmek son derece uzmanlık gerektiren ve zor bir seçenektir.

Yukarıda belirttiğimiz gıdaları kediler tüketebilir, ancak bunların dengesini ayarlamak kolay sayılmayacaktır. Burada “kediler etobur canlılar, o zaman her gün haşlanmış tavuk versem olur.” gibi bir düşünce doğabilir.

Kedilerin beslenmesi için haşlanmış tavuk iyi bir seçenektir, ancak bununla beraber kedinin alması gereken vitamin, mineral, karbonhidratlar bulunmaktadır. Bunun için diyetinin tamamını herhangi bir et türüyle karşılamak doğru değildir.

Özellikle günlük olarak yemek yapılan evlerde, aynı yemekten kediye vermek sakıncalıdır. Bu durum kedinin gelişimini yavaşlatacağı gibi sağlık sorunları da doğurabilir. Özellikle yukarıda yer alan kedilerin tüketmemesi gereken besinleri tüketmesi sonucunda geri dönülemez sağlık sorunları oluşabilir.

Eğer illa ki kedinize ev yemeği yedirmek istiyorsanız haşlanmış et ürünleri verebilirsiniz. Ancak, bu oran tüm beslenmesinin en fazla %15’ini karşılamalıdır. Yani geri kalan %85’i kedi mamasından elde edilmelidir.

Unutmayın ki, kediler için en sağlıklı beslenme şekli yüksek kaliteli bir kedi maması tercih etmektir.

Kedilerle Seyahat Edilir Mi Yazımızı Okumak İçin Tıklayın..

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.