[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerde Doğum, Kediler Kaç Yavru Doğurur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Merhaba pati severler bu makalemizde Kedilerde doğum, kedilerde doğum süreci, kediler kaç tane yavru doğurur, kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle her canlıda olduğu gibi kedilerde doğar, gelişir ve ölür. Kediler yaklaşık olarak 6 ile 9 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşmaktadır. Ancak eğer kedinize doğum yaptıracaksanız 12 ayı yani 1 yaşını doldurmadan çiftleştirmemenizi öneriyoruz.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kediler ortalama olarak yaşamlarının 6.ayından sonra ergenlik dönemine girerek ilk kızgınlık dönemlerine girebilirler. Kedilerde kızgınlık dönemi yaklaşık 10 güne kadar sürebilir Onun kızgınlık döneminden kaynaklanan tüm davranışlarının içgüdüsel ve bastırılamaz olduğunu unutmayın, bu hareket ve tavırlarından kendisinin de memnun olmadığından emin olabilirsiniz.

Kedimin Kızgınlık Dönemine Girdiğini Nasıl Anlarım?

Öncelikle kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini anlamanız oldukça kolaydır. Kızgınlık döneminde kediniz özellikle geceleri çok fazla miyavlar (bu miyavlamalar normal değil çocuk ağlaması gibi), yerde sırt üstü yuvarlanır, size daha çok yanaşıp kendini sevdirir, sizden daha çok ilgi bekler. Bu belirtiler varsa ve kediniz ergenlik dönemine girdiyse mutlaka anlarsınız. Erkek kedilerde ise kızgınlık diye bir şey yoktur. Onlar ergenlik dönemine girdikten sonra her zaman çiftleşmeye hazırdır.

Kedimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedinizin çiftleşmesinden yaklaşık 1 ay sonra veteriner hekiminizdeki ultrasonda veya kedinizin karnında olan şişkinliklerinden, kedinizin meme uçlarının belirginleşmesi ve pembeleşmesinden kedinizin hamile olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca İştahta artış, Kilo alımı gibi belirtilerde kedinizin hamile olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

IMG 20210203 WA0012
Kedilerde Doğum

Kedilerde Doğum , Kediler Kaç Yavru Doğurur?

Evet artık hamilelikten sonra doğum aşamasına geldiniz. Bu konuyla ilgili sorularınızı da alt başlıklar halinde cevaplamaya çalışacağız.

Kediler Kaç Günde Doğurur?

Kedilerin hamilelik süresi ise 58 ile 65 gün arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Yani genel olarak 2 ay içerisinde kediler doğum yapabilir. Kedinizin çiftleştiği ilk günden sonra saymanız gerekiyor bu süreyi. Eğer kediniz çiftleştikten 65 gün sonra hala doğum başlamadıysa kesinlikle veterinere gösterip gerekiyorsa sezeryan ile doğum yaptırabilirsiniz. Doğum iyice yaklaştığında kasılmalar çoğalır. Kasılmalar dakikalık olarak gerçekleştiğinde doğum zamanı başlamış demektir. Kediniz bu süreçte kendi için daha önce belirlemiş olduğu genelde kendini güvende hissedeceği bir yere geçerek doğumu gerçekleştirir. Anne kedi ilk yavru kediyi doğurduktan sonra başka yavru kedi varsa bu yavruların dünyaya gelmesi ortalama 10-20 dakika gibi bir zamanda gerçekleşebilir ancak bu süre 24 saate kadar uzayabilir.

Kedilerde Doğum, Kediler Kaç Tane Yavru Doğurur?

Herkesin merak ettiği sorulardan birisi de kedim hamile kaç tane yavru doğurur sorusu olacaktır. Kediler genellikle ilk doğumda 4 yavruya kadar doğurabiliyor. Ancak bazen 1 tane bile doğurabilir. Eğer kedinizin 2. doğumu ise bu yavru sayısı 4-7 arasında olabilmektedir.

Kedim doğum yaptı ne yapmalıyım?

Doğum yapan anne kedinin bakımında en önemli önerilerden birisi anne kediyi ve yavruları gereksiz yerde rahatsız etmemeniz gerekmektedir. Özelliklede ilk 1 hafta içerisinde yavru kediyi elinize almamaya özen gösterin. Çünkü anne kedi yavru kediyi kıskanabilir veya yavru kediye sizin kokunuz geçtiği için yavru kediyi reddedebilir.  Yavru kedilerde genellikle doğumdan sonra göz akıntısı ve çapaklanma olacaktır. Bu tür problemler için Kedilerde Göz Sağlığı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.