[get-banner]
Kedi Bakımı

Ev Kedisi Dışarı Çıkarılır Mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Ev Kedisini Dışarıda Gezdirmek Doğru mu?

Ev Kedisini Dışarıda Gezdirmek Doğru mu?Ev kedisini dışarıda gezdirmek doğru mu? Hepimiz biliyoruz ki kediler özgürlüğüne son derece düşkün canlılardır. Bu sebepten dolayı bazı kedileri ne kadar evde bakmak isteseniz de yine de bir yolunu bulup dışarı kaçarlar. Bazıları ise daha sokak kapısını görse evin hangi deliğine saklanacağını şaşırır, o kadar dışarıdan korkar. Günümüzde ev kedisini tasma takarak dışarıda gezdirenleri görüyoruz.

Evet, kediler doğası gereği avcı hayvanlar olduğu için dışarıda yaşamayı biliyorlar. Ancak dışarıda yaşamalarını biliyor olmaları onların her zaman kendilerini koruyacakları anlamına gelmez. Kedilerin de dışarıda çimlerde oynama hakkı, güneşin altına yatıp güneşlenme hakkı ve ağaçlara tırmanma hakkı elbette ki vardır. Yalnız bunlar işin güzel kısımlarıdır. Bazı kedi severler kedinin evde bakılmasına kızarken bazıları ise kesinlikle dışarıya çıkarılmasından yana değildir. Dışarıda artık hepimiz birbirinden farklı tehlikenin olduğunu biliyoruz. Kediler, çok hızlı ve çevik hayvanlar olduğu için dışarı çıkarttığınızda başına bir sürü iş açabilir. Tabi ki dünyada birçok kedisiyle yürüyüş yapan, gezen, parklarda oynayan kedi sahipleri var.

Ev Kedisini Dışarıda Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Ev Kedisini Dışarıda Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?Ev kedisini dışarıda bekleyen tehlikeler nelerdir? Ev kedilerini dışarıya birden çıkarmanız onların korkmasına ve hatta kaçmasına sebep olabilir. Kedinizi dışarıya çıkarmak ve onunla dışarıda yürüyüş yapmak istiyorsanız, onu daha yavruyken dışarıya alışmanız gerekmektedir. Yavruyken her gün onu gözetim altında tutarak dışarı çıkarırsanız, zaman içerisinde korkularını yenecek ve dışarıya alışmaya başlayacaktır. İlk zamanlar kapı önüne veya bahçenize çıkarabilir, zamanla onlara özel tasmalardan kullanarak, gezme alanını genişletebilirsiniz.

Tasmanız çıkarırsanız kediniz sokağa alışmış olsa bile herhangi bir köpek gördüğünde veya başka bir kedi ile karşılaştığında korkabilir ve kendini savunmak için kavgaya karışabilir. Unutmayın ki kedilerin kavgası çok çetindir ve ayırmak zordur. Bu yüzden kediniz ciddi zararlar görebilir. Öte yandan kediniz birden yola atlarsa Allah korusun araba çarpabilir ve sonuç çok daha üzücü olabilir. Diğer yandan hep evde kalan kediler, birden dışarı çıkarıldığında kafes içinde bile olsa fazlasıyla korkar ve ağlarlar. Bu yüzden kafanıza göre kediyi dışarı çıkarmak yanlıştır.

Ev Kedisini Tasma Takarak Dışarıda Gezdirebilir miyiz?

Ev Kedisini Tasma Takarak Dışarıda Gezdirebilir miyiz?Ev kedisini tasma takarak dışarıda gezdirebilir miyiz? Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kedinizi dışarıda gezdirmek istiyorsanız, yavaş yavaş dışarıya alıştırmanız gerekir. Çoğu kedi tasma takılmasından hoşlanmadığı için ilk alıştırmaları evde tasma takarak denebilirsiniz. Bazı kediler tasma takıldığında hiç oralı olmazken bazıları ise tasmayı çıkarmak için evin içerisinde geri geri gitmeye başlar ve onu çıkarmak için çok uğraşır. Böyle bir durumda kediniz de ciddi strese girer ve korkar.

Kedinizin karakteri de bu konuda önemlidir. Çok uysal bir kediyi tasma takarak dışarı çıkarmak çok daha kolay bilir. Evet, kediler kesinlikle özgür olmayı hak ediyor. Bazı kesim kedilerin eve kapatılmasına karşı ama öte yandan baktığımızda dışarıda birçok tehlike var. Bu yüzden onları dışarı çıkartmaya çalışmak yerine dışarıda yaşama savaşı veren kedileri eve almak çok daha doğru olacaktır. Belki hepsini kurtaramayız ama emin olun ki ev ortamı dışarıdan çok daha güvenlidir. Yazımızı okuduğunuz içi teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.