[get-banner]
Köpekler Bakımı

Whippet Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Whippet Köpek Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

Whippet Köpek CinsiDünyada birbirinden farklı köpek cinsi bulunmakla birlikte bunların bazılarının adını dahi bilmediğimiz de bir gerçektir. Bu yazımızda siz hayvan severlere köpek türlerinden biri olan Whippet köpek cinsi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu köpek türlerinin kökeni İngiltere tarafına dayanmakla birlikte Greyhound, Terrier ve İtalyan Tazısının melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Oldukça sevimli ve cana yakın olan bu köpek türleri, sahiplerine de güçlü bir sevgi duymaktadır. Zaten tüm köpekler, sahiplerine sonsuz bir sevgi ile bağlanırlar.

Pırıl pırıl kısa tüylere sahip olmasının yanı sıra fiziksel görünüş olarak da çok incelerdir. Küçük uçlu ve kıvrık kulaklara sahip olan bu köpek türleri, birbirinden güzel renk tonlarına da sahiptir. Çoğunlukla beyaz, sarı, siyah ve kahverengi tonlara sahiptir. Enerjileri son derece yüksek olan bu köpekler, aynı zamanda çocuklarla da iyi geçinmektedir.

Whippet Köpek Cinsinin Özellikleri

Whippet Köpek CinsiWhippet köpek cinsinin özellikleri konusuna gelecek olursak, bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sıcakkanlı, cana yakın ve son derece sevgi doludurlar. Sahiplerine karşı da son derece bağlıdırlar.
 • Özellikle bekçi köpeği olarak tercih edilen bu köpek türleri, oldukça zekidir.
 • Normal kilo ağırlıkları 9 kg ile 19 kg arasındadır.
 • Genellikle orta boylu olmakla birlikte erkeklerin boy uzunluğu 47 cm iken dişilerin boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 44 cm’dir.
 • Oyuncu olmalarının yanı sıra yüksek enerjiye sahiptirler.
 • Çocuklarla arası mükemmel derecede çok iyidir.
 • Diğer hayvanlar ile de anlaşma konusunda çok iyidir.
 • Koşmayı çok sevmelerinin yanı sıra iyi birer avcıdırlar.
 • Suyu hiç sevmemelerine rağmen çok iyi yüzücüdürler.
 • Yetişkin Whippet dişi köpekler, 4 ile 8 arasında yavru doğurabilir.
 • Kediler ile de anlaşabildiklerinin altını çizmek isteriz.
 • Yabancı kişiler ile arası iyi olmadığı için kişileri köpeğe önceden tanıtmak çok daha iyi olacaktır.

Whippet Köpek Cinsinin Bakımı Nasıldır?

Whippet Köpek CinsiWhippet köpek cinsinin bakımı, çok zor değildir. Tüyleri sık ve kısa olduğundan çok fazla tüy dökme sorunu yoktur. Mevsimsel geçişlerde ise tüy dökülmesi zaten normal bir durumdur. Tüylerini haftada bir en az taramakta fayda vardır. Bu köpek türlerinin doğru bir şekilde beslenmesi de son derece önemlidir. Yemek artıklarının kesinlikle verilmemesi gerektiğinin de altını çizmek isteriz. Kuru mama ile beslenmesi gereken bu türlerin sularları da her zaman temiz olmalıdır. Bu kurallar aslına bakarsanız tüm kedi ve köpekler için geçerlidir. Son derece hareketli ve enerjik olan Whippet köpeklerini sık sık gezdirmek gerekmektedir.

Kilo alma gibi bir sorunları olmadığı için her zaman fit ve zarif bir görünüşüne sahiptirler. Tırnakları düzenli olarak uzman veteriner hekim tarafından kesilmelidir. Diş bakımı da elbette ki en önemli konulardan biridir. Bu yüzden de rutin veteriner kontrollerini aksatmamanız gerekir. Yazımızın sizlere faydalı olacağını umuyor, hepinize paticiklerinizle mutlu günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.