[get-banner]
Kedi BakımıKöpekler Bakımı

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Bilmeniz Gerekenler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bir evcil hayvan sahiplenmek elbette ara sıra herkesin aklından geçen ve zaman zaman da istediği bir olaydır. Peki evcil hayvan sahibi olmak için hayvanları seviyor olmak yeterli midir? Herkes evcil hayvan sahibi olabilir mi? Gelin tüm bu soruların cevabına birlikte bakalım ve evcil hayvan sahibi olmanın gerektirdiklerini maddeler halinde inceleyelim.

  • Hayvan sevgimizin yeteri kadar kuvvetli olduğundan emin olmalıyız.

Elbette hepimiz sokakta tatlı bir kedi yavrusu gördüğümüz zaman kucağımıza alıp sevip ona sonsuza dek sarılmak istiyoruz ama o kedi yavrusu en sevdiğimiz kulaklığımızı kemirip bozduğunda, uykumuzu böldüğünde, tatile gidemediğimizde, evdeki eşyalara zarar verdiğinde gözümüze bu kadar tatlı gözükecek mi? İşte tam da sorulması gereken soru budur. Dışarıda sevmek elbette güzeldir lakin aynı sevimli canları bir hata yaptıklarında da kızmadan, sevgi merhamet ile sevmeye devam edebilecek miyiz? Bir evcil hayvan sahiplendiğinizde emin olun çocuktan bir farkı olmuyor. Kendi çocuğunuzdan ayırmamanız gerekiyor. Eğer iki gün sonra sıkılıp sokağa atacaksanız lütfen hayvan sahiplenmeyin!

  • Maddi yeterlilik

Sevgimizden emin olduktan sonra diğer bir önemli konu ise maddiyattır. Gerçekten bir evcil hayvanın masrafları küçük bir çocuğun masrafları kadar olabilmektedir. Malumunuz onlara sağlıkları için kendi yediğiniz yemekleri vermemeniz gerekiyor. Orta kaliteli veya premium mamalar vermelisiniz ki sağlıklı büyüsünler. Ucuz mama verirseniz emin olun mama ücretinden kısarsınız belki ama veteriner ücretlerinden çıkar o para.. Bu küçük ve sevimli canlarımızın sonsuza dek yaşamasını ve çok sağlıklı olmasını istemek hepimizin hakkı ama onlar da hastalanıyor tıpkı bizler gibi. Bu hastalık süreci için de maddi olarak yeterli olmak gerek. Ayrıca yavru bir can sahiplendiyseniz de aşıları için, veteriner kontrolü için yine ayrı bir bütçe ayırmanız gerekli. Kendimize ikinci sormamız gereken konu ise ben bu olası durumlar için bir bütçe ayırabilir miyim?

Evcil Hayvan
Evcil Hayvan
  • Zaman ayırmak

Maddi olarak bakabileceğinize kanaat getirdiyseniz bir diğer hususta zaman ayırma konusu oluyor. Sağlıklı bir yaşam için evimizde bir evcil hayvanın öylece durması değil elbette ki onun için zaman ayırmak gereklidir. Günün belli bölümleri içinde evcil hayvanımız ile ilgilenmemiz gereklidir. Çünkü yalnız yemeğini verip ona yeni barınacak bir yer vererek iyi bir evcil hayvan sahibi olamayız. Onun ile ilgilenmeli, oyunlar oynamalı ve sevdiğimizi göstermeliyiz. Onun bir çocuk olduğunu unutmayın. Çocuklar gibi ilgi ister, oyun ister, sevilmek, okşanmak ister.. Günde en az 1 saatinizi ona ayırmanız gerekiyor.

  • Ve asla pişman olmamak

Bir evcil hayvan sahibi olmak 1 yıl, 5 yıl ya da 10 yıllık bir karar değildir. Bir evcil hayvan sahibi olmak olabilecek iyi ya da kötü tüm deneyimleri bir ömürlük kabul etmek demektir. Örneğin; favori restoranınız eğer evcil hayvanınızı kabul etmiyorsa artık favori restoranınız olmayacaktır. Ya da kablolu tüm aletlerini ortada bırakmayacak ve toplamanız gerekecektir. Önemli şeyleri ortada bırakmaz ve kaldırırsınız. Bu ömürlük karar için iyi karar vermeli ve asla pişman olmamalısınız.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.