[get-banner]
Köpekler Bakımı

Kedi Eve Geldiğinde Ne Yapmalı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? Öncelikle eve getirilen bir kedi yabancılık çekeceğinden, ortamın biraz sakin ve sessiz olması kedilerin eve alışması açısından önemlidir. Kedinin rahat edebileceği bir ortam hazırlamak, ona ait köşe kurmak evi daha çabuk benimsemesini sağlayabilir. Kendisini birazda rahat bırakarak etrafı keşfetmesine izin vermek gerekir. Peki, Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? Dahası evdeki kedi yavru kediye nasıl alışır? İşte detaylar!

Evdeki Kedi Yavru Kediye Nasıl Alışır?

Evde bulunan büyük kediler, genellikle yavru kediler ile pek iyi anlaşamayabilirler. Yavru kediler hareketli ve istekli olduğu için evinizdeki kedi bu duruma katlanmak istemeyebilir. Bu durumda sürekli tıslamalarına şahit olabilirsiniz.

Lakin bazı uygulamalar ile kedileri birbirine alıştırmak mümkün. Eğer yeni gelecek olan yavru kedi evinizdeki kedide stres durumu oluşturacaksa sakinleştirmek amacıyla kedi nanesi yedirebilirsiniz. Bunun dışında evinizde yavru kedi gelmeden yaklaşık bir hafta önce yavru kedi için olan eşyaları, mama kabı, tuvalet kabı vb. önceden yerleştirin.

Böylece evinizin kedisinde aşinalık yapsın. Lakin yavru kedi eve geldikten sonra mama ve su kaplarını çok birbirine yakın koymamanız gerekir. Karşılıklı tehdit altında hissetmemeleri açısından önem arz eder. Ayrıca yeni gelen kedinize ayrı bir oda belirlemenizde iyi olabilir. Birbirleri ile tam etkileşime girmeden kokularını alarak da alışkanlık kazanabilirler.

Kedi Eve Geldiğinde Ne Yapmalı?

Diğer bir önemli nokta evinizdeki kedinin sağlıklı olduğundan emin olmanız. Eğer sağlık açısından bir sıkıntı varsa yavru kedinin kendisinde stres oluşturma etkisiyle daha da kötüleşebilir. Ayrıca onlara ortak oyun oynamalarına izin vermelisiniz. Böylelikle birlikte bir aktivite de bulunmak onlar açısından iyi olacaktır.

Dikkat çeken başka konuda, evinizde bulunan büyük kedinin hiyerarşi kurmasına müsaade etmeniz. Yavru kediye karşı üstünlük besleyici hareketleri, tıslama, pati atma gibi davranışları dozunda olduğu sürece karşı çıkmamalısınız. Onların bu etkileşimleri normaldir. Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? Dediğimizde atmamamız gereken birkaç adımdan söz edebiliriz.

Eve Kedi Aldığımızda İlk Ne Yapmak Gerekir?

Evinize ilk kediyi getirdiğinizde evin diğer üyeleriyle tanıştırmakta acele etmeyin. Onun bu yabancılaması karşısında ona zaman tanıyın. Ayrıca kendi kullanacağı mama kabı, yatağı, kum kabı gibi ona ait yerlerini göstermeniz önemlidir. Sıcak ve yumuşak bir yatak onlar için oldukça iyi bir seçenektir. En başta bu tarz şeylere dikkat etmeniz kedinizin size daha iyi alışmasını sağlamada yardımcı olur. Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? Dahası eve alıştırma süreci nasıl olmalıdır?

Kedi Eve Geldiğinde Ne Yapmalı?

Kedi Eve Nasıl Alıştırılır?

Kedinin evdeki kendi ihtiyaç kapları ve mümkünse odasının bulunması dahilinde dikkat edilmesi gereken, kaselerinin kenarları çok yüksek olmamalı ve tuvalet kaplarından uzak olmalıdır. Bunun dışında tırmanmayı seven bu canlılar için odada yüksek yerlere çıkabileceği bir ortam hazırlamak da kolay uyum sağlamasında etkilidir.

Kediler iç güdülerini gösterebildiği yerlere kolay alışması bakımından onlara bir de tırmalama duvarı verirseniz, bu onlar için rahatlatıcı olacaktır. Kendilerini güvende hissetmelerine ayrıca özen göstererek, rahatlıkla ihtiyaçlarını giderebileceklerine ikna etmek gerekir. Başta sesinize, varlığınıza alıştırdıktan sonra oyunlar oynatarak kedinin size daha çok yanaşmasını sağlayabilirsiniz. Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? İşte detaylar!

Kedi Eve Geldiğinde Ne Yapmalı?

Kedinin Eve Alışması için Kediyle Nasıl İlişki Kurmalıyız?

Kedilerin sosyalleşmesi, insanlara, size alışması için onlarla bol bol vakit geçirmek gerekmektedir. Bu kedinizin bakımını yaparken de daha az zorlanmanızı sağlar. Başta onlara yaklaşırken kendi boyutlarına inerek sevmek, güvence oluşturur. Bunun dışında, çekingen kedinin elinizi koklamasına izin verin ve severken çenesinin altı, kulakları, yanakları gibi koku bırakmayı sağladığı yerlerini sevin.

Kedinizi hafta bir tarayarak, ona farklı şekilde dokunulmasına alışmasını sağlarsınız. Böylece tüylerine olan işlemleri gerçekleştirmenizde kolaylık oluşur. Böylece Kedi eve geldiğinde ne yapmalı? Sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk!

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.