[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Küstüğünü Nasıl Anlarız?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin küstüğünü nasıl anlarız? Her kedinin farklı karakterde bulunması ile küsme davranışlarının belirtileri farklı olabilir. Bunun yanı sıra şu davranışları gösteriyorsa kediniz küsmüş olabilir! İşte kedilerin küstüğünü nasıl anlarız? Sorusuna dair ip uçları;

 • Uzun süre yalnız kalıyorsa
 • Azarlamışsanız
 • Mamasını sevmiyorsa
 • Başka birisine emanet etmişsiniz
 • Eve tanımadığı bir insan gelmiş ise
 • Eve başka bir kedi gelmiş ise

Kedinizin küsmesin genel nedenleri bu şekildedir. Kedinizin küstüğünü anlamak gayet kolaydır. Eskisi gibi davranmıyor ve sizinle oyun oynamıyorsa, eskiden yaptıklarını yapmıyorsa, sevdiği şeyleri Yapmak istemiyorsa bunlar küskünlüğün belirtilerinden. Ancak bu durumlar küskünlük sebebi değilse hemen veterinere gitmesi gerekiyor. Herhangi bir sağlık problemi olmuş olabilir. Veteriner herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığını söylüyorsa kedinizin kalbini kırmış olabilirsiniz. Kedilerin küstüğünü nasıl anlarız? Sorusuna paralel olarak kimi zaman kedilerin deli konuştuklarını görürüz.

Kedilerin Küstüğünü Nasıl Anlarız

Kedi Neden Deli Gibi Koşuyor?

Kediler kuma dışkılarını yaptıktan sonra deli gibi koşmaya başlarlar. Dışkıyı olabildiğince derine gömerek hemen sonra kaçarlar. Bunun nedeni tamamen içgüdüsel. Avcı olan diğer hayvanlar kokusunu almasın diye bu şekilde davranırlar. Evcilleştirilmiş olmasına rağmen içgüdüsel olarak böyle davranırlar bu gayet mantıklı bir hareket, korkmanıza gerek yok.

Sindirim problemlerinden kaynaklı olarak ya da alerji durumlarından kaynaklı olarak deli gibi koşmaya devam ederler. Rahatsızlık yaşıyor olabilir sindirim probleminden kurtulabilmek için koşturma davranışı sergilerler. Kedilerin küstüğünü nasıl anlarız? Konusuyla kimi zaman kedilerin yaşadığı sindirim sıkıntısı karıştırılmaktadır.

Uzmanların görüşüne göre deli gibi koşturmasının bir başka nedeni de kedilerin kendisini arındırmak istemesidir. Kediler için hijyen önemlidir ve bu yüzden kendilerini sürekli temiz tutmak isterler. Tuvaletlerini yaptıktan sonra dışkıdan hemen uzaklaşmak isterler.

Çok fazla enerjiye sahip olan kediler fazla enerjilerini yakabilmek için de koşmaya başlarlar. Yürüyüşe çıkmadıkları zamanlarda ya da çok az önce oynadıkları zamanda fazla enerjilerini koşarak atarlar. Bu durum genellikle yavru kedilerde görülür.

Pirelerden kurtulabilmek için ya da parazitlerden meydana gelen kaşıntıları giderebilmek için evin içinde koşturabilirler. Kendiniz de aniden böyle koşturma durumu olmuşsa pire veya başka bir çift sorunu bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Kediniz her yerde deli gibi koşturup duruyorsa hiperestezi olabilir. Kuyruğunu ya da diğer vücudundaki bölgeleri alıyorsa sendromu yaşıyor olabilir. Genellikle toksinler alerji ya da nörolojik bozukluklar olduğu düşünülebilir. Evin içinde koşturup durması sevimli gelebilir ancak ciddi sağlık sorunu da olabilir.

Kedilerin Küstüğünü Nasıl Anlarız

Kedi Sevgisini Nasıl Belli Eder?

Kedinizin sizi sevip sevmediğini anlayabilmeniz kolay. Size olan sevgisini göstermek için bazı davranışlar sergiler. Davranışlarını gözlemleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Çevresindeki uyaranlara karşı ve istekleri doğrultusunda hareket ederler. Çok farklı şekillerde sevgilerini gösterebilirler.

 • Yavaşça göz kırpma ve kısma
 • Size karnını gösteriyor ise
 • Kendini temizliyor ise
 • Burnunu size sürüyor ise
 • Sürekli yanınızda vakit geçirmek istiyor ise
 • Küçük ısırık alıyor ise
 • Size hediye getiriyor ise
 • Mırlıyor ise

Kedilerin Küstüğünü Nasıl Anlarız

Kedilerin Küstüğünü Nasıl Anlarız? Üzgün Olduklarını Anlayabilir Miyiz?

Kedinizin üzgün olup olmadığını bazı hareketlerine bakarak anlayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa bu tür davranışlar genellikle küsmesi olarak algılanır. Gizlenme uyku alışkanlıklarındaki değişiklik sesli uyarılar beden dili yeme alışkanlıklarında değişiklik saldırganlık aşırı ya da az bakım idrar püskürtme normal faaliyetlerinde ilgisizlik

Kedinizin sıraladığımız değişikliklerden birkaçını sergilediğini düşünüyor iseniz öncelik olarak fiziksel sorumlu olup olmadığından emin olmalısınız. Veteriner yardımı alarak sağlık durumunu kontrol ettirdikten sonra düzgün olup olmadığına karar vermelisiniz.

Kendini bu davranışları da sergilemeyebilir. Bu davranışları sergileniyor olması sizi sevmediği anlamına gelmez. Her kedi farklı karaktere sahip ve her kedi farklı şekilde davranır. Bütün bu bilgiler ışığında Kedilerin küstüğünü nasıl anlarız? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.