[get-banner]
Köpekler Bakımı

Pekinez Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Pekinez Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Pekinez Cinsi KöpekPekinez cinsi köpekler, minik boyları ve sevimli hareketleri ile oldukça gözde köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu köpek türleri sus köpeği olarak da bilinmektedir. Pekinez köpeklerinin kökeni Çin’dir. Hatta eski dönemlerde öyle değişik bir inanış varmış ki öğrendiğinizde sizlerde bizim gibi şaşırabilirsiniz. Eski dönemlerde pekinez köpeğini görenler, onlara selam verirmiş. Bu köpeklerin kötü ruhları uzaklaştırdığına dair inanışlar da varmış. Keşke günümüzde de dışarıdaki köpekleri görenler selam verse!

Pekinez cinsi sevimli dostlarımız, çok cana yakın ve bir o kadarda oyuncudurlar. Bu köpeklerin tüyleri genellikle uzundur. Ortalama kiloları ise 3,2 ile 6,4 kilo arasında değişmektedir. En fazla 15 ile 23 cm arasında boylara sahiptir. Gerçekten de küçücük halleri, o boncuk boncuk bakan gözleri insanı mest etmektedir.

Pekinez Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Pekinez Cinsi Köpek ÖzellikleriPekinez köpeklerinin en kötü huyu süper özgüvenli olmalarıdır. Öyle ki bu köpeklerin kendinden çok büyük ve güçlü köpeklere kafa tuttuklarına şahit olabilirsiniz. Bu durum bazen maalesef ki onların başına iş açmaktadır. Sonuçta kendinden büyük bir köpeğe kafa tutmak, her baba yiğidin harcı değildir. 😀 Şimdi sizlere Pekinez köpeğinin özellikleri hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz;

  • Ortalama yaşam ömürleri 12 ile 15 sene arasındadır.
  • Yalnız kalmaktan nefret ettikleri için sürekli yanlarında birilerinin olmasını isterler.
  • Yürek yemiş hallerine rağmen oldukça duygusallardır. Siz ona herhangi bir konuda kızdığınız zaman anında küsebilirler.
  • Son derece aktif ve oyunculardır. Tabi ki bir o kadarda yaramazlardır.
  • Kendi türü haricinde diğer köpeklerle çok iyi anlaşamazlar. Öyle ki siz onu dışarıda gezdirirken çevresinde bulunan köpekler ile ilgilenmezler.
  • İnatçı olmalarına rağmen bir o kadar da yoğun sevgi selidirler. Hatta sizi, diğer aile üyelerinden şiddetli bir şekilde kıskanabilecek özelliktedir.
  • Çocuklarla arası iyidir. Bu yüzden çocuklu ailelerin ev içerisinde bakabilecekleri köpek türleri arasında yer almaktadır.
  • Katarakt, hipotiroidizm gibi kalıtsal hastalıklara yatkındırlar.

Pekinez Köpeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pekinez Cinsi Köpek WallpaperPekinez köpeğinin bakımı, tıpkı diğer canlılarda olduğu gibi önemlidir. Uzun tüylere sahip olduklarından haftada bir veya iki kere düzenli olarak taramanızı tavsiye ederiz. Yine aynı şekilde tırnak bakımı da önemlidir. Düzenli olarak tırnaklarını kestirmeniz gerekir. Bunu en iyi köpek kuaförlerinde yaptırabilirsiniz. Düzenli aşılarını yaptırmanız, birçok hastalıktan korunması demektir. Bu yüzden rutin veteriner kontrollerini kesinlikle ihmal etmeyin.

Bu tür köpekler, kilo almaya epey yatkındırlar. Şişmanlamaları beraberinde birçok hastalığı getirebilir. Bu yüzden hem doğru mama ile beslemeli hem de mümkün olduğunca egzersiz yaptırmalısınız. Özellikle onunla oyun oynayarak, enerji harcamasını sağlayabilirsiniz. Ve tabi ki ağız ve diş sağlığı enfeksiyonlar açısından kesinlikle atlanılmaması gereken bir konudur. Düzenli olarak dişlerini fırçalamanız, birçok mikrobun ve iltihabın önüne geçecektir. Yazımızın sonuna gelirken, hepinize bol patili günler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.