[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Neden Önemlidir?

Köpeklerde Kulak TemizliğiKöpeklerin kulak temizliği nasıl yapılmalıdır? Köpeklerin kulaklarının her zaman temiz olması kesinlikle önemlidir. Nasıl ki bizlerde kulaklarımızın içini düzenli olarak temizliyorsak, onlarında kulaklarının temizliğine gereken özeni göstermemiz gerekir. Kulak temizliğini kendi başınıza yapamıyorsanız, veteriner hekiminize götürerek, orada temizletebilirsiniz.

Köpeklerin kulak içleri oldukça girintili çıkıntılı bir yapıdadır. Belirli zamanlarda temizlemeniz veya temizletmeniz gerekmektedir. Kulak temizliği için beli bir temizleme zamanı yoktur. Rutin kontrolleriniz esnasında kulaklarının içine bakmanız yeterlidir. Dışarıda daha sık vakit geçiren köpeklerimizin kulaklarına toz, ot parçacıkları gibi şeyler kaçabilmektedir. Bunlar temizlenmediği takdirde zaman içerisinde kulak içine yerleşir ve köpeğinizin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

Köpeklerin kulak temizliğinde çoğunlukla özel kulak solüsyonları kullanılmaktadır. Hangisini kullanmanız gerektiğini veterineriniz sizlere söyleyecektir.

Ne Sıklıkta Temizlenmelidir?

Köpeklerde Kulak TemizliğiKöpeklerin kulakları ne sıklıkta temizlenmelidir? Köpeklerin kulak temizliğinin ne sıklıkta temizlenmesine dair net bir bilgi aslında yoktur. Çünkü köpeğinizin ırkına, yaşına, kulak yapısına göre değişmektedir. Veteriner hekimler ayda bir kulak temizliğinin yapılmasını ön görmektedir. Ama köpeğinizin kulak kiri çok daha kısa sürede birikiyorsa tabi ki bu süreye uymadan daha erken temizleyebilir veya temizletebilirsiniz.

Burada önemli olan nokta, çok sık temizlenmemesidir. Çünkü köpeğinizin kulağını çok sık temizlerseniz bu da bir enfeksiyon sebebidir. Her şeyin fazlası gerçekten zararlıdır diye boşuna denmemiş. Köpeğinizin kulağından rahatsız edibi bir koku geliyorsa, aşırı derece o bölgeyi kaşıyorsa veya kulağının içinde kızarıklık, yara gibi durumlar ile karşılaşıyorsanız, kesinlikle temizlik işine başlamamalısınız. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda veterinerinize danışmanızı öneririz. Şimdi gelelim, köpeğinizin kulaklarını nasıl temizlemeniz gerektiğine.

Kulaklar Nasıl Temizlenmelidir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kulaklar Nasıl Temizlenmelidir?Köpeklerin kulakları nasıl temizlenmelidir? Köpeğinizin kulaklarını kendiniz temizlemek istiyorsanız, veterinerinizin sizlere önerdiği kulak solüsyonunu kullanabilirsiniz. Temizleme işine başlamadan önce köpeğinizin sakin olduğundan emin olmanız önemli. Panik veya korkan bir köpeğiniz varsa öncelikle onu sakinleştirmeniz gerekir. Mesela; oyun oynayabilir ve dikkatini başka yöne verebilirsiniz. Sakinleştiğini anladıktan sonra aşağıda sıralayacağımız gibi kulak temizleme işine başlayabilirsiniz;

  • Köpeğinizi iki bacağının aranıza sırtı size dönük şekilde oturtunuz. Bu pozisyonda kulaklarının içini rahat bir şekilde görebilirsiniz.
  • Kulak solüsyonunu kulağının içine sıkınız. Ne kadar miktar kullanmanız konusunda veterinerinizden gerekli bilgiyi mutlaka alınız.
  • Ortalama otuz saniye kadar kulağına masaj yapınız ki sıktığınız solüsyon kulak içine iyice yayılsın. Bu şekilde kulak kirleri de daha kolay çıkacaktır. Bir süre bekledikten sonra köpeğinizin başını eğerek, kulağından solüsyonla birlikte kirlerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında bir pamuk yardımı ile kalan solüsyon birikintisini silebilirsiniz.
  • Köpeğinizin kulak içini temizlemek için asla parmağını sokmayın, bu son derece tehlikeli bir harekettir.

Bütün bu aşamaları her iki kulağına da uyguladıktan sonra kulak temizliği işlemini tamamlamış olacaksınız. Ve günün sonunda uslu durduğu için ona muhakkak bir ödül maması verin.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.