[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerde Kuyruk Hareketlerinin Anlamı

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Kuyruk Hareketlerinin Anlamı Nedir?

Kedilerde Kuyruk Hareketlerinin AnlamıKedilerde Kuyruk Hareketlerinin Anlamı; Bazen uzun ve ince, kimi zaman kısa ve toparlak, biçimi ve yapısı değişse de kedilerin kuyruğu en önemli organlarından biri.

Biz kuyruklarını yalnızca sallanan, kabaran komik mi komik bir yapı olarak görüyor olsak ta kedi kuyruğu sanılandan çok daha önemli ve derin bir yapıdır. Kedilerin kuyruğu bedenlerinde ve iskelet sistemlerinde omurgalarının bir uzantısı gibi görünür.

Birkaç farklı kedi cinsi haricinde tüm kediler ve hatta kedigillerde kuyruk anatomisi birebir aynıdır.

Kedilerimiz konuşamıyor olabilirler. Ancak biliyoruz ki tek iletişim biçimi de konuşma değildir. İşte tam bu noktada kedinizin kuyruğu size bazı mesajlar veriyor olabilir.

Salınıyor, havaya dikiliyor, yalnızca ucu oynuyor, kimi zaman aşağıda ve hareketsiz. Her bir kuyruk hareketinin bir anlamı olduğunu biliyor muydunuz?

Kediler genel itibari ile sakin, ciddi ve soğuk kanlı bir karaktere sahiptirler. Böyle olunca o anki ruh halleri ve duygu durumları ile alakalı fikir sahibi olmak zorlaşabilir. Neyse ki kuyrukları var! Kuyrukları kedilerin ruh durumunu yansıtabilir. Hangi kuyruk hareketi hangi mesajı veriyor? Gelin beraber bakalım!

Kedilerde Kuyruk Hareketlerinin Anlamı

Kuyruk yukarıda!

Düz veya ucu kıvrılan bir pozisyonda havada duran kedi kuyruğu kedilerin mutlu olduğunu, kendisini iyi ve güvende hissettiğini, oyuna açık ve arkadaş canlısı olduğunu ifade eder.

Kısaca bu kuyruk mutlu mu mutlu bir kediye aittir. Sizi gördüğüne sevinen heyecanlı ve sevgi dolu bir kalbin onların bedenlerindeki yansımasıdır. Kedinizin kuyruğunu sık sık bu biçimde görüyorsanız o çok şanslı bir kedi siz ise muhteşem bir kedi bakıcısısınız demektir!

Kuyruk aşağıda!

Kuyruğunun aşağıda olması kedinizin korkmuş veya kendisini tedirgin ve tehdit altında hissettiğini gösteriyor olabilir. Ancak kimi zaman de bu kuyruk kedilerin av peşinde olduğunu veya herhangi bir cisim veya durumu takip ettiklerini gösterir. Bu kuyruk biçimini oyun saatlerinde çok sık görebilirsiniz!

Sallanan kuyruk!

Kedinin kuyruğu aşağı yukarı sağa ve sola doğru hızlı bir şekilde sallanıyorsa kediniz o an bir şeyleri anlamaya veya tespit etmeye çalışıyordur. Bazen bu kuyruk kışkırtılmış bir kuyruk da olabilir. Mesela elinizde bir oyuncağı hareket ettirirken kediniz oyun oynamak konusunda kararsız olsa bile sizi sallanan bir kuyrukla izliyordur!

Kabarık kuyruk!

İşte bu, kedi kuyruğunun en net mesajı olabilir! Kediler bir şeyden çok korktuklarında, bir şeyi kendileri için tehdit olarak gördüklerinde veya bir şeye aşırı derecede sinirlendiklerinde bu faktörü sindirmek ve uzaklaştırmak için kuyruklarını kabartırlar. Bu sayede çok daha büyük ve korkunç görünürler, en azından öyle sanıyorlar!

Eğer mesajı aldıysanız bundan sonra kedinizin kuyruğunu çok daha dikkatli takip ederek minik dostunuz hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz! Konu ile ilgili kediler nasıl eğitilir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.