[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Yumurta Yer Mi? Sever Mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Yumurta Yer mi?

Kediler Yumurta Yer Mi? Kedilerin sevdiği yiyecekleri düşündüğünüzde yumurta akla gelebilir. Bizim için sağlıklı olduklarına göre kedi dostlarımıza da iyi geliyor mu?
Kediler yumurta yiyebilir mi? İşte kedi yumurta ile beslemenin faydaları olduğu kadar riskleri de vardır.
Esasında doğru beslenme biçimi kaliteli kedi mamaları olsa da zaman zaman kedinize farklı besinler verilebilir.
Bunlardan bir tanesi ise kahvaltılarımızda tükettiğimiz yumurta olabilir mi?

Kediler Yumurta Sever Mi?

Evet kediler yumurta sever. Kedilerin beslenmesi için, abartılmadığı sürece yumurta verilebilir. Tabi ki her kedi için yumurta sağlıklı ve yararlıdır demek doğru değildir. Bu nedenle kedinize yumurta vermeden önce veterinerinize danışmanızda fayda var.
Bazı durumlarda yumurta zararlı bir gıda olabilir. Bunun için dozunu ayarlamanız önemlidir. Yumurtanın faydalarını ve zararlarını yazımızda açıklayacağız.

Yumurta Kediler İçin Faydalı Mıdır?

Yumurtanın en büyük özelliği kedilerin ihtiyacı olan amino asit ve protein bakımından zengin besin olmasıdır. Yumurtanın sindirilmesi de kolaydır.
Yumurtanın içerisindeki amino asit sayesinde kediler kas kütlelerini koruyabilir ve yağlanma yaşamazlar.
Her şey çok güzel görünse de yumurtanın aşırı tüketilmemesi ve her öğünde verilmemesi gerekir. Aksi halde kedinizde çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bununla beraber bazı kedilerin yumurta tüketmemesi gerekir. Dolayısıyla da yumurta yemeden önce veterinere danışmanız en doğru davranış olacaktır.

  • Fazla Tüketim: Yumurtalar yağ, kolesterol ve kalori bakımından yüksektir. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınılması gerekir. Bunun yanı sıra aşırı tüketim sonucunda fazla protein alımından kaynaklı olarak böbrek hastalıkları yaşanabilir. Yumurta sadece takviye olarak kullanılmalıdır.
  • Alerji: Yumurta, bazı kediler için alerjen olabilir. Bunu anlamak için kedinizin yumurta  yemesi gerekebilir. Bu yüzden ilk kez yumurta verdiğinizde az miktarda ikram edin. Daha sonra kaşıntı, öksürme, sindirim sorunu gibi belirtiler gösterip göstermediğini inceleyin. Eğer bir sorun görünüyorsa yumurta vermeyin.
  • Tıbbi Durumlar: Obezite, böbrek hastalığı ve diğer sağlık sorunları olan kediler için yumurta yemek sakıncalı olabilir. Eğer bir sağlık sorunu varsa yumurta vermeden önce veterinere danışmanız önemlidir.
Kediler Yumurta Yer Mi
Kediler Yumurta Yer Mi

Kediler Çiğ Yumurta Yer Mi?

Çiğ yumurta tüketilmesi enfeksiyon oluşmasına yol açabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kediler için tehlikelidir.
Çiğ yumurtanın diğer bir sorunu ise cilt ve tüy sağlığını etkilemesidir. Çünkü, çiğ yumurtanın içeriğindeki biotini emen protein bulunmaktadır. Dolayısıyla kedilere sadece haşlanmış yumurta verilmelidir.

Baharat Kullanılabilir Mi?

Kedilerin yumurtasını lezzetlendirmek için içerisine tuz, karabiber, sos veya başka bir şey eklemeyi düşünebilirsiniz, ancak kediler için en uygun olan durum sade ve halanmış yumurtadır. Yumurtanın üzerine ekleyeceğiniz herhangi bir baharat kedide sindirim sorunları oluşturabilir ve toksik olabilir. Kedilere hiçbir şekilde baharatlı yiyecek vermeyin. Ona iyilikten çok kötülük yapmış olursunuz. Emin olun onlar bilmedikleri için tuzlu ve tatlı yiyecekler onlara çekici gelebilir ancak bu onların sağlıkları için oldukça zararlıdır. Kör edebilir veya böbrekleri iflas edebilir.

BURAYA tıklayarak evde hazırlayabileceğiniz mamaları öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.