[get-banner]
Köpekler Bakımı

Dogo Argentino Cinsi Köpek ve Özellikleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Dogo Argentino Cinsi Köpek ve Özellikleri

Dogo ArgentinoDogo Argentino cinsi köpekler, büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Büyük olmasının yanı sıra kaslı bir yapıya sahip olduklarından bulundukları her alanda insanların dikkatini çekmeyi başarmışlardır. Soğuk görüntüsü her ne kadar insanı ürkütse de son derece cana yakın ve sevgi dolulardır. Sahiplerini gözü kapalı bir şekilde koruyan bu köpek ırkları, yabancılara karşı ise bir o kadar şüpheli bir şekilde yaklaşmaktadır. Hatta yabancılardan hoşlanmadıklarını söylersek, yalan söylemiş olmayız.

Bu köpek cinsleri, avcı köpeği olarak kullanılmak için geliştirilmiş olsalar da ev hayatına da kolay bir şekilde uyum sağlamaktadırlar. Hem akıllı hem de oyuncu oldukları için çocuklarla arası da son derece iyidir. Başta da dediğimiz gibi sahip olduğu ailesini ölümüne sahiplenmekte ve korumaktadır. Kulakları uzun olduğu için kestiren köpek sahipleri vardır. Bize göre bu son derece yanlış bir davranıştır. Sağlık açısından herhangi bir problem teşkil etmediği sürece böyle şeylerin yapılmamasını istiyoruz.

Dogo Argentino Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Dogo Argentino ÖzellikleriDogo Argentino köpeklerinin dış görünüşü gerçekten insanların onu sevmesine engel olabilir ama alıştıktan sonra sevilmeyen köpek yoktur bizce.  Tüyleri oldukça kısa olan bu köpek ırklarının çok fazla tüy dökme sorunu yoktur. Bekçi köpeği olarak da tercih edilen bu köpekler, doğru eller tarafından eğitim aldığında saldırgan olmak yerine son derece şefkatli olabilir. Şimdi sizlere Dogo Argentino köpeğinin özellikleri hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz;

  • Ortalama yaşam ömürleri 10 ile 15 sene arasındadır.
  • Boyları 60 ile 68 cm arasında değişmektedir.
  • Kiloları genellikle 40-45 kilo civarındadır.
  • Çok akıllı olmalarının yanı sıra oldukça fazla oyuncudurlar.
  • Çocuklarla arası oldukça iyidir. Diğer köpekler ve kedilerle ise anlaşmaları zordur.
  • İnce ve uzun kuyruklara sahiptirler.
  • Kısa sürede eğitmeniz mümkün olmakla birlikte bir komutu iki üç kez tekrar etmeniz gerekebilir.
  • Yüksek enerjiye sahip oldukları için enerjisini atacak oyunların yanı sıra en az bir saat kadar gezdirmek gerekir.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino BakımıDogo Argentino köpeğinin bakımı, çok zor değildir. Tüy konusunda hiçbir problem yaratmazlar. Tüyleri kısa olduğundan haftada en az bir kez taramanız kâfidir. Tırnak bakımı bu köpek ırkları için son derece önemlidir. Tırnakları uzadığı zaman içe doğru dönmektedir. Bu yüzden düzenli bir şekilde veterinere götürülmeli ve tırnakları kestirilmelidir. Tırnak kadar kulak bakımı da önemlidir.

Bu köpeklerin apartmanda bakılacak köpeklerden olmadığının altını özellikle çizmek isteriz. Üst seviyede enerjiye sahip oldukları için bahçeli bir evde bakılması çok daha yerinde olacaktır. En önemli noktalardan biri de bu köpeklerin tavuğa karşı alerjisi olmasıdır. Bunu asla unutmamalı ve ona asla tavuk veya tavuklu yiyecekler vermemelisiniz. En doğru mama seçimini şüphesiz ki veteriner hekimiz size söyleyecektir. Yazımızı burada sonlandırırken verdiğimiz bilgilerin yararlı olacağını umuyor, herkese patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.