[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedi Dili Hakkında Bilinmeyenler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi Dili Hakkında Bilinmeyenler

Kedi DiliKedi dili hakkında bilinmeyen birçok özellik bulunmaktadır. Kedilerin dilleri insanların diline göre oldukça farklı özellikle sahiptir. Çoğu kedi sahibi kedilerin sürekli kendileri yaladıklarını söyler. Kendilerini yalamakla da kalmaz bir de sahiplerinin yüzünü, kolunu, elini köpek gibi yalarlar. 😊 Bunu yapmalarının tek sebebi sevgilerini göstermek istemeleridir. Fakat bazen o kadar güçlü yalarlar ki yüzünüzde veya elinizde tırtıklı bir şey hissedersiniz. Bu his çok fazla olduğunda can acıtıcı bir durumuna gelmektedir. Çünkü dilleri o kadar farklıdır ki elinizi veya yüzünüzü yalarlarken adeta zımparalanıyormuş gibi hissedersiniz. İşte kedilerin dilleri bu kadar farklı ve ilginçtir.

Kediler dillerini kendilerini temizlemenin dışında yemek yemek için su içmek için de tabi ki de kullanmaktadır. Onların dilleri birçok işlevsel özelliğe sahiptir.  Bizler nasıl ki yediğimiz bir yemeğin veya içtiğimiz bir içeceğin sıcak mı soğuk mu olduğunu anlamak için önce dilimizi kullanıyorsak, aynı durum onlar için de geçerlidir. Yani bu durumda bizlerle de ortak işlevsel özellikleri bulunmaktadır.

Kedi Dilinin Özellikleri

Kedi Dilinin ÖzellikleriKedi dilinin özellikleri arasında ilk sırada tırtıklı olması gelmektedir. Öncelikle kedilerin dillerine hiç yakından baktınız mı? Sorumuzun cevabı evetse muhtemelen dilleri üzerindeki küçük küçük dikensi şeyleri görmüşsünüzdür. Sorumuzun cevabı hayır ise bu bilgileri öğrendiğinizde çok şaşırabilirsiniz. Kedi dilinin üzerinde papilla diye bilinen küçük küçük dikensi yapılar vardır. Bu dikenli yapıların üzerinde de dikenlerin güçlü olmasını sağlayan keratin bulunmaktadır. Yanda Fotoğraftan bakabilirsiniz.

Malumunuz kediler doğası gereği avcı canlılardır. Avını yakalayan bir kedi bu dilindeki dikensi yapılar sayesinde avını daha kolay yiyebilmektedir. Böyle belirtince biraz kötü olmuş olabilir ama doğanın kanunu maalesef budur. Özellikle dışarıda yaşayan canlılar kendilerinden küçük olanları her zaman yemektedir. Kedi dilinin bir başka özelliği ise antiseptik olmasıdır. Bu yüzden de kendilerini yalayarak temizlemekte ve mis gibi olmaktadırlar. Çok ilginçtir ki kediler köpekler gibi su içmezler. Kediler sadece dillerini adeta bir kaşık gibi kullanarak su içmektedir. Bir diğer önemli özellik ise de şüphesiz tat almaları sağlamasıdır.

Kedi Dilinin En Önemli Özelliği

Kedi Dilinin En Önemli ÖzelliğiYazımızın içerisinde kedi dili hakkında bilmediğiniz bazı özellikleri açıkladık. Onların kendini temizlemesinden yemek yemesine kadar dillerinin ne kadar çok işlevsel özelliğe sahip olduğunu belirttik. Yalnız burada atlamamız gereken bir özellik daha bulunmaktadır. Kedi dilinin en önemli özelliği kendi vücut sıcaklıklarını korumaktır. Yani kediler kendilerini yalayarak vücutlarını hafif nemli tuttukları için vücut ısılarını da dengede tutmuş olurlar. Bazen düşünüyoruz da onlar bizden gerçekten daha akıllılar. 😊Bir kedinin sahibi yalaması kadar güzel bir şey yoktur. Kedinizin sizleri her daim sevgi ile bol bol yalamasını diliyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patili günler dileriz. 😊

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.