[get-banner]
Köpekler Bakımı

Evde Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Merhaba bu yazımızda evde köpek eğitimi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Bir köpeği evde eğitmek, çoğu zaman sizin sabırlarınızı test eden bir süreç olabiliyorken, köpek ve sahibi arasında gelişen bağ sebebiyle de oldukça keyifli geçebilmektedir. Ancak evde köpek eğitimi için dikkat edilmesi gereken unsurlar da vardır. Bu unsurlardan en önemlisi, hakimiyetin köpekte değil köpeğin sahibinde olmasıdır.

Köpekler, doğada sürüler halinde yaşayan ve bu sürü yaşayışı ile sosyalleşen canlılardır. Yüzyıllar önce evcilleştirilmiş hayvanlardan olsalar da genetik kodlarında sürü yaşamı olduğu için bu alışkanlıkları içgüdüsel olarak devam etmektedir. Bu sebeple, bir köpek yanında yaşadığı insan ailesini ait olduğu sürü olarak görmektedir. Her sürünün bir lideri vardır ve bu sürüde de bir lider olmalıdır. Eğer köpeğin sahibi olan kişi lider olmazsa, köpek için lider olabileceği ve evde yaşayan insanların üzerinde dominant bir güç uygulayacağı bir alan da oluşmuş olur. Bütün köpek eğitimlerinin temelinde ise, köpeğin bu yönünü öne çıkarma amacı yer almaktadır.

Evde Köpek Eğitimi için en önemli faktör!

Köpeğe ait bir alan olmasıdır. Bu alan köpeğiniz yavru bile olsa, yerleşeceği ve hayatını sürdüreceği eve güvenmesini ve bu evi sahiplenmesini sağlayacaktır. Özellikle yavru köpeklerin bir süre geniş bir kafes içinde yaşamaları, onların güvenliği için de en uygun olanıdır. Yavru köpek eve geldiğinde, ona ait olacak, oyuncaklarının, mamasının ve yatağının da içinde bulunacağı bir yer düzenlemesi yapmak, köpeğin eğitimini de kolaylaştıracaktır. Sahipleri ile liderlik mücadelesine girişen köpeklerin ortak özelliklerinden biri de sahipleri ile beraber uyumalarıdır. Köpeklerin yavru oldukları dönemden itibaren kendileri için hazırlanan yataklarda uyuması, yavru köpeğin itaat etmeye daha meyilli olmasını ve yetişkinlik evresinde de sahibiyle liderlik savaşına girmemesini sağlayacaktır.

Evde Köpek Bakımı
Evde Köpek Bakımı

Net Olun!

Köpek eğitiminde en etkili faktörlerden biride köpeğinize net olmaktır. Köpek sahibinin net sınırları olması, köpeğin yapabileceği ya da yapamayacağı davranışları da doğal olarak belirlemektedir. Tüm köpek eğitimlerinde, eğitimcinin istikrarlı ve kararlı olması, eğitilmek istenen köpek üzerinde olumlu sonuçlar yaratacaktır. Köpek sahiplerinin hayır dedikleri durumlar karşısında zamanla yumuşaması ve köpeğe karşı tavizler vermesi, köpeğin eğitimini ve uzun vadede huzurlu yaşamını tehdit edecektir. Köpek sahiplerinin bilmesi gerekken başka bir durum da köpek eğitimlerinin bazen oldukça uzun ve meşakkatli gerçekleşebiliyor olmasıdır. Eğitim verilen yavru köpeklere karşı anlayışlı ve sabırlı olmak, köpeğin öğrenmeye daha açık olmasını sağlayacaktır.

Köpeğinizi Ödüllendirin!

Köpeğinizin yaptığı iyi davranışlar ödüllendirilmeli ve köpeğin bu davranışları yapmaya devam etmesi sağlanmalıdır. Eğitimden geçen yavru köpekler, her zaman istenilen görevleri ya da verilen komutları tam olarak yerine getiremeyebilirler. Yavru köpeklerde olumsuz davranışlar gözlenebilir. Ancak köpek sahiplerinin bu gibi durumlarda köpeklerini cezalandırmamaları gerekmektedir. Köpeğin sözel, psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz bırakılması, onun doğruyu ve yanlışı ayırma konusunda yardımcısı olmayacaktır. Aksine, kötü davranışlara maruz kalarak hırpalanan köpekler, hayatlarının devamında içine kapanı, ürkek ya da saldırgan olabilirler. Mutlu ve huzurlu köpeklerle yaşamak isteyen kişiler, onlara karşı olan davranışlarında kontrollü olmalıdırlar.

Evde Köpek Eğitimi İçin Bir Uzmandan Yardım Alın.

Köpek eğitiminde uzman yardımı, pek çok kişi tarafından başvurulabilen yöntemlerden biridir. Köpek sahibinin kendisini köpeği eğitme konusunda etkili olamadığı zamanlarda, bir eğitimci ile iletişime geçilerek köpeğin temel eğitimlerinin tamamlanması sağlanmalıdır. Evde köpek eğitimi bunu sağlamanın yollarından biridir. Evde verilen köpek eğitiminde, eğitmen köpeğin yaşadığı ve kendi alanı olan eve gelerek eğitimi burada verir. Bu eğitimlere köpek ile birlikte köpek sahiplerinin de katılması etkili olacaktır. Evde eğitimin bir diğer avantajı da güvenliktir. Köpek sahipleri, daha önce hiç eğitimci ile çalışmadıysa ya da köpeklerini bir köpek çiftliğine göndererek, köpeklerin bilinmeyen koşullarda eğitilmesini istemiyorsa, bu yöntemi tercih edebilmektedirler. Bu yöntem 4 hafta kadar sürebilmektedir.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.