[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Ne Yer? Beslenme Alışkanlıkları

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Ne Yer? Beslenme Alışkanlıkları

Kediler Ne Yer sorusu tüm kedi severlerin ve kedi sahiplerin aklına gelen sorulardan birisi. Kediler yaşlarına ve cinslerine göre beslenme şekilleri değişiklik gösterir. Bir yavru kediyle yetişkin bir kedinin beslendiği maddeler aynı değildir çünkü fizyolojik yapısı nedeni ile büyük kedinin rahatlıkla yediği maddeleri yavru kedi çiğneyemez veya siyam kedisiyle normal kedinin aynı beslenme alışkanlıklarına sahip olmaması gibi.. Kediler zamanla evcilleşerek avcılık özelliğini kaybettiği için artık mamalarla beslenir hale geldiler  bu makalede size kedilerin ortak yeme alışkanlıkları ve besinlerini anlatacağım..

Bir çok kedinin ortak besini olan kuru mama yaş mama gibi mama çeşitleri vardır bu mamaların içinde ortak besin değerleri bulunmaktadır. Bu besinler şu şekildedir

Kırımızı Et: et kediler için çok önemli protein ve karbonhidrat maddesidir. Hem pişmiş hem de çiğ olarak tüketebilirler ve birçok hazır kuru ve yaş mayanın içinde bulunur.

Tavuk eti: kırmızı etten sonra gelen yine kediler için çok önemli olan bir et türüdür besin değeri ve içinde bulundurduğu vitaminler ve maliyet bakımından kedi mamalarının içinde en s sık görülen gıdadır.

Balık eti: kedilerin vazgeçilmez en sevdiği besinlerdendir diğer etler gibi çiğ veya pişmiş halde tüketebilirler özellikle yaş mayaların içinde oldukça sık rastlanan bir et türüdür.

Kediler ne yer
Kediler ne yer

Yumurta: özellikle evde hazırladığımız mamaların baş tacı olan yumurta maliyet açısından da ete göre daha uygun olduğu için sıklıkla kullanılır. Sokak hayvanları için mama yapımında da tercih edilir.

Süt: kediler su tüketiminin yanında süt içmeyi de çok severler ve besin değeri açısından oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Ayrıyeten kediler süt tüketimi kadar yoğurtta yemeyi severler.

Sebze ve meyveler: sadece etçil beslenmeyen kedilerin sebze ve meyvedeki vitaminlere de ihtiyacı vardır. Bu yüzden kedi mamalarında sıkça kullanılan sebze ve meyve oranı et kadar olmasa da önemli ölçüde kediye verilmelidir.

Baklagiller ve pirinçler: sebze ve etlerin yanında doyuruculuğu artırmak için baklagillere yine mamaların içinde sıklıkla yer verilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de genellikle çiğ şekilde verilmezler haşlanarak diğer besinlerin içine karıştırılarak yedirilirler.

Böcek ve fareler: Eskisi gibi avcılık özelliği kalmayan kedilerin böcekle beslendiğini söylemek pek mümkün değildir ama özellikle sokak kedileri hala fare ve küçük sürüngenleri hala tüketmeye devam etmektedir

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.