[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerde Tuvalet Eğitimi, Tuvalete Alıştırma

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Merhaba kedi sahiplenmeyi düşünen veya kedi sahiplenen herkesin ilk düşündüğü şey kedisinin tuvaletini nasıl yapacağı veya Kedilerde Tuvalet Eğitimi nasıl verileceğidir. Kediler doğası gereği tuvaletlerini kuma yaparlar. Sahiplendiğiniz kedi eğer yavru değilse zaten tuvaletini yapmak için bir kum arayacaktır. Eğer kumu bulamazsa da 1-2 güne kadar tutacaktır. 1-2 günün sonunda yine tuvalet  bulamazsa bu sefer ortalık yere değil de daha kuytu köşe bir yere girip tuvaletini yapacaktır. Kediler doğası gereği çok temiz hayvanlardır. Pis bir ortamda yaşamaktan yada tuvaletlerinin pis olmasından kesinlikle hoşlanmazlar. Tuvaletlerinin günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Yavru kediye Tuvalet Eğitimi nasıl verilir?

Yavru bir kedi sahiplendiyseniz yapmanız gereken tek şey yavru kedinizin etrafında dolaşması için yeterince büyük ve tabanını kumla kaplamak için yeterince küçük bir plastik kum kabı satın almak olacaktır. Yavru kedinize kum kabını nereye koyduğunuzu gösterin ve öğünlerden sonra onu kum kabına koyun. Ayrıca etrafı kokladığını, çömeldiğini ya da ‘dışarı çıkmaya!’ ihtiyacı varmış gibi davrandığını görürseniz, yine aynı şeyi yapın. Yavru kedinizin kum kabına girebilecek yükseklikte olmasına dikkat edin. Eğer yavru kedi kum kabına çıkamazsa iyi şeylerle karşılaşmayabilirsiniz 🙂

Kum kabı ve Kedi kumu seçiminde dikkat etmeniz gereken şeyler nelerdir?

Kedinizin kum kabını yatağından ve mamasından uzağa koyun ve oldukça özel bir yer olmasını sağlayın.

Kum kabını düzenli olarak boşaltın – yavru kediniz, ‘kirli’ olması halinde kum kabını kullanmak istemeyecektir. Bazı dezenfektanlar ve çamaşır suyu kediler için toksiktir; bu yüzden en iyi yöntem yalnızca sıcak su ve deterjan kullanmaktır. Hamileyseniz kesinlikle kedi kumuna ve kedi tuvaletine çıplak elle dokunmayın. Eldivenler takın ve temizledikten hemen sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi
Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Açık kedi tuvaletlerinin temizlemesi kolaydır.  Fiyat olarak kapalı kedi tuvaletine oranla daha uygundur. Dezavantaj olarak ise kedi dışkısı koku yapabilir ve kediler tuvaletini yaptıktan sonra üzerini kumla kapatmak için kumu patileriyle dağıtırlar bu sırada kumlar dışarıya çıkabilir. Yavru kediler için tercih edilebilir çünkü yavru kedinin tuvalete girip çıkması kapalıya oranla daha basittir. Bir de seyahat ederken bu şekilde yanınızda açık ve küçük bir kedi tuvaleti olursa bagaja bile koysanız yer kaplamadığı için tuvalet konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

 

 

 

 

 

 

 

kedituvaleti kedisesi Kapalı kedi tuvaletlerinin temizliği nispeten açık tuvaletlere göre daha zordur. Fiyat olarak açık kedi tuvaletine oranla daha pahalıdır ancak koku yapmaz ve dışarı kum dağılımını açık tuvalete göre daha fazla önlemiş olursunuz. Yetişkin kediler için biz kesinlikle kapalı kedi tuvaletini öneriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? En kullanışlı kedi kumu hangisidir? Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedi kumu bir kedi bakımında en önemli unsurlardan birisidir. Çünkü kedilerde insanlar gibi günde en az 2-3 kez tuvalete giderler ve siz bu kedileri evde beslediğiniz için ve temizliğini kendiniz yaptığınız için kumunun hem iyi hem de tasarruflu olmasına dikkat etmelisiniz. Biz 3 çeşit kedi kumunu da test ettik. Bunlar; kalın taneli bentonit kedi kumu, ince taneli bentonit kedi kumu ve aktif karbonlu kedi kumu..

İnce taneli kedi kumundan başlayalım.. ince taneli kedi kumunun topaklanması kalın taneli kedi kumuna göre daha güzeldir. Ancak ince taneli kedi kumları kedilerin patisine yapıştığından kedi tuvaletinden dışarı çıkar ve buda sizin canınızı sıkabilir. Kalın taneli kedi kumları da kedilerin patilerine yapışmaz ama topaklanması kalın taneli kedi kumuna oranla daha az topaklaşır ve temizlerken parçalanabilir. Biz üç kedi kumu arasında en fazla aktif karbonlu kedi kumundan memnun kaldık. Çünkü hem daha fazla süre kullanabiliyorsunuz hem de daha iyi topaklaşıyor. İnce taneli kedi kumu gibi patilere de yapışmıyor. Fiyat olarak birazcık pahalı gibi görünsede uzun diğer kedi kumları gibi temizlerken kötü olmadığı için daha uzun süre gidiyor.  O yüzden denemediyseniz kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.