[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedi Alerjisi Nedir? Alerji Belirtileri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedi Alerjisi Nedir? Kedime Karşı Alerjim Olabilir mi?

Kedi Alerjisi Nedir?Hayatta belki de son isteyeceğimiz şey hatta istemeyeceğimiz şey hayvanlara karşı alerjimiz olmasıdır. Kedi köpek fark etmeksizin dünyada en çok sevdiğimiz canlılara karşı alerjimizin olması çok üzücü bir durumdur. Ne kadar istesek de onları sevemeyiz ve evimizde bakamayız. Bu yazımızda sizlere kedi alerjisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle kedi alerjisinin tam olarak ne olduğundan bahsetmek isteriz.

Genel olarak baktığımızda köpeklerden çok kedilere alerjimiz olduğu aşikârdır. Özellikle tüy alerjisinin oldukça popüler olduğunu görebiliyoruz. Aslında bu alerji durumu sadece tüy ile alakalı değildir. Onların salgı bezlerinin ürettiği FEL-D1 adlı protein, bir başka deyişle alerjen enzimler, bizlerin alerjik reaksiyon göstermesine sebep olmaktadır. Bu enzimler, kedilerin idrarında ve salyalarında bol miktarda vardır. Bir de üstüne tüy dökülmesi de eklendiğinde alerji olmak kaçınılmazdır.

Kedilere Karşı Alerjim Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Kedilere Karşı Alerjim Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?Kedilere karşı alerjim olup olmadığını nasıl anlarım? Kedinize karşı alerjiniz olup olmadığını anlamanız kolaydır. Bazı belirtilerden yola çıkarak alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu belirtiler arasında; bir kediyle temas ettikten sonra kısa süre içerisinde hapşırmaya başlama, gözlerde ağrı ve sulanma, boğazınızda kaşıntı, daha ilerleyen dönemlerde nefes almakta güçlük gibi belirtiler yer almaktadır. Bu durum önlenmezse astım olmanıza kadar gidebilir.

Kediyle temas etmeden bulunduğunuz ortamda kedi varsa yine aynı şekilde bu sıraladığımız belirtiler görülebilir. Tabi ki en doğru teşhis için bir alerji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Çünkü bu belirtiler basit bir polen veya toz alerjisi de olabilir. Kedilere karşı alerjiniz olup olmadığını ortaya çıkaran iki test bulunmaktadır. Bunlar kan ve deri testleridir. Bu testleri alanında uzman bir doktora yaptırdıktan sonra hızlı bir şekilde sonuç alabilir ve alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Kedilere Karşı Alerjim Var, Ne Yapabilirim?

Kedilere Karşı Alerjim Var, Ne Yapabilirim?Kedilere karşı alerjim var, ne yapabilirim? Gerekli bütün testleri yaptırdıktan sonra kedilere karşı alerjiniz olduğu ortaya çıkmışsa, bu durumdan korunmak için aşağıda sıralayacağımız tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Çünkü biliyor ki onlarsız hayat çok tatsız olur. Onlardan vazgeçmeyi de asla düşünmeyeceğimiz için birtakım yöntemlerle kendi sağlığımızı korumaya çalışabiliriz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kedilere karşı alerjiniz olduğu teşhis edildiyse boğaz kaşıntısına karşı birtakım ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Gözlerin aşırı sulanmasına karşı yine ilaç kullanabilirsiniz. Hatta alerji için aşı bile olabilirsiniz.
  • Evinizi bol bol havalandırmanızı ve sık sık temizlik yapmanızı da önerebiliriz.

İlaçların bazıları reçetesiz olarak satılmasına rağmen doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamanızı öneririz. Doktorunuz uygun gördüğü ilaçları size yazdıktan sonra bu ilaçları aksatmadan kullanmanız, kedilere karşı olan alerjinizi bir nebzede olsa azaltmada yardımcı olacaktır. Bu şekilde kedinizle olan keyifli hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hepinize mutluluk dolu günler dileriz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.