[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedigillerin En Miniği: Kediler

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedigillerin En Miniği: Kediler

Kediler, yani bilimsel adıyla Felis Catus evcilleştirilmiş bir memeli türüdür. 70’ten fazla kedi ırkı olduğu tahmin edilmektedir. Büyük akrabaları gibi etobur olan kediler, onlardan daha küçük olmaları nedeniyle insanların arkadaşları, minik dostları haline gelmiştir. Her ne kadar boyutları küçük olsa da çok çevik bir vücuda, özel bir anatomik yapıya sahiptirler. Büyük akrabaları gibi keskin görüş, yüksek frekanslara duyarlılık, hızlı refleks gibi özelliklere sahiptirler. Bunları yanında kuvvetli sezgileri vardır. Bu yeteneği onları avlarına karşı çok daha tehlikeli hale getirmektedir. Meraklı bir yapıları vardır. En girilmeyecek yerlere nedensizce girip, değişik hareketler sergileyebilirler. Bu durum bazen başlarını belaya sokmalarına sebep olabilir.

Kediler
Kediler Hakkında Bilgiler

Uykucu bir yapısı olan kediler günde ortalama 16 saat uyur. Yalanarak temizlenirler. Tükürükleri antiseptik bir yapıya sahiptir. Dillerinin üstünde filiform papilla denilen pütürlü bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı temizlenirken kedilere kolaylık sağlamaktadır. Kediler o kadar temizdirler ki tüylerini yalamak için ürettiği sıvı, boşaltım sistemlerinde kullandıkları sıvı miktarından daha fazladır. Yalayarak yuttuğu tüylerini boşaltım yoluyla atarlar.

Sıradan bir kedi saatte 48 km hıza ulaşabilir. Bu da dünyanın en hızlı atletinin (Usain Bolt) hızından daha fazladır. Anatomik yapıları sayesinde en zor yerlere tırmanabilir, yüksekten düşseler bile hiçbir yara almadan yere inebilirler.
Kediler muhteşem bir kulak yapısına sahiptirler. İşittikleri sesleri tek tek ayırt edebilir, uzaktaki bir avının hareketlerini, soluk alışverişini duyabilirler. Yine bu yapı sayesinde çok yüksek frekanstaki sesleri işitebilirler. İnsanlar 20 Hz’e kadar işitebilirken bu sayı kedilerde 60 Hz’dir. Bu da onları doğaya karşı savunması güçlü canlılar haline getirir. Ayrıca iki kulağını birbirinden bağımsız hale getirebilirler.

Kedilerin İnsan Sağlığına Etkileri

Kedilerin insan sağlığına faydalarıyla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Kedilerin insan sağlığına farklı faydaları bulunmaktadır.

Kedi beslemek, onun büyüdüğünü, geliştiğini görmek izleyen hem keyif verir hem de stres seviyesini azaltır. Yapılan araştırmalar özellikle yalnız yaşayan insanların kedi bakarak yalnızlık hissini azaltabileceğini göstermiştir. (Bernstein, 2007) Çok duygusal hayvanlardır. Sırf gözleriyle bile iletişim kurabilir, sahibine olan sıcaklığını ve sevgisini belli edebilirler. (Jaroš, 2016) Sevilmek istediğinde mırıldanarak veya sürünerek bunu belli ederler. Sahibiyle aralarında zaman içinde bazı ritüeller oluşabilir. Bu sosyal etkileşimin özellikleri kediye ve sahibine göre değişkenlik gösterebilir.

Kedilerin iletişim kurma şekillerinden biri de mırıldanmadır. Kediler mutlu ve huzurlu olduklarında gırtlaktan gelen bir mırıldanma sesi çıkartırlar.
Kedi mırıldanmasının faydalarından bazıları: insanda solunum güçlüğü sıkıntılarını azaltması, tendon ve kas sakatlanmalarına iyi gelmesi ve kan basıncını düşürmesidir. Bunun yanında mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar ve neticesinde depresyona iyi gelir. Özel bir frekans aralığında çıkartılan mırıldanma sesi kemik sağlığına da faydalıdır.
Sonuç olarak kedi sahibi olmak veya kedilerle iletişimde olmak insana hem fiziksel hem duygusal olarak iyi gelmektedir.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.