[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir? Neden kedi beslemeliyim? Kedinin tüyü boğazıma kaçar kanser olurum diyenler vardır eminim 🙂 Bu makalemizde Kedilerin İnsan Sağlığına Faydalarından bahsedeceğiz. Bu yazıyı okurken gerçekten de çok şaşıracaksınız. Çünkü kedilerin insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor ve ciddi oranda kanıtlanmış araştırmalar bunlar..

Kalp ve dolaşım sisteminize yardımcı olur. Kalp Krizini Önler..

Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre kedi sahibi olmayanlar, evlerinde kedi besleyenlere kıyasla kalp ve damar hastalıklarından ölmeye % 30 ila 40 oranında daha fazla meyilli. Bu gerçekten araştırılmış ve sonuç olarak ortaya çıkmış bir veri.  Ayrıca kedi sahiplerinin ciddi oranda kalp krizi geçirme riskini de düşürüyor. Başka bir araştırma da evcil hayvan sahiplerinin, hiç hayvan beslemeyenlere oranla hangi şiddette olursa olsun kalp krizi geçirdikten sonra yaşamda kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve kedi sahibi olmanın düşük tuzlu bir beslenme şekli benimsemek kadar kalp sağlığına iyi geldiğini açığa çıkartıyor.

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları
Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları -Bağışıklık sisteminize yardım eder

Evde bir kediyle yaşamak; sosyal iletişimin artmasına, depresyonun azalmasına, kedi beslemeyenlere oranla daha fazla gülmeye, oyun oynamaya ve egzersiz yapmaya neden oluyor. Bu sebeple bağışıklık sisteminiz daha hızlı çalışıyor. Ayrıca kediler, kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanları anlıyor ve sizi rahatlatarak daha iyi hissetmenizi sağlamaya çalışıyor.

Alerjilerden ve solunum rahatsızlıklarından Korur

Kedi veya köpekle büyüyen çocukların alerjilere karşı bağışıklık sistemleri hiç kedi köpek görmeyen çocuklara göre oldukça fazla.  Aynı derecede solunum rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalleri de küçük yaşlarda kedilerle tanışan çocuklar için daha az oluyor. Bunlara ek olarak, evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, ilerleyen yaşlarında empati yetilerini daha iyi geliştirip insanlarla iletişimlerinde daha başarılı oluyorlar. Unutmayın ki hayvan sevgisi olmayanın insan sevgisi de olmaz.

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydaları – Tansiyonunuzu düşürür.. Stresinizi alır.

Kedi sevmek sakinleştirici ve tansiyonu düşüren bir etkiye sahip. Konu ile ilgili New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin diğerlerine göre daha düşük tansiyona sahip olduğunu ortaya çıkardı. Kedi besleyen insanlara bakın genelde sakin ve stressiz yaşıyorlar.

Kolesterolü düşürür ve trigliseritleri azaltır

Beslenme şekli ve egzersizin kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmadaki önemi büyük. Fakat kedi sahibi olmanın da öyle. 2006 yılında Kanada’da yapılan bir çalışmaya göre, kedi sahibi olmak bu konuda bazı ilaçlardan bile daha iyi bir etkiye sahip.

Kedilerin İnsan Sağlığına Faydalarından bir diğeri de Felç riskini azaltır

Minnesota Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre kedi beslemenin felç riskini 3’te 1 oranına varana kadar azalttığını ortaya koyuyor.

Kemik ve kasları iyileştirir

Kediler, 20 ile 140 Hz arasında mırıldar ve bu mırıltının iyileştirici etkileri olduğu bilinir. Kedi besleyenlerin kemikleri en iyi 25 ila 50Hhz ve 100 ila 200 Hz frekans aralığında iyileşir. Kas, ten don ve bağ doku gibi daha yumuşak dokular da, bu frekanslarda daha hızlı iyileşir. İltihap ve şişlikler de bu frekans aralığında iyileşir.

Endişe ve stresi azaltır

Bugünün daha fazla iş ve daha az sosyalleşmeye neden olan hızlı yaşam şekli düşünüldüğünde, bir evcil hayvanla iletişim kurmanın hayatınıza yaratıcılığı geri getireceği söylenebilir. Kedinizle ilgilenmek ve ona sarılmak zihninizi genel kaygılardan uzak tutacak, stres ve endişelerinizi azaltacaktır.

Depresyonu azaltır

Kediler, iletişim kurmayı sevmeyen asosyal hayvanlar olarak bilinse de kedi sahipleri durumun böyle olmadığını bilir. Bir kedinin sevgisi ve size eşlik etmesi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, depresyon hissini ise azaltacaktır.

Yalnızlığı azaltır

Kedi ve insan arasındaki bağ, bir çeşit sosyal etkileşim biçimidir. Eğer arkadaş grubunuz azsa veya insanlarla iletişim kuramıyorsanız, ya da yalnız yaşıyorsanız, kediniz yaşadığınız yalnızlık hissini azaltmada kesinlikle çok önemli rol oynayacaktır. Günün sonunda eve geldiğinizde, kedinizle vakit geçirmek moralinizi yükseltecektir. Sizin yalnızlığınızı alacaktır. Size bir arkadaş ve yoldaş olacaktır. Düşünsenize eve gelmenizi dört gözle bekleyen bir canlı olacak hayatınızda.. 🙂

Özetle;

Kedisi olan insanlar, daha az doktora gidiyorlar. Hastaneye gittiklerinde daha erken taburcu ediliyorlar. Sizde hala düşünüpte cesaret edemiyorsanız bu yazımız umarım size biraz cesaret vermiştir.

Neden Köpek değil de kedi sahiplenmeliyim?

Kediler, köpekler kadar egzersize ihtiyaç duymazlar.. Kedilerin tuvalet alışkanlığı olduğu için dışarı çıkmadan rahatça kedi tuvaletinde ihtiyaçlarını giderirler, oynamayı severler.. Emin olun sizden daha temizdirler.. Siz ona dokunduğunuzda kendilerini temizlerler.. Kedilerin dili antiseptik özelliğine sahiptir. Aslında bu özellik kedi dilinin yapısında değil tükürükte bulunur. Ancak kedi dilinin tarak yapısında olmasından dolayı, kedi kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş olur.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

3 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.