[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Kutu İçinde Oturmayı Neden Sever?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Kutu İçinde Oturmayı Neden Seviyorlar?

kedisesi kutuda oturan kedi 2Kediler kutu içinde oturmayı neden seviyorlar? Kedilerin davranışlarına akıl sır erdiremediğimiz bir gerçek. Alakasız yerlerde yatarlar, oyun oynarlar hatta oturup etrafı izlerler. Kutu ise onlar için inanılmaz bir oyun aracı gibi görünmektedir. Kedilerin hemen hemen hepsi kutu içerisinde oturmaktan hatta orada uyumaktan büyük bir keyif alırlar. Kediler malum her kalıba sığabildikleri için küçük bir kutuda dahi uyuyabilirler. Kedilerimize en kaliteli hatta en büyük kedi yatağını alsak dahi ortada boş bir kutu gördükleri anda içerisine girip bir güzelde kıvrılıp uyuma moduna girerler.

Tabi ki kutular onlar için sadece uyuma yeri değildir. İçine girip tırmalama hareketini yaptıkları gibi kutu ile evin içerisinde koşturduklarını da görmek mümkün. Sadece ev kedileri için bunu söylemiyoruz. Dışarıda olan kedilerde kutulardan acayip derece hoşlanırlar. Peki, ama neden kutular bu kadar kıymetli?

Kedilerin Kutuları Sevmesinin Sebepleri

kedisesi kutuda oturan kedi 3Kedinize en güzel yatağı veya oyuncağı aldığında yüzüne bakmayabilir ama ortaya bir kutu koyduğumuzda hemen ilgisini çeker. İçine girer saklanır, poposunu sallar ve oyun oynamaya başlar. Hele bir de evde birden fazla kedi varsa resmen kutuyu kapma mücadelesi başlar. Kedilerin kutuları sevmesinin sebepleri arasında ilk sırada gizlenme gelmektedir. Kediler malum yaratılışları gereği avcı canlılardır. Avını izlemek ve saklanmak için kutuların içini tercih ederler. Bir diğer sebebi ise kapalı bir alanda kendilerini daha güvende hissetmeleridir. Yani dışarıdaki tehlikelere karşı kendilerini saklar ve etrafı sessizce izlerler.

Kutu içerisinde otururken etrafı gizli gizli izlemek onlara hem keyif hem de güven verir. Aslında bu durum sadece kutularda değil, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi misal banyo lavabosu, ayakkabılık gibi birçok alakasız alanlar için de geçerlidir. Yani kediler aklımıza gelmeyen her alandan aniden karşımıza çıkabilir. Kutuları tercih etmelerinin bir diğer sebebi ise özellikle kış aylarındaysa soğuktan korunmak yani kendini sıcak tutmaktır.

Kedinize Kutudan Bir Oyuncak Yaratın

kedisesi kutuda oturan kedi 1Evet, kedilerin kutuları haddinden fazla sevdiklerini çok iyi biliyoruz.  Bir kutunun içerisinde saatler oturan veya uyuyan kedilere hayatımızın büyük bir bölümde rastlıyoruz. Kedinizin sürekli kutuya gizlenmesinden rahatsız oluyorsanız onu tedirgin etmeden o kutuyu onun için eğlenceli bir oyuncak haline dönüştürebilirsiniz. Kutunun içerisine sevdiği oyuncaklardan birini koyun ve o oyuncağı avlamasını bekleyin.

Tabi ki kutunun kenarlarına ve bazı yerlerine delik açmayı unutmayın. Çünkü kutuyu kafasına geçirdiğinde nefes almakta zorlanabilir. Delikleri açtıktan ve içine sevdiği bir oyuncağı koyduktan sonra hareketlerini takip edin. Eğer oyuncağı almaya çalışırsa bilin ki ortaya muhteşem bir kedi oyuncağı tasarlamış olacaksınız. Verdiğimiz bu bilgilerin sizlere yardımcı olmasını umuyor, hepinize patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.