[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi? Yoğurt Zararlı Mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi? Yoğurt Kedilere Zararlı Mı?

Kedilere yoğurt vermenin doğru veya yanlış olduğu konusu çok zamandır tartışılan konulardan bir tanesi. Kedi sahipleri kedilerin beslenmelerini çeşitlendirmek için farklı besinler aramaktadır. Bunların arasında ilk akıllara gelen soru ise “kediler yoğurt yiyebilir mi” oluyor. o sorunun cevabını siz değerli okurlarımız için bu yazımızda paylaşacağız.

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Kediler yoğurt yiyebilir. Hatta çoğu kedi az miktarda sade yoğurda karşı iyi sonuç vermektedir. Burada önemli olan nokta ise yoğurdun miktarıdır. Kediler için yarım yemek kaşığı kadar yoğurt vermek yeterlidir. Daha fazla yoğurt yemeleri mide sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda ilk kez yoğurt verirken daha az miktarlar tercih edilmelidir. Aksi halde kedilerde ishal, kusma gibi sindirim sorunları görülebilir.

Tüm bunların yanı sıra kedilere yoğurt verirken yoğurdun sade olduğundan emin olmak gerekir. Bunun için herhangi bir şeker, yapay tatlandırıcı veya şurup içeren yoğurtlar kedilere verilmemelidir. Ayrıca, her ne olursa olsun kedinize ev yemeği vermeden önce veterinerinize danışmanız gerektiğini unutmayın.

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Kediler İçin Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Eğer kedinizin sık sık ishal nöbetleri veya herhangi bir sindirim sorunu varsa kedinizin beslenme programına yoğurt eklemek için veterinerinize başvurabilirsiniz.

Yoğurdun içerisinde yer alan canlı kültürler sayesinde kedilerin sindirim sisteminin sakinleşmesine ve mide sorunlarının hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda kedinizin iştahının artmasını da sağlar.

Yoğurt özellikle yavru kediler için uygundur. 12 haftalıktan küçük kediler için az miktarda yoğurt vermek faydalıdır. Çünkü kediler yaşlandıkça laktozu sindirmekte zorlanırlar ve doğal olarak yoğurt tüketmeleri sakıncalı olabilir.

Her ne kadar kediler laktoza karşı hassas olsalar da yoğurt içerisinde laktozun sindirilmesine yardımcı olan bakteriler yer alır. Bu yüzden özellikle yavru kedilerde mide rahatsızlığı olmadan yoğurt tüketmelerini sağlar. Yine de her ihtimale karşı ilk başlarda kedinize az miktarda yoğurt vererek vücudunun verdiği tepkiyi izlemeniz en doğru seçenek olacaktır.

Kediler Nasıl Beslenmeli?

Kedilerin beslenmelerini çeşitlendirmek önemlidir. Bunun için yoğurt, meyve ve sebze gibi ürünler yedirmek yanlış bir davranış değildir, ancak zararlı ve faydalı besinlerin bilinmesi gerekir.

Kedilerin Yiyebileceği ve yiyemeyeceği yiyecekler yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.

Tüm bu besinler kedilere verilebilir, ancak kedilerin beslenmesi için kesinlikle nitelikli bir kedi maması kullanılmalıdır. Kedi mamaları kedilere özel olarak üretildiği için kedilerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini barındırır. Dolayısıyla nitelikli kedi maması kullanarak kedinizin ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayabilirsiniz. Bunun için Kedilerin Sağlığını Destekleyen Yüksek Proteinli 5 Harika Kedi Maması isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.