[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedim Neden Ayağımı Kokluyor?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedim Neden Ayağımı Kokluyor?

Kedim Neden Ayağımı Kokluyor?Kedim neden ayağımı kokluyor? Kedilerin yaptığı birçok davranış bizlere her zaman garip gelmektedir. Bu garip davranışlar arasında ayak koklama da yer almaktadır. Kedilerin özellikle yabancı buldukları eşyaları, koltukları, halıları koklamasına hepimiz şahit olmuşuzdur. Hatta bir kedi kokladığı bir eşyayı her gördüğünde yeniden gidip koklayabilir. Böyle de ilginç ve garip canlılardır.

Peki, kediciklerimiz ayaklarımızı neden koklamayı sever? Kediler için bu durum son derece normalken bizler için oldukça gariptir. Kedilerin burunları bizlere göre çok daha keskindir. Yani bizlerin alamadığı kokuları da çok rahat bir şekilde alabilirler. Burunlarında yaklaşık olarak 200 milyon koku reseptörü bulunmaktadır. Bu yüzden de en ufak kokuya karşı bile oldukça hassas burunlara sahiptir.

Kedilerin Ayak Koklamasının Sebepleri

Kedilerin Ayak Koklamasının SebepleriKediler bir nevi burunları ile etrafı tanıyor desek, yanlış söylemeyiz. Özellikle sahiplerini kokularından tanıdıklarını belirtmek isteriz. Bu durum belki daha çok köpekler için geçerli olsa da kedilerde sahiplerinin kokusunu çok iyi tanırlar. Kedilerin ayak koklamasının sebepleri konusuna geçecek olursak, bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kediler, insanların kokusunu ayak bölgesinden aldıkları için ayakları daha çok koklar.
  • Kedilerin meraklı olduklarını hepimiz biliyoruz. Bizlerin ayağından salgılanan feromon hormonunun kokusu, kedilerin ilgisini çekmektedir.
  • Kediler bilindiği üzere bulundukları alandaki eşya, koltuk, masa gibi objelere kokularını bırakmak için sürtünürler. Ayak kokusunun da kendi kokularının önüne geçmemesi için ayağımızı da sürtünürler.

Yukarıda saydığımız sebeplere baktığımızda kedilerin gerçekten çok ilginç canlılar olduğunun bir kere daha farkına varıyoruz.

Kediler Ayak Kokusunu Sever mi?

Kediler Ayak Kokusunu Sever mi?Kediler ayak kokusunu sever mi? Yazımızın içerisinde de bahsettiğimiz gibi ayak gibi yoğun kokan bölgelerden salgılanan feromon hormonu, kedilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bizi rahatsız eden ayak kokusu, onların hoşuna gidebilir veya hiç rahatsız olmazlar. Yalnız şunu da belirtmeden geçmek istemeyiz. Ayak koklayıp sonrasında o ayağı kapatmaya çalışan kedileri de gördük. Yani kokudan hoşlanmayıp tıpkı tuvalet sonrası kum eşeler gibi ayak kapatmaya çalışan kediler de vardır.

Kediler her yer de sahipleri de değil kendi kokularının olmasını isteyen sevimli canlılardır. Onlar bir nevi bu benim sahibim, bu benim yatağım, bu benim oyuncağım diyen canlılardır. Yine de kedilerimizin ayağımızı koklayıp kapatmaya çalışması hoş bir durum değildir. Bu yazımız ile biraz da olsa merakınızı gidermiş olmayı diliyor, hepinize bol patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.