[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Tuvaletini Kaç Saat Tutabilir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Tuvaletini Kaç Saat Tutabilir?

Kediler Tuvaletini Kaç Saat Tutabilir?Kediler tuvaletini kaç saat tutabilir? Kedilerin tuvalet tutma durumu aslına bakarsanız çok olmamaktadır. Özellikle evin içerisinde yaşayan kediler, tuvaletleri geldiklerinde zaten kedi kumu ile dolu olan tuvalet kaplarına tuvaletlerini yapmaktadır. Ancak tuvaletlerinin olduğu kap pis ve temizlenmemiş ise o zaman durum değişmektedir. Kediler bildiğimiz üzere son derece titiz ve temiz canlılardır. Bu yüzden pis bir yere tuvaletlerini yapmak istemeyebilir. Bu durumda da ya tuvaletlerini tutmak zorunda kalırlar ya da evin herhangi bir köşesine tuvaletlerini yaparlar.

Kedilerin tuvaletlerini tutma süresi ise kedinin durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 10 saati bulmaktadır. Özellikle yolculuk esnasında tuvaletlerini tutarlar fakat yine de saatlerce tutmaları sağlık açısından büyük bir problemdir. Kediler temiz oldukları kadar inatçılık özellikleri de gelişmiştir. Bu yüzden pis bir tuvalet kabına tuvaletlerini yapmak yerine saatlerce tuvaletlerini tutabilirler.

Kedilerin Tuvaletlerini Uzun Süre Tutmaları Zararlı mı?

Kedilerin Tuvaletlerini Uzun Süre Tutmaları Zararlı mı?Kedilerin tuvaletlerini uzun süre tutmaları zararlı mı? Bu sorunun cevabını tabi ki de evet olacaktır. Bu durum insan için dahi tehlikelidir. Aşırı tuvalet tutma durumunda böbreklere zarar gelebilir ve bu durum böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Bu yüzden ne insanın ne de hayvanların tuvaletlerini çok çok uzun süre tutmaması gerekir.

Kediler, kötü ve pis hiçbir kokusu sevmemektedir. Kötü kokan bir kum onlar için son derece pistir. Onlar sürekli kendilerini dilleri ile temizleyen canlılar olduklarından pis bir kumun içine adım atmayacaklardır. Yani o kum temizlenene kadar tuvaletlerini tutmakta ısrar ederler. Bu yüzden kumlarının sık sık temizlenmesi ve eksilen kumun yerine yenisinin konulması gerekmektedir. Ayrıca kumlarda pislikten dolayı birtakım bakteriler üremektedir. Bu bakteriler de kediler için son derece zararlıdır. Patilerine bulaşan bakterileri yalamaları ciddi enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kedilerin Kumları Mümkün Olduğunca Temiz Tutulmalıdır

Kedi TuvaletiKedilerin kumlarını gün içerisinde en az 2-3 kere temizlemeniz gerekmektedir. Eğer birden fazla kediniz varsa bu işlem fazla olabilir. İnsan bazen hayat koşturmasından dolayı bu temizleme işini ertelemektedir ama bu gerçekten büyük bir hata olmaktadır. Kediniz belki bir gün tuvaletini tutabilir ama bu durumun sık tekrarlanması kalıcı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu yüzden kedi kumlarının sık sık temizlenmesi son derece önemlidir. Kedilerin tuvalet tutma sürelerinin aşağı yukarı 10 saat olduğunu söylemiştik ama bazı kedilerde bu durum 24 saate kadar da çıkabilir. Tamamen kedinin bünyesine, cinsine bağlı bir durumdur. Kimse evlat yerine koyduğu kedisinin o kadar süre tuvaletini tutmasını ve rahatsız olmasını istemez. Bu yüzden tuvalet ve temizliğe iki kat özen göstermeniz gerekmektedir.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.