[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpekler Dışkısını Neden Yer?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpekler Dışkısını Neden Yer?

Köpekler Dışkısını Neden Yer?Köpekler dışkısını neden yer? Evet, bu soruyu eminiz ki birçok köpek sahibi kendi kendine sormuştur. Köpeklerin dışkılarını yemesi kulağa gerçekten son derece kötü gelmektedir. Bir köpeğin dışkısını yemesi hiç de normal bir durum değildir. Dışkı yeme hastalığı kaprofaji olarak bilinmektedir. Bu bir nevi davranış bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal düşünen ve sağlıklı olan bir köpeğin yapacağı hareket olmadığı gayet açıktır

Köpeklerin kendi dışkısını yemesi çok zarar vermezken başka hayvanlara ait dışkıların yenmesi son derece tehlikelidir. Bu durum köpeğinizde başta parazit olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Eğer köpeğiniz tuvaletini yaptıktan sonra kendi dışkısını yiyorsa bunu normal karşılamamanızı tavsiye ederiz. Aksine en kısa sürede veteriner hekiminize gidip durumu anlatıp sebeplerini bulmanız gerekmektedir.

Köpeklerin Dışkısını Yemelerinin Sebepleri

Köpeklerin Dışkısını Yemelerinin SebepleriKöpeklerin dışkı yeme durumu özellikle alışkanlık haline geldiğinde içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Hiçbir sağlık sorunu olmayan bir köpeğin sadece meraktan dışkısını yediğinin de altını çizmek isteriz. Köpeklerin dışkısını yemelerinin sebepleri konusuna geçecek olursak; bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Güçlü kokuya sahip olan her şey köpeklerin ilgisini çekmektedir. Dışkı da bunlardan biridir.
  • Yeterince iyi beslenemeyen köpekler aç oldukları için dışkısını yiyebilir.
  • Sıkıntıdan veya sırf oyun amaçlı dışkısı ile oynayabilir ve oynarken onu yiyebilir.
  • Çevresini temiz tutmak için dışkısını ortadan kaldırmak istiyor olabilir.
  • Kokusunu beğenip tadının da güzel olduğunu düşündüğü için zevk amaçlı yiyebilir.
  • Yoğun strese maruz kalan köpekler ve ilgi çekmek isteyen köpekler de dışkısını yemektedir.

Köpeğiniz dışkısını her gün düzenli olarak yiyorsa onda bir sorun olup olmadığını öğrenmek için veteriner hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Köpeklerin Dışkısını Yemelerini Önlemek için Neler Yapılabilir?

Köpeklerin Dışkısını Yemelerini Önlemek için Neler Yapılabilir?Köpeklerin dışkısını yemelerini önlemek için yapılması gereken ilk şey sorunun kaynağını bulmaktadır. Köpeğiniz sadece ilginizi çekmek için mi bunu yapıyor veya yeteri kadar beslenemediği için mi bunu yapıyor bunu gözlemleyip bulmanız gerekmektedir. Ayrıca dışkı örneğini alarak test ettirmenizde de fayda vardır.

Köpeğinizin dışkısını yememesi için tuvaletini yaptıktan hemen sonra onun ilgisini çekecek bir şeyler yapabilirsiniz. Yetersiz beslenme söz konusu ise vitamin ve mineral takviyesi yaparak bu durumun önüne geçmeye çalışabilirsiniz. Yine de her şeye rağmen bu alışkanlığına devam ediyorsa dışarı çıkardığınız zaman köpek ağızlığı takmanızda fayda vardır. Yazımızın sizlere bilgi vereceğini umuyoruz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.