[get-banner]
Kedi Bakımı

Yavru Kedi Ne Yer?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Yavru kedi ne yer sorusunun cevabını merak eden birçok kişinin olduğunun farkındayız. Daha önceden yavru kedi bakmış olanlar elbette ki bu konuda tecrübe sahibidir. Öte yandan ilk kez yavru kedi sahiplenenler veya sahiplenecek olanların endişe etmeleri normaldir. Öncelikle yavru kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz veya dışarıda annesiz bir yavru kediyi alıp evinize getirdiyseniz, ilk aylar biraz sancılı olabilir. Hele bir de bu yavru kedi dünyaya gözlerini yeni açmışsa nasıl bakabilirim paniğini yaşayabilirsiniz.

yavru kedi ne yer

Yavru kedilerin ilk olarak anne sütüne ihtiyaçları vardır. Bunu temin etmek ise günümüz şartlarında artık çok kolaydır. Veteriner kliniklerinde özel olarak anne kedi sütü tozu satılmaktadır. Bu süt tozlarından satın alarak işe başlayabilirsiniz. Yeni doğmuş yavru kediler için de aynı durum geçerlidir. Yeni doğmuş olanların ilk zamanlar gözleri kapalıdır. Aradan 5-8 gün geçtikten sonra ise yavaş yavaş gözleri açılmaya başlar. İşte tam da bu noktada doğru bir şekilde beslemek oldukça önemlidir. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yavru kedi ne yer sorusu birçok kedi sahibinin merak ettiği sorulardan biridir. Yavru kediye ilk dönemlerde verebileceğiniz en güzel besin şüphesiz ki anne sütü tozudur. Süt tozu ölçüsünü nasıl e ne kadar kullanacağınız hakkındaki bilgileri veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz. Anne sütü tozunu aldık, peki nasıl besleyeceğiz sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bebekler nasıl ki ilk zamanlarda biberon ile besleniyorsa yavru kediler için de aynı durum geçerlidir.

Belirtilen miktarlara uygun bir şekilde anne sütü tozunu hazırladıktan sonra biberona koyup, tıpkı bir bebeği besler gibi yavru kedinizi besleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Yavru kedinizi besleyeyim derken tıkanmasına sebep olmayın. Eğer biberonla besleme anında burnundan sık sık süt çıkıyorsa tutuş şekliniz yanlış demektir. Bu yüzden bir bebeği tutar gibi yavru kedinizin kafasının da çok yatık olmamasına dikkat ediniz. Yine bebeklerde olduğu gibi beslemeniz bittikten sonra gazını çıkarmak için sırtını hafifçe ovabilirsiniz. Yavru kediniz yeni doğmuş veya 1-4 haftalık arası ise ortalama 2-3 saatte bir beslemeniz gerekmektedir. 4 haftayı geçtikten sonra ise yavru kediler için özel olarak üretilen konserve mamaları kullanabilirsiniz. 

Yavru Kediye Hangi Yiyecekleri Vermemek Gerekir?

Yavru kedi ne yer sorusunun cevabını detaylı bir şekilde verdiğimizi düşünüyoruz. Bu bölümde ise sizlere yavru kedilere asla vermemeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz. Çoğumuz kedilerin her isteği yiyeceği vermeye çalışıyoruz. Farkında olmadan zarar verdiğimizde doğru. Genel olarak yavru kedilere balık çeşitlerinden tutun da tavuk, ördek eti, kuzu eti gibi birçok yiyeceği gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Kediler için üretilen mamaların hepsinde bu saydığımız besinler fazlasıyla yer almaktadır. Süt vermek ise son derece yanlıştır.

yavru kedi ne yer

Özellikle laktozlu süt kedilerin sindirememesine sebep olmaktadır. Bu yüzden arada bir laktoz içermeyen süt vermenizi tavsiye edebiliriz. Diğer yandan çiğ et veya çiğ yumurta asla vermemeniz gereken besinlerin başında gelmektedir. Bu tür besinler yavru kedinizin zehirlenmesine ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Aynı şekilde çikolata, şeker gibi yiyeceklerin de kesinlikle verilmemesi gerekmektedir. Yazımızın yeni yavru kedi sahipleneceklere faydalı olmasını umuyor ve yazımızı burada bitiriyoruz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz. 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.