[get-banner]
Kedi Bakımı

Hamile Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Hamile kedi bakımı nasıl olmalıdır? sorusu özellikle kedisinin hamile olduğunu fark edenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İlk kez böyle bir durumla karşılaşan kedi sahibi başta oldukça panik olabilir. Doğru bir şekilde bakımı ve beslenmesi yapıldığı sürece korkulacak hiçbir şeyin olmadığını söyleyebiliriz. Kedilerin hamile olduğunu başta anlamanız oldukça zordur. Hele ki bu kedi yaramazsa ve oradan oraya atlayıp aynı hareketliliğini devam ettiriyorsa uzun bir süre hamile olduğunu anlamayabilirsiniz. Yaşamına aynı şekilde devam eden bir kedinin hamile olduğunu bazı belirtileri takip ederek anlamak mümkün. Kızgınlık döneminin son bulması, birden bire önüne gelen her yemeği silip süpürmesi, meme uçlarındaki şişlik gibi belirtiler varsa kediniz yüksek ihtimalle hamiledir.

Hamile Kedi Bakımı ve Beslenme

kedisesi hamilekediKedinizin hamile olduğunu fark ettiğiniz andan itibaren hamile kedi bakımı ve beslenme konularına daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Kediniz aniden fazla mama yemeye başlayacağı için kilo alımı da hızla artacak ve kısa sürede tontiş olacaktır. Hamilelik süresince zaten kilo alımı tıpkı insanlarda olduğu gibi olacağı için bu dönemde beslenme düzenine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle hamilelik sonrası yavrularını beslemek için süte ihtiyacı olacaktır. Bu dönemde süt ve yağ bakımından zengin içerikli olan mamalardan kullanmanızı önerebiliriz. Rutin kullandığınız mamayı birden kesmeniz sindirim problemlerine yol açabileceğinden yeni mamayı eski mamaya azar azar karıştırarak vermeli sonrasında da miktarı artırmalısınız.

Doğum Sonrası Kedi Bakımı ve Beslenme

kedisesi hamilekedi 2Her şey yolunda gitti ve kediniz sağlıklı bir şekilde bebeklerini dünyaya getirdi. Peki, bundan sonrasında ne olacak? Doğum sonrası kedi bakımı ve beslenme nasıl olmalı? Kediniz sağlıklı bir doğum sonrası hemen yavrularını emzirmeye başlayacaktır. Parmak kadar olan yavrulara dokunmamanız son derece önemlidir. Dış etkenlerdeki her türlü mikroba karşı açık olan bu yavruları anneleri ile baş başa bırakmanız gerekmektedir. Anne olan kediniz yavruları sık sık emzireceği için sizlerin de onu düzenli ve sık beslemeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken yakınında her zaman mama bulundurmanızdır. Enerji alabileceği doğru mama seçimi için veterinerinize de danışabilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.