[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Bıyıklarını Kesmek Zararlı mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler, seri hareketleri, sevimlilikleri ve tüylü halleri ile en sevilen canlılardır. Onları bu kadar güzel kılan ise bıyıklarıdır. Kimisinin bıyıkları çok kısayken kimisinin o kadar uzun olur ki ortaya muhteşem bir görüntü çıkar. Kedi bıyığı hakkında çok şey yazılıp çizilmektedir. Bu güzel canlılara ayrı bir hava katan bıyıklar aslında onların algılama sistemidir. Çevredeki olup biteni, titreşimleri bu bıyıkları sayesinde algılamaktadır. Kedilerin bıyıklarına radar gibidir dersek hiç de yalan olmaz. Bıyıkların bitiminde yer alan sinir uçları o kadar hassastır ki en ufak bir titreşimi bile anında sezebilirler. Kedilerin bıyıkları kesilirse dengesizi kaybeder ve yürüyemez diye bir inanış vardır. Bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Günümüzde de çevremizde birçok bıyığı kopmuş kedi bulunmaktadır. Kedinin bıyıkları ile yürümesi arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Kedi Bıyığı Hakkında Önemli Bilgiler

kedisesi kedibiyigi 2Kedi bıyığı hakkında önemli bilgiler konusuna geçecek olursak, kedilerin bıyıklarının sadece yüzlerinde olmadığını söyleyebiliriz. Ne kadar şaşırtıcı değil mi? Aynı kıl tüylerinden kulaklarında, gözlerinde ve çenelerinde de vardır. Yani bu bölgelerde de hassas sinir uçları bulunmaktadır. Çevrede olan en ufak titreşimi bu kıl tüyleri de hissetmektedir. Kediler o kadar akıllı havyanlar ki örneğin bir kutu içine veya dar bir alana girmeden önce bıyıkları ile genişliği ölçerler. Eğer sığamayacaklarını anlarlarsa bu girişimden vazgeçerler. Bıyıkların böyle bir görev üstlendiğini bilenlerin sayısı bize göre epey azdır. Kediler yakını çok net göremedikleri için çevrelerindeki eşyaları veya herhangi bir nesneyi bıyıkları ile algılar.

Kedilerin Bıyıklarını Kesmek Zararlı mı?

kedisesi kedibiyigi 1Hemen hemen tüm kedi severler Kedilerin bıyıklarını kesmek zararlı mı? sorusunu en az bir kere sormuştur. Kedilerin bıyıklarını kesmek onlara büyük zarar verir. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kedi bıyıkları yön bulmada ve çevredeki nesneleri algılamada son derece önemlidir. Bununla birlikte psikolojik açıdan da büyük zararları olmaktadır. Bıyığı kesilmiş bir kedi kendini çaresiz hissedip bunalıma girebilir. Kedi sahibi iseniz kesinlikle kedilerin bıyıklarını kesmeye kalkmayın. Onlara farklı ve gizemli bir hava katan bıyıkları sayesinde dünyanın en güzel canlıları olmaya devam edecektir. Kedi bıyığı hakkında merak ettiklerinizi bu makalede bulabileceğinizi umuyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.