[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Neden Dilleri Dışarda Uyur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Neden Dilleri Dışarda Uyur?

Kediler Neden Dilleri Dışarda Uyur?Kediler neden dilleri dışarda uyur? Eminiz ki bu sorunun cevabını birçok kedi sahibi merak etmektedir. Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren kedilerin zaman zaman dillerinin dışarda uyumasına da şahit olmuşsunuzdur. Kedilerimiz kendilerini temizlemek istedikleri zamanlarda veya su içerken dillerini haliyle kullanırlar. Tabi ki birde bizlerin elini, kolunu hatta suratını yalarken de o minik dilleri dışarda olur.

Bu durumlar haricinde dillerini dışarıya çıkardıkları zaman özellikle uyurken kedi sahiplerini endişeye düşürebilir. Bir sıkıntısı mı var diye düşünebilirsiniz. Onu yakından takip ederek dilini dışarı çıkarma dışında başka bir şey yapıp yapmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ortada ters giden bir durum olmamasına rağmen kediniz hala dilini dışarı çıkararak uyuyorsa, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kedilerin Dilleri Dışarda Uyumasının Sebepleri

Dili Dışarda Uyuyan KediKedilerin dilleri dışarda uyumasının sebepleri arasında ilk sırada rahat nefes alma gelmektedir. Yani özellikle aşırı sıcak havalarda tüylü dostlarımız sıcaktan bunalabilir ve bir nebze nefes almak için dillerini dışarı çıkabilir. Bu duruma daha çok köpeklerde rastladığınızı biliyoruz ama kediler için durum hemen hemen aynıdır. Kediler terleyen canlılar olmamasına rağmen sıcaklardan bunalabilir, bu çok doğal bir durumdur.

Kediniz sırt üstü pozisyonda ve dili dışarda uyuyorsa emin olun ki çok huzurlu ve keyiflidir. Çünkü kedilerin sırt üstü uyuması demek onların kendilerini oldukça güvende hissetmesi anlamına gelmektedir. Kedinizin dilinin dışarda uyumasının bir diğer sebebi de çok rahat hissetmesidir. Kendini huzurlu, mutlu ve güvende hisseden bir kedi stresten uzak rahat bir şekilde uyumaktadır. Bu da onların dillerinin dışarda olmasına sebep olabilmektedir.

Dili Dışarda Uyuyan Kedim Hasta Olabilir mi?

Dili Dışarda Uyuyan Kedim Hasta Olabilir mi?Dili dışarda uyuyan kedim hasta olabilir mi? Yazımızın içerisinde de bahsettiğimiz gibi kedilerin dillerinin dışarda uyumasının asıl nedeni sıcaktan bunalmalarıdır. Daha rahat nefes almak için dillerini dışarda bırakarak uyumayı tercih ederler. Öte yandan dili dışarda olup da bir yandan rahatsız olduğuna işaret eden belirtiler varsa o zaman endişe etmekte haklı olabilirsiniz. Kedinizin dilinin dışarda olmasının sebeplerinden biri burun tıkanıklığı olabilir. Rahat nefes alamadığı için dilini dışarı çıkarıyor olabilir.

Herhangi bir alerjik durum yüzünden tüylü dostumuzun dili şişmiş olabilir; bu durumda dilini dışarı çıkarmasına sebep olur. Bu bahsettiklerimizden herhangi biri mevcut ise vakit kaybetmeden veteriner hekiminize gitmenizi tavsiye ederiz. Bu istisna durumlar dışında kediler sadece sıcak havadan dolayı dilleri dışarda uyur. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Patili günler dileriz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

2 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.