[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Elektrik Kablolarını Neden Kemirir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Elektrik Kablolarını Neden Kemirir?

Elektrik Kablosuyla Oynayan KediKediler, oldukça meraklı canlılar olduğundan ilgilerini çeken her şey ile oynamayı sever. Özellikle tehlikeli şeylerle oynamayı ilginç bir şekilde daha çok sever. Kediler elektrik kablolarını neden kemirir? Evet, tehlikeli diye bahsettiğimiz objelerden biri de elektrik kablolarıdır. Elektrik kabloları neden kedilerin bu kadar ilgi alanına giriyor bilemiyoruz ama onları kemirmekten büyük bir zevk aldıkları bir gerçek. Sevimli patilerimizin perdelere tırmanmak, halıyı tırmalama tahtası olarak kullanmak gibi değişik hobileri olabiliyor maalesef.

Ne yazık ki elektrik kablolarını kemirmek bir süre sonra alışkanlık haline geliyor. Televizyonun arkasına bağlanan kablolardan tutun da bilgisayarın veya telefon şarj kablosuna kadar hepsini fark ettikleri anda kemirmeye başlıyorlar. Bunun elbette ki birkaç sebebi olabileceği gibi sırf keyif için de kemirebiliyorlar. Elektrik kabloları adı üstünde içerisinden elektrik giden araçlardır. Tabi ki de bu kablolar hepimiz için önemlidir. Kedinizin sürekli kabloları kemirmesi özellikle buna yavruyken başlaması ve alışkanlık haline getirmesi büyük bir sorundur. Allah korusun elektrik çarpmasına sebep olabilir.

Kedilerin Elektrik Kablolarını Kemirmelerinin Sebepleri

Kedilerin Elektrik Kablolarını Kemirmelerinin SebepleriKediler, daha çok sallanan ip gibi şeylerle oynamayı çok sever. Kabloları da ip gibi düşünebilirler. Her ne kadar elektrik kabloları ip gibi sallanmasa da yine de ilgilerini çekebiliyor. Onları kemirmekten kendilerini alıkoyamıyorlar ve kedi sahipleri için de durum giderek zorlaşıyor. Kedilerin elektrik kablolarını kemirmelerinin sebepleri konusuna gelecek olursak, şu şekilde belirtebiliriz; özellikle yavru kedilerin dişleri dökülüp yerine yenileri çıktığından tıpkı bebeklerde olduğu gibi diş kaşıntısı olabilir. Bu kaşıntıyı da çoğunlukla ya elimizi ısırarak ya da farklı bir şeyi ısırarak gidermeye çalışırlar. Kabloları da sürekli ısırma ve kemirme sebeplerinden biri diş kaşınması olabilir.

Bunun dışında ortada hiçbir sebep olmaksızın sırf keyif için veya oyun için kabloları ısırabilirler. Bu durum kesinlikle hayati bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer hiçbir şekilde önlem alınmazsa bu durumun sonu elektrik çarpmasına gider ve kötü sonuçlar doğurabilir. Kedilerimizin bu kabloları kemirmelerini önlemek için birkaç basit yöntemi deneyebiliriz.

Kedilerin Elektrik Kablolarını Kemirmemesi İçin Neler Yapabiliriz?

Kedilerin Elektrik Kablolarını Kemirmemesi İçin Neler Yapabiliriz?Kedilerin elektrik kablolarını kemirmemesi için neler yapabiliriz? Kedi sahiplerinin sıklıkla başına gelen bir durum kedilerin elektrik kablolarını sık sık kemirmesidir. Yapma veya hayır demek kedilerde çok işe yarayan bir komut değildir maalesef. Bunun için evimizde alacağımız basit yöntemlerle onları bu tehlikeli durumdan korumamız gerekir. Kabloları folyo kâğıtlara sarmak ilk yöntemlerden biridir. Kediler folyoların tadını beğenmediklerinden dolayı kemirme eyleminden uzaklaşabilirler. Tabi ki kabloları sıkı bir şekilde folyolara sarmak önemli ki kablolar içinden çıkmasın.

Bir diğer yöntem ise kedi kovucu spreylerdir. Bunun çok kullanılmasını tavsiye etmesek de işe yarama özelliği olduğundan kullanılabilir. Böylelikle kediniz kablonun olduğu bölgeden uzak durur. Bunlar dışında kedinizi başka bir oyuna yönlendirebilirsiniz. Başka bir oyuncak alarak dikkatini çekmeye çalışabilirsiniz. Elektrik ileten her araç başlı başına tehlikelidir. Kedilerimizi bu tehlikeli şeylerden mümkün olduğunca uzak tutmalıyız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patili günler dileriz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.