[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Perdelere Tırmanmasını Nasıl Önleriz?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin Perdelere Tırmanmasını Nasıl Önleriz?

Kedilerin Perdelere Tırmanmasını Nasıl Önleriz?Kedilerin perdelere tırmanmasını nasıl önleriz? Kedilerin perdelere tırmanmasının son derece sinir bir durum olduğunu emin olun ki çok iyi biliyoruz. Evlat yerine koyduğumuz kedilerimiz, sadece perdelerle yetinmeyip birçok eşyaya da zarar vermektedir. Kediler, mobilya, perde, halı gibi birçok yeri tırmıkladıklarında çok mutlu oluyorlar gerçekten. Onlar mutlu olurken haliyle bizler zarar verdikleri için mutsuz oluyoruz.

Kediler tırnaklarını törpülemek için çoğunlukla evde bulunan eşyaları kullanmaktadır. Eşyaları tırmalamanın dışında perdelere tırmanan kedilere de eminiz ki çok rastlıyorsunuzdur. Kediler perdelerin en tepesine tıpkı ağaca tırmanır gibi çıkarlar. Bu bir nevi onlar için oyundur. Eğer evinizde birden fazla kedi varsa ve hepsinin aynı anda perdelere çıktığınız görmek, insanı gerçekten çileden çıkarabilir. Peki, biz bu perdeye tırmanma sorununu nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Kediler Perdelere Neden Sürekli Tırmanır?

Kediler Perdelere Neden Sürekli Tırmanır?Kediler perdelere neden sürekli tırmanır? Kedi sahiplerinin tamamı kedilerinin sıklıkla perdelere tırmanmasına şahit oluyordur. Kediler hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olsa da onların bu şekilde davranmaları hem kendileri için hem de eşyalar için büyük zarardır. Perdeye tırmanan bir kedi, perdeyi büyük ölçüde yırtmış olacaktır. Ayrıca tırnağı perdeye takıldığında kendine de ciddi zararlar verecektir.

Perdeye tırmanmak adeta kedilerin doğasında vardır. Özellikle canları sıkıldığı zaman bu eylemi sıklıkla tekrarlamaktadırlar. Yalnız şunu iyi ayırt etmemiz gerekir. Bir şeylerden korkan bir kedide aniden perdeye tırmanabilir. Misal, evde süpürge yaparken süpürgenin o rahatsız edici sesi kedinizi de rahatsız edebilir ve korkabilir. Bu durumu zaten kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Öte yandan keyfi tırmanmaları önlemek için yapabileceğiniz birçok yol bulunmaktadır. Öyleyse gelin hep birlikte bu yöntemlerin neler olduğuna bakalım.

Kedilerin Perdelere Tırmanmasını Önleyecek Yöntemler

Kedilerin Perdelere Tırmanmasını Önleyecek YöntemlerKedilerin perdelere tırmanmasını önleyecek yöntemleri sizlere şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kedinize bir tırmalama ağacı alın, bu ağaçla ilgilenmesini sağlayın. Kediniz perdelere yöneldiği anda ona önce hayır deyin. Uyarıyı takmıyorsa kucaklayıp, kedi ağacının olduğu alana bırakın.
  • Perdeye olan ilginizi azaltmak için daha ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz oyuncaklar alabilirsiniz.
  • Kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kestirmeniz bu durumun önüne büyük ölçüde geçer ama kedilerin tırnakları kısa sürede uzadığı için kesin bir çözüm olmayabilir.
  • Perdelerin çevresinde yine tırmalayabilecekleri eşyalar varsa bu eşyaları o bölgeden ulaştırabilirsiniz. Böylelikle perdelere olan ilgisini de azaltmış olursunuz.
  • Perdelere tırmanırken tırmanmak için başladıkları bir nokta vardır. Perdedeki bu başlangıç noktasını bulabilirseniz, bu noktalara çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Kediniz bu bantlara denk geldiğinde hiç hoşlanmayacak ve tırmanma işinden vazgeçecektir.
  • Kedi uzaklaştırıcı spreyler de işinizi görebilir. Perdelere bu spreyden sıkarak, kedinizin tırmanıp tırmanmadığını gözlemleyebilirsiniz.
  • Ve tabi ki yukarıda sıraladığımız yöntemlerin hiçbiri tam olarak ise yaramazsa perde yerine stor kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

1 yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.