[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilere Yaş Mama Ne Sıklıkta Verilmeli?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

kedisesi yasmamaKedilere yaş mama ne sıklıkta verilmeli? Sorusunu veterinerinize muhakkak sormuşsunuzdur. Kedilerin en sevdiği yiyeceklerden biri şüphesiz yaş mamalardır. Onların bu mamaları keyifli bir şekilde yemelerini görmek kedi sahipleri için de ayrı bir mutluluktur. Daha konserve kutusunun kapağını açarken veya paketin ağzını yırtarken çıkan sesleri hemen duyup anında yanınızda bitiverirler.

Hem taze hem de oldukça leziz olan bu mamaların doğru bir şekilde tüketilmesi de son derece önemlidir. Tabi ki kuru mamada olduğu gibi yaş mama seçimi yaparken de dikkat etmek gerekir. Protein açısından oldukça zengin olan bu mamaları almadan önce içeriklerini incelemenizi önerebiliriz. Sağlıklı bir kediye haftada 2-3 kez yaş mama verebilirsiniz. Bu onların hem sağlığı hem de gelişimi açısından oldukça etkilidir. Ayrıca yaş mamaları kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz. Eğer kedinizi evde hazırlanan mamalara alıştırabilirseniz hem sizin için maddi yönden hem de kediniz için sağlık yönünden daha faydalı olacaktır.

Kediler İçin Yaş Mamanın Faydaları Nelerdir?

kedisesi yasmama 2Kediler için yaş mamanın faydaları oldukça fazladır. Doğru ölçüler ile verildiği takdirde birçok sağlık sorununun önüne geçebilmeniz mümkündür. Üstelik yaş mama konusunda kedinizi zorlamanıza da gerek yoktur. Çünkü bize göre yaş mama sevmeyen kedi yoktur. O zaman hep birlikte yaş mamanın ne gibi faydaları olduğuna bakalım;

  • Yaş mamalar yüksek miktarda nem içerdiğinden dolayı günlük su ihtiyacını karşılamada etkili olmaktadır.
  • Kuru mamalara göre sindirilmesi daha kolaydır.
  • Protein ve yağ bakımından oldukça zengin mamalardır.
  • En büyük faydası ise yaş mamayı oldukça fazla sevdikleri için daha mutlu ve keyifli oluyorlar.

Kediler için Yaş Mama Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

kedisesi yasmama 1Kediler için yaş mama seçimi son derece önemlidir. Bu yüzden mamanın içerisinde tıpkı kuru mamada olduğu gibi neler olduğunu incelemeniz gerekir. Yaş mamalarda özellikle balık içerikli olanları tercih etmek gerekir. Balık dışında kümes hayvanları, dana eti gibi protein açısından zengin içeriğe sahip olan yaş mamaları da alıp kedinize veya kedilerinize verebilirsiniz.

Yaş mamaların içeriğinde dikkat etmeniz gereken en önemli besinler ise sığır eti, mısır unu gibi yan ürünlerdir. Bu ürünlerin mama içeriğinde de olmamasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yaş gruplarına özel üretilen yaş mamaları tercih edebilirsiniz. Piyasada bulunan yaş mamaların çoğu içerik yönünden maalesef zayıf. Bu sebeple yaş mamaya başlamadan önce eğer içeriklerini vs. kontrol edip alırsanız, hep aynı markayı kullanmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kediniz bir mamaya alıştığında diğer mamalar ne kadar kaliteli olsa da o başka bir mamayı yemeyebiliyor.

Kedim Sürekli Yaş Mama İstiyor, Kuru Mama Yemiyor Ne Yapmalıyım?

Özellikle yavru kediler yaş mamaya alıştıktan sonra kuru mamayı istemeyebilirler. Bu durumda yapmanız gereken çok basit. Kedinizi kademeli olarak kuru mamaya geçirmelisiniz. Yani sevdiği yaş mamanın içerisine önce biraz kuru mama koyun, daha sonra kademeli olarak kuru mamayı çoğaltıp yaş mamayı azaltın. Bu şekilde kuru mamaya geçmesi daha kolay gerçekleşecektir.

Eğer hala kuru mamayı yemiyorsa başka bir marka mamaya geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. Kuru Mamayı verirken lütfen taze olduğundan emin olun! Çünkü özellikle evcil kediler suyunun ve mamasının taze olmasını ister. Bayat mamayı yemeyebilirler. Mama kabına yiyebileceği kadarını koyup sürekli tazelerseniz daha iştahlı yiyecektedir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, patili günler dileriz!

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.