[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Her Zaman Dört Ayak Üstüne Düşer mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler her zaman dört ayak üstüne düşer mi? Bu sorunun cevabını kedi sahibi olmayan dahi muhakkak merak etmiştir. Kedilerin bir yerden atlarken veya düşerken dört ayak üstüne düşmesi gerçekten dikkat çekici bir durumdur. Tabi ki bu durum çok yüksek yerlerden düşen ve özellikle küçük kediler için aynı değildir. Bazı yavru kediler bir binanın 20.katından yanlışlıkla düştüğünde hayatını kaybetmektedir. Zaten bu kadar yüksek katta kedi bakan insanların kesinlikle önlem alması gerekmektedir. Kedilerin dört ayak üzerine düşmesi aslında onların bilinç dışı yaptıkları bir harekettir. Bu hareket bir nevi refleks niteliğindedir ve doğuştan gelmemektedir. Kediler doğduktan sonra yaklaşık olarak 2 aylık olana kadar dört ayak üzerine düşmezler. Belirlenen süreç tamamlandığında ise refleks olarak bir yerden düştüklerinde dört ayaklarının üstüne inerler.

Kediler Neden Hep Dört Ayak Üstüne Düşer?

kedisesi yuksek 1Kediler neden hep dört ayak üstüne düşer? Kedilerin dört ayak üstüne düşmesi istem dışı yapılan bir harekettir. Bir yerden düştüklerinde yere inmeden önce kendilerini doğrultma hareketidir diyebiliriz. 1. kat gibi bir yerden düştüklerinde bu refleksi tam kullanamayabilirler. Biraz daha yüksekten düştüklerinde ise kendilerini doğrultmak için zaman kazanmaktadırlar. Her ne kadar bu bilgi garip gelse de kediler ne kadar alçak yerden düşerse o kadar daha fazla zarar görmektedir. Bu bilgiler birtakım araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu refleks sayesinde kedilere neden dokuz canlıdır dendiğini de daha net anlayabiliyoruz. Tabi ki bu dört ayak üstüne düşme hareketinde kedilerin çok esnek olması da önemli bir rol oynamaktadır. Bu esneklik sayesinde vücutlarını anında çevirebilmektedirler.

Kediler Bazen Dört Ayak Üstüne Düşmüyor

kedisesi yuksek 3Her ne kadar kediler her zaman dört ayak üzerine düşer dense de bazı durumlarda bunun tam tersi olabilmektedir. Bir binanın 2.katından düşen bir kedinin dört ayak üstüne düşme ihtimali çok yüksek olurken 30.kattan düşen bir kedi için aynı durum söz konusu değildir. Yine dört ayak üstüne düşseler dahi ayakları kırılabiliyor, ciddi yaralanmalar meydana gelebiliyor ve hatta sonu ölümle dahi sonuçlanabiliyor. O yüzden her zaman dört ayak üzerine düşer mantığı ile hareket etmememiz gerekiyor. Özellikle çok yüksek yerler evladımız gibi sevdiğimiz kedilerimiz için her zaman ölümcül risk taşımaktadır.

Hayvan sevgisinin çocukların gelişimindeki önemi yazımızı okumak için lütfen BURAYA TIKLAYIN

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.