[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler İplerle Oynamayı Neden Sever?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler İplerle Oynamayı Neden Sever?

Kediler İplerle Oynamayı Neden Sever?Kediler, şüphesiz ki başı başına muhteşem canlılardır. Allah, onları gerçekten özenerek yaratmış. 😊 Kedilerimizle gün içerisinde oyun oynamak, hareket ettirmek veya biraz koşturmak sağlıkları açısından kesinlikle önemlidir. Kediler, özellikle ev içerisinde hareketli gördükleri her şeyle oynamaya bayılır. Bunlardan biri de kesinlikle sallanan iplerdir. Hoş, sallanmayan iplerle de saatlerce oynarlar. Özellikle yün iplerden yapılan yumaklarla top gibi oynamaya bayılırlar. Peki, kediler iplerle oynamayı neden sever?

Eminiz ki bu soruyu kendi kendinize de olsa sormuşsunuzdur. Evin içerisinde veya sokakta yerde veya masanın üstünde özellikle hareketli bir ip gördüklerinde bu iple oynamayı çok severler. Kedi sahiplerinin çoğu ellerine bir ip alarak onu sallamaya başlar ve ondan itibaren sallanan ipi gören kedi adeta bir avcı haline gelir, ipi yakalamak için elinden geleni yapar. İpi ele geçirdikten sonra ise şayet bu ip bir yumaksa onu yuvarlaya yuvarlaya oynar. Normal bir ip ise koparana kadar ısırabilir ve hatta çiğner.

Kedilerin İplerle Oynamasının Sebepleri

Kedilerin İplerle Oynamasının SebepleriKedilerin büyük bir bölümü hareketli gördükleri her şeye atlar. Doğasında avcılık olan kedilerimizi küçücük bir iple oradan oraya koşarken görebilmeniz mümkün. İşin ilginci bu iple oynayan kedimiz halinden son derece memnundur. Kedilerin iplerle oynamasının sebepleri konusuna gelecek olursak, şu sebepleri sıralayabiliriz;

  • Kediler, özellikle hareketli ipleri herhangi bir canlının kuyruğu olarak görebilir ve bu kuyruğu yakalamak için peşine düşmüş olabilir.
  • Önceden de dediğimiz gibi doğası gereği içlerinde avcılık olduğundan bu ipleri av olarak görüyor olabilir ve avını yakalamak için peşinden gidiyor olabilir. Doğuştan gelen avcılık yeteneği sayesinde sadece ip değil, hareket eden her objeye av gözüyle bakıp, onu yakalamak isteyebilir.
  • Kazanmak için savaşıyor olabilirler. Yani ipi yakalamak için üstün çaba gösteren kedilerimiz onu yakaladıklarında mutluluktan o iple oynuyor olabilir. 😊
  • İplerin türüne göre yorumlarsak, kalın iplerle oynamak muhtemelen daha keyif vericidir. Kalın ipleri dişleyerek bir nevi dişlerini kaşıyor olabilir.

Kediler Oynadıkları İpleri Yutar mı?

Kediler Oynadıkları İpleri Yutar mı?Kediler oynadıkları ipleri yutar mı? Kediler maalesef ki birçok ipi yutmakta ve ardından da ya kusarak ya da dışkı yolu ile bu ipi çıkarmaktadır. Tabi ki ip yutması hiçbir şekilde doğru değildir. Ve sağlık açısından da son derece zararlıdır. Kedilerin ip yutması özellikle çıkaramadıklarında büyük bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Yutulan bu ip ne yazık ki ameliyat yolu ile alınmaktadır. Çünkü bu ip mideden çıkmazsa iç organlara büyük ölçüde zarar verebilmektedir.

Bu yüzden kedinizin ip yuttuğundan şüphelenirseniz, olabilecek en kısa sürede onu veterinere götürmeniz gerekir. Kediniz ip ile oynarken onu yakından takip edebilir ve kolay yutulabilecek ipler yerine daha kalın iplerle oynatabilirsiniz. Yazımızın sizlere faydalı olacağını umuyor, hepinize bol patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.