[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Neden Esner? Esneme Sebepleri

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Neden Esner?

kedisesi esneyen kedi 2Kediler neden esner? Evimizin neşesi olan kedilerin bazı yaptıkları hareketlerine anlam veremediğimiz doğrudur. Evin içerisinde oradan oraya koşan bir kedi, bir yanda uyku moduna geçebilmektedir. Kediler gün içerisinde yaklaşık ortalama 16 saate yakın uyumaktadır. Eğer bir kedi sahibi iseniz, onun sürekli esnediğine de şahit olmuşsunuzdur. Özellikle uyku anında sıklıkla esneyen kediler, uyumadıkları zamanlarda da esnemektedir. Bizler genelde uykumuz geldiğinde esnemeye başlarız ama uyku harici bir şeylerden sıkıldığınız zamanlarda da esneriz. Bizdeki bu durumlar kedilerimiz için de geçerlidir. Şunu da belirtmeden geçmek istemiyoruz ki; bir kedinin esneme hareketi anındaki o yüz ifadesi çok tatlıdır, tam yemeliktir. Esneme esnasında ağızlarını o kadar kocaman açarlar ki bütün dişleri görebilmeniz mümkün olur.

Kedilerin Esneme Sebepleri

kedisesi esneyen kedi 3Kedilerin esneme sebepleri arasında ilk sırayı uyku alır. Uykusu gelen bir kedi sürekli olarak esner. Kedilerin günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiğini düşünürsek de gün içerisinde kaç kere esnediğini siz tahmin edin. Uyku durumu dışında başka esneme sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sıkılan bir insan nasıl ki esniyorsa kediler için de durum aynıdır. Boş boş etrafa bakıp esneyen bir kedi yüksek ihtimalle çok sıkılmıştır.
  • Kandaki oksijen azaldığında kaybedilen oksijeni tekrar geri yüklemek için esneme hareketi yapılmaktadır. Bu hem bizler hem de hayvanlar için geçerlidir.
  • Evinizde özellikle birden fazla kediniz varsa ve bu kediler arasında kavga çıkıyorsa bir tanesi esneyerek, “seninle uğraşmıyorum” mesajı vermektedir. Kavga sırasında esneyen bir kedi görürseniz, onun aslında kavga etmek istemediğini anlayabilirsiniz.

Kedinizin Sürekli Esnemesinden Endişe Duymayın

kedisesi esneyen kedi 4Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi kediler tıpkı bizler gibi birçok sebepten esneme hareketlerini yapmaktadır. Uykulu kedilerin esnemesi çok daha güzel görüntülere sebep olmaktadır. Kediniz sürekli esniyorsa ve bir sorun olduğundan endişe ediyorsanız, boşuna evham yapıyorsunuzdur. Zaten günün neredeyse 3/2 sini uyuyarak geçiren tüy yumaklarından esneme hareketi görmeyelim de ne görelim diye düşünenlerin sayısı bizce epey fazladır. Onların her hali başlı başına güzel. Hepinize kedileriniz ile birlikte güzel ve keyifli günler dileriz. Patiler hayatınız boyunca peşinizi bırakmasın.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.