[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

kedisesi salatalik 4Hepimizin bildiği üzere kediler oldukça hassas hayvanlar oldukları için en basit şeyde psikolojileri bozularak depresyona girebilirler. Kedi sahiplenmeden önce veya mevcutta kedi sahibiyseniz, dostumuzun korkacağı veya tehdit olarak algılayacağı ürünlerden onu uzak tutmalıyız.

Örneğin; kedilerin en çok korktuğu şeylerden biri salatalıktır. Kediler salatalıktan neden korkar? sorusunu hepimiz soruyoruz ve merak ediyoruz. Hatta salatalığın ne gibi tehdit oluşturacağını düşünerek, kedilerin neden korktuğunu ve salatalık görünce apar topar kaçtıklarını düşünüyoruz. Bu yazımızda aklımızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulmaya çalışalım..

Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

kedisesi salatalik 2İçgüdülerinde avcılık ve kendini dış tehlikelere karşı koruma hissi evdeki sinekleri, böcekleri kovalamalarından anlayacağımız üzere doğalarında vardır. Dikkatlerini çeken bir cisime veya canlıya karşı tüylerini kabartır ve uzun süre onu izler. En ufak bir harekette aniden korkar ve refleksleri güçsüz olduğu için kaçarken kendilerine zarar verebilirler. İnternette veya diğer sosyal medya mecralarında kedilerin yakınına salatalık konulduğu zaman verdiği tepkiler bizi hem şaşırtıyor hem de güldürüyor.

Kedilerin salatalıktan korkmalarının asıl sebebi salatalığın renginin yeşil ve kalın yuvarlak olması sebebiyle, salatalığı yılana benzetmelerindendir. Kediler genlerinde yılan gibi yırtıcı hayvanlara karşı irkilme ve refleks duyuları barındırırlar. Bu sebepten ötürü muz ve salatalık gibi sivri ve doğanın renklerini barındıran nesnelere karşı duyarlıdırlar. Yaradılışları gereği kediler, insan duyu organlarının hissedemediği birçok sesi ve hareketli cismi rahatlıkla fark edebilirler. Diğer bir nedeni ise kediler çevredeki atmosferin ve salatalığın rengini aynı olarak ilişkilendirdiği için salatalığı da çevredeki tehlike olarak algılamaktadır.

Kedileri Salatalık İle Korkutmak Zararlı Mı?

kedisesi salatalik 1Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi kediler oldukça hassas hayvanlardır. En ufak bir olayda strese girip psikolojileri bozulabilir. Bu eylemi bilinçsizce yapanların insanlıklarını sorgulamalarını tavsiye ederiz. Kedinizin yanına veya arkasına salatalık koyduğunuzda salatalığı gördüğü an yılana veya çevredeki tehditlerden birisi zannettiği için aniden zıplayacak ve bilinçsizce saklanmaya çalışacaktır. Bu esnada kendine veya çevreye zarar vermesi içten bile değil. Çünkü o da bir canlı ve can havliyle ne yapacağını bilmeyebilir. Kedinize böyle bir şaka yaptığınızda saklandığı yerden saatlerce çıkamayabilir veya korkunun etkisinden dolayı iştahı kesilip yemek bile yiyemeyebilir. Nihayetinde fobisi olan insanların üstüne nasıl gidilmemesi gerekiyorsa, aynı şekilde kasten kedilere salatalık yaklaştırılmamalı.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, kedisesi.com ailesi olarak patili günler dileriz.

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.