[get-banner]
Kedi Bakımı

Yavru Kedilere Ne Sıklıkta Mama Vermeliyiz?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Yavru Kedilere Ne Sıklıkta Mama Vermeliyiz?Yavru Kedilere Ne Sıklıkta Mama Vermeliyiz? El kadar bedenleri ile dünyaya gözlerini açan minik yavru kediler, tıpkı bebekler gibidir. Acıkınca ağlayan, tuvaleti gelince ağlayan bebekler nasılsa yavru kediler de öyledir. Tabi ki bebekler ile yavru kediler arasında büyük farklar vardır. Mesela kediler daha çabuk tuvaletin yerini öğreniyorlar. Yavru kedileri belirli aralıklarla beslemek, onların gelişmesi ve büyümesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kedilerde anne sütünün önemini eminiz ki hepimiz biliyoruz.

En az 2 aylık olana kadar anne sütü emen kediler, sonrasında da tavsiye anne sütü tozu ile hazırlanmış sütler ile beslenebilmektedir. Bu yazımızda tabi ki annesi olmayan yavru kedilerin beslenmelerinden bahsetmek istiyoruz. Çünkü anne sütü ile beslenen kedi zaten ortalama 2 aylık olduğunda yavaş yavaş kuru mama yemeye başlayacaktır. Annesi olmayan bir yavru kediye anne olmak ise sanıldığı kadar zor değil!

Yavru Kedileri Kaç Saatte Bir Beslememiz Gerekir?

Yavru Kedileri Kaç Saatte Bir Beslememiz Gerekir?Yavru kedileri günde kaç saatte bir beslememiz gerekir? Annesiz büyümek için çabalayan yavru kedilerin anneleri olarak, onları doğru ve sağlıklı bir şekilde beslemeniz mümkün. Sahiplendiğiniz yavru kedi ortalama 1 haftalık ise 2 veya 3 saatte bir anne sütü tozu ile yapılan süt ile beslenmelidir. 2 haftalık ise 4 veya 6 saatte bir, 3 haftalık ve daha fazla ise 6 veya 8 saatte bir beslemek önemlidir. Tüyleri yeni doğan yavrularda henüz yeni yeni çıktığından sıcak bir ortamda tutmanız gerekmektedir. Dışarıdan gelen her türlü tehlikeye karşı vücutlar açık olduğundan kolay bir şekilde hastalanabilir.

Kediler genel olarak çok kısa sürede tuvaletlerinin yerlerini öğrenebilir. İlk zamanlar üstünüze tuvaletini yapan bir kedinin ilerde geçirdiği değişime sizler de çok şaşıracaksınız. Sütün yanında muhakkak su ihtiyacını da karşılamanız gerekir. Ara ara biberon ile su vermeyi de ihmal etmeyin. Yavru kediniz 5 haftalık olduğunda ise sütü yavaş yavaş kesip, yaş mamaya geçiş yapabilirsiniz. Eğer ki ortalıkta kuru mama varsa o mamayı da yemeye çalışacaklarını unutmayın.

Yavru Kediler İçin Zararlı Olan Besinler Hangileridir?

Yavru Kediler İçin Zararlı Olan Besinler Hangileridir?Yavru kedinizi gözünüzden sakınarak büyütürken bazı yiyecekleri vermemeniz gerekir. Yavru kediler için zararlı olan besinler arasında inek sütü ilk sırada yer almaktadır. Evet, hepimiz büyük küçük demeden kedilerimize süt veriyoruz.

Süt, onların sindirmekte zorlandığı besinlerden biridir. Ayrıca sık verildiğinde ishal yapmaktadır. İllaki süt vereceksiniz sulandırarak vermeniz daha doğrudur. Onlara evimizde yaptığımız ve yediğimiz yemekleri vermekte oldukça zararlıdır. Kendi yediğimiz yemeklerin dışında çikolata, şeker gibi tatlılardan hele asla vermemeniz gerekir. Tatlılar onların Allah korusun kör olmasına dahi yol açabilir. Mama seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları BU YAZIMIZDA bulabilirsiniz. Yazımızın bilgilendirici olduğunu umuyor, hepinize bol sağlık dolu ve patili günler diliyoruz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.