[get-banner]
Kedi Bakımı

Kediler Yalnız Yaşayabilir mi?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kediler Yalnız Yaşayabilir mi?

Nasıl biz insanlar tek başımıza sıkılıyorsak hayvanlar içinde bu durum söz konusudur. Yavru kediler yalnız kalmak için pekte uygun değillerdir. Henüz yavru kediler yürümeyi, yemek yemeyi, su içmeyi bile yeni öğrenirken evde yalnız kalmak için uygun değillerdir. Yalnızlıktan sıkıldıkları için yeni şeyler keşfetmeye çalışabilirler. Bu durumda yüksek yerlere çıkmaları, sivri yerleri olan eşyalara çıkmaya çalışmaları vb. birçok tehlikeli şeyleri yapmaları da kaçınılmazdır. Kediler Yalnız Yaşayabilir mi?

Yetişkin kediler ise yalnız yaşama konusunda yavru kedilere göre daha başarılıdırlar. Çünkü siz karınlarını doyurabilecekleri, suyunu içebilecekleri ve tuvaletlerini yapabilecekleri ortamı hazırladığınız sürece en fazla 1 ila 2 gün arasında yalnız kalabilirler. Günlerce bir hayvanın evde yalnız yaşayabilmesi mümkün değildir.

Uzun Yolculuklarda Ne Yapmalıyız?

Kediler Yalnız Yaşayabilir mi?

Eğer uzun bir yolculuğa veya uzun sürecek bir işiniz varsa kedilerinizi mutlaka güvendiğiniz bir kişiye,

olmadığınız süre içerisinde bakılması için bakım evine ya da evinize her gün gelebilecek birisiyle kedileri bırakmanız mümkündür. Aksi takdirde kediler yalnız kaldıkları süre boyunca saldırganlaşabilir, agresifleşebilir, eve döndüğünüzde ise size saldırmaya, tırmalamaya çalışabilir, sizinle ilgilenmeyebilir. Olmadığınız süre boyunca yalnız kalan kedinize ilgi göstererek eski halinize dönmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yalnız kalan kedinin hallerinde, tavırlarında bir değişiklik söz konusu olup zaman içerisinde düzelmiyorsa mutlaka bir veterinere başvurun. Hayvanınız yememesi gereken bir şeyi yemiş olabilir, yalnız kalmasından kaynaklanan psikolojik bir boşluk olmuş olabilir.

Başka bir yöntem olarak kedinizin yalnız kalmaması için yeni bir arkadaş edinebilirsiniz. Tabii ki bu demek olmuyor ki kedinize arkadaş getirdikten sonra onları yalnız bırakabilirsiniz. Düzenli olarak mamaları, suları ve kumları kontrol edilip doldurulmalı ve temizlenmelidir.

Eğer uzun süre dönmeyecekseniz kedinizi de yanınıza almanız en doğrusu olacaktır. Konu ile ilgili Kedilerle Seyahat Edilir Mi? makalemizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Kediler Yalnız Yaşayabilir mi? Sokak Kedilerinde Durum Nasıldır?

Kediler Yalnız Yaşayabilir mi?Buraya kadar sadece evcil olan kedilerden bahsettik sokak kedileri içinde aynı soruyu sormalıyız. Kediler yalnız yaşayabilir mi? Neredeyse aynı şeyler sokak kedileri ve hayvanları için geçerlidir. Yavru bir kedi sokakta yalnız başına mücadele vermesi çok ama çok zordur (soğuğa, açlığa, susuzluğa, oluşabilecek bir saldırıya). Yavru kediler sokakta mücadele verebilmesi için annelerine yani onlardan büyük yetişkin bir kediye ihtiyaç duyarlar. Yoksa yaşamaları pek mümkün değildir. Yetişkin sokak kedileri ise bu duruma ayak uydurarak hayatta kalma hakkında daha fazla bilgi ve tecrübeye sahip oldukları için daha az mücadele verebilirler, fakat her kedi gibi onlarda bir arkadaşa topluluğa ihtiyaç duyarlar.

Her hangi bir durum sonucunda yalnız bırakacağınız ve sokakta olan kedileri gördüğünüzde kendinize sormanız gereken bir soru olan Kediler yalnız yaşayabilir mi sorusunu mutlaka kendinize sorun ve kendinizi onlar yerine koyun. Onların durumunda yalnız kaldığınızda kendinizi düşünün ve duyarlı olun. Nasıl evcil hayvanınızı seviyorsanız ve ilgi gösteriyorsanız sokaktaki hayvanları da unutmayın sevin. Onlar için dışarı bir kap su, mama ve kötü havalarda kalabilecekleri bir alan bırakın…

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.