[get-banner]
Kedi Bakımı

Sokak Kedilerinin Ömürleri Neden Kısa Olur?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Sokak Kedilerinin Ömürleri Neden Kısa Olur?

Sokak Kedilerinin Ömürleri Neden Kısa Olur?

Sokak kedilerinin ömürleri neden kısa olur? Bu sorunun cevabını eminim ki hepimiz biliyoruzdur. Ne yazık ki sokak kedileri dışarıda bin bir türlü tehlike ile karşılıyor. Kimisi açlıktan kimisi donarak kimisi ise arabanın altında kalarak hayatını kaybediyor. Maalesef her insan hayvan sevmiyor. Bu sevmeme durumunu hiç anlayabilmiş değiliz. Bir hayvanı sevmiyor olman ona zarar verme hakkın olduğu anlamına gelmez. Ama ne yazık ki şu dünyada iyiler kadar kötü insanlarda çok fazla. Hatta kötü insanların sayısı bize göre epey fazla.

Gün geçmiyor ki haberlerde bir sürü hayvan katliamı olayı ile karşılaşıyoruz. Bu konular gerçekten çok derin ve çok üzücü. Sokakta kedilerin yaşamlarını iyi bir şekilde sürdürmesi neredeyse çok zordur. Evlerinin bahçesinde bakanları bu konu dışında tuttuğumuzu bilmenizi isteriz.

Sokak Kedileri Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Sokak Kedileri Ortalama Ne Kadar Yaşar?Sokak kedileri ortalama ne kadar yaşar? Bu sorunun cevabını sonsuz şekilde vermeyi tercih ederdik. Keşke onlar sonsuz yaşasa! Maalesef ki gerçek hayat böyle değil. Onların ömürleri ev kedilerine nazaran çok daha kısa oluyor. Hatta doğumların önüne geçilemediği için birçok yeni doğmuş kedi daha 1 aylık olmadan bu hayattan göçüp gidiyor. Bazıları ise anca 2 yaşını görebiliyor. Bu yüzden onlara sahip çıkmamız gerektiğinin bilincine artık varmayız. Evdeki kediniz nasıl sizlerin evladı gibiyse sokaktaki kedilerde aynı şekilde olmalıdır.

Her gün kapınızın önüne mama ve su koymanız dışarıda yaşayan birçok canın bir gün daha yaşamasına vesile olmaktadır. İnsanlar oturdukları bölgenin çevresindeki kedilere baksalar zaten ölüm sayısı da azalır. Bakmayı da geçiyoruz, sadece mama ve su konulsa bu bile onlar için yeter.

Sokak Kedileri için Neler Yapabiliriz?

Sokak Kedileri için Neler Yapabiliriz?Sokak kedileri için neler yapabiliriz? Onlar için yapılması gereken tek şey sevgi göstermektedir. Tabi ki yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını da elimizden geldiğince karşılamalıyız. Evet, sokakta yaşayan evlatlarımızın hepsine yetişemeyebiliriz. Ama bir can kurtarmak bile hepimiz için büyük hazine olur. Kediler uzun süre aç kalabilirler ama maalesef ki susuz yaşayamazlar. Su, hayattır diye boşuna denmiyor.

Kediler aç kalmaya en fazla 3 hafta kadar bir süre dayanabilir. Susuz kalmaya ise sadece 1-2 gün. Onlara yemek vermeyi de çok görüyorsanız, hiç değilse su verin. Özellikle yaz aylarında susuz kalmamaları gerek. Kış aylarında veya yağmurlu havalarda bir şekilde su bulabiliyorlar ama yazın çok çok zor. Ayrıca kış aylarında evinizin bahçesine küçük bir kutudan bile ev yapabilirsiniz. Onlar, Allah’ın bizlere emanet ettiği sessiz kullardır. Onlara sahip çıkmak şu hayattaki en büyük görevimizdir. Bu yüzden yolda gördüğünüz bir kediye pist demek yerine, kafasını okşamayı deneyin. Allah onları her daim iyi insanlarla karşılaştırsın. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.