[get-banner]
Kedi Bakımı

Kedilerin Tezgaha Çıkması Nasıl Önlenir?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Kedilerin Tezgaha Çıkması Nasıl Önlenir?

Kural dinlemeyen sevimli kedilerin tezgaha çıkması nasıl önlenir? Tüylü dostlarımızdan en meraklısı olan kedilerin insan dostları tarafından gelen en büyük şikayeti tezgaha çıkmalarıdır. Bu durum belli yöntemlerle önlenebilir. Fakat bundan önce kedilerin neden devamlı tezgaha çıkmak istediğini anlamak gerekiyor. Bu durumun asıl sebebi kedilerin içgüdüsel olarak devamlı yüksek yerlerde durmak istemesidir. Çünkü kedigiller avlanma ve keşiflerini yüksek yerlerde yapmaktadır.

Durum böyle olunca da tüylü dostlarımız evlerimizde de tezgahı seçiyor. Bununla birlikte kedileri tezgaha çıkma huyundan vazgeçirmek elbette ki mümkün. Fakat tezgaha çıkan sevimli dostumuza kızmak gibi ceza yöntemi uygulanmaması gerekiyor. Çünkü kediler köpeklerde ki gibi ceza yöntemini pek anlamamaktadır. Bu yöntem başta olup çeşitli sebepleri de ortadan kaldırınca bu sıkıntı son bulabilir.

Kedinizin Karakterine Göre Davranın!

Kedilerin Tezgaha ÇıkmasıKediler yapısı gereği sahipleriyle devamlı oyun oynamak ister. Bununla birlikte ilgisini çeken unsurları karıştırmayı da çok severler. Bu kapsamda aslında tezgah kediler için oldukça biçilmiş kaftan oluyor.

Hem yüksek olması hem de kedinizin ilgisini çeken birçok şey bulunuyor. Bu kapsamda tüylü dostunuzun tezgaha çıkmasını istemediğiniz zaman birkaç yöntem yararlı olacaktır. Birincisi, tırmanma güdüsünü başka bir yöne çekmektir. Kedi ağacı alarak kediniz ağaca tırmandığı zaman ödül maması veya kedi vitamini (kediler bu maltlara bayılır) verebilirsiniz. Böylelikle bu ödül sistemi ile tırmanma ağacını benimseyecektir.

İkinci olarak tezgahın belli yönlerine çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. Çünkü sevimli dostlarımız tüylerine yapışan hiçbir şeyi sevmez. Üçüncü olarak parmak şaklatarak veya el çırpma hareketi yaparak kedinizi korkutmadan bir uyarı mekanizması sağlayabilirsiniz. Bu yöntemleri kedinizde uygulama yaparak tüylü dostunuzun karakterine göre devam ettirmeniz daha doğru olur.

Kedilerin Tezgaha Çıkması ve Refleks Sistemi

Kedilerin Tezgaha ÇıkmasıPatili dostlarımızda herhangi bir eylem için şartlı refleks sistemi uygulanabilir. Özellikle bu yöntem ile kedilerin mutfak tezgahına çıkması nasıl önlenir? Bu kapsamda şartlı refleks yöntemi oldukça çözücü bir yöntemdir. Bu yöntemde bir kavanozun içine ses çıkartacak herhangi bir şey koyun.

Ardından kediniz tezgaha çıktığında indirmek yerine bu kavanozu salladığınızda bunu uyarı olarak alacaktır. Böylelikle zaman içinde bu yöntem kedinizin zihninde oturacak ve buna tepki verecektir. Elbette ki kedilerimiz bazen istemediğimiz davranışlar sergileyebiliyor. Bu davranışların önüne geçmek için birçok yöntem bulunur. Fakat burada önemli olan her kedinin bir karakteri olduğu ve buna göre bir yöntem uygulamaktır.

Aynı zamanda tezgahta ilgisini çekecek şeyleri de kaldırmak bir yöntem olabilir. Bununla birlikte kediler damlayan muslukları sever ve buradan su içmek ister. Eğer damlayan bir musluğunuz varsa bunun önüne geçmekte bir yöntem olacaktır. Bunun sonucunda kedinizin ilgisini dağıtarak ve belirli yöntemleri deneyerek bu huyundan vazgeçirebilirsiniz.

 

 

İlgili Mesajlar

1 nın 6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.