[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklerin Neden Bıyıkları Vardır?

Köpeklerin Neden Bıyıkları Vardır?Köpeklerin neden bıyıkları vardır? Hayvanlar hakkında hepimizin aklına birçok soru gelmektedir. Özellikle kedi ve köpekler ile ilgili çoğu konuyu merak ederiz. Bu yazımızda sizlere köpeklerin bıyıklarından bahsedeceğiz. Tıpkı kedilerde olduğu gibi köpeklerin bıyıklarının da birçok işlevi bulunmaktadır. Allah hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır. Hayattaki her şey gibi onlarının bıyıklarının da bir amacı vardır. Bazı köpek sahipleri bu bıyıkların çok uzun olduğundan şikâyet edip, onların kesilebileceğini düşünebilir. Bu eylemi düşünmek ve hayata geçirmek kesinlikle yanlıştır.

Köpeklerin bıyıkları, kedilerde olduğu gibi radar görevini üstlenmektedir. Bıyıkları sayesinde çevrelerindeki nesneleri algılayabilirler. Bir köpeğin bıyıklarına dokunduğumuz zaman tüm vücudunun tepki verdiğini çok rahat görebiliriz. Bunun sebebi, köpeklerin dokunma duyusu ile alakalı olmasıdır. Yani onların dokunma duyusu kıl köklerinin diplerinde bulunmaktadır.  Peki, bu bıyıkları kesersek ne olur?

Köpeklerin Bıyıkları Kesilir mi?

Köpeklerin Bıyıkları Kesilir mi?Köpeklerin bıyıkları kesilir mi? Yazımızın içerisinde belirttiğimiz gibi köpeklerin bıyıklarını resmen yanlıştır. Böceklerde çevreyi algılayabilmelerine yardımcı olan antenler vardır. Köpeklerin bıyıkları da tıpkı bu antenler gibidir. Köpeğinizin bıyıkları sırf uzun diye kesmeye kalkarsanız, hayatınızın hatasını yapmış olursunuz. Bu kesme işlemi sonrası hem ruhen hem de bedenen zarar vermiş olursunuz.

Köpeğinizin bıyıklarını kestiğinizde, algılama sistemini tamamen bitirmiş olursunuz. Onların upuzun bıyıkları bir nevi altıncı hisleri gibidir. Bu bıyıklar, hem anten hem de radar görevindedir. Özellikle, geceleri çevreyi çok rahat bir şekilde algılamalarında yardımcı olmaktadır. Siz bu bıyıkları kestiğiniz anda sağlık açısından evet bir sorun teşkil etmez ama onun elinden dünyayı keşfetme algısını almış olursunuz. Empati kurduğunuzda aynı şey sizin başınıza gelseydi ne hissedersiniz? Her ne kadar bazı köpekler için kesilmesinde sorun yoktur dense de biz bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Köpeğimin Bıyığını Kesersem Ne Olur?

Köpeğimin bıyığını kesersem ne olur? Köpeğinizin bıyığını keserseniz onun elinden etrafı tanıma algısını almış Köpeğimin Bıyığını Kesersem Ne Olur?olursunuz. Bununla birlikte psikolojik yönden de büyük zarar verirsiniz. Bıyığı kesilmiş bir köpek, kendini utangaç bir duruma sokabilir. Çevredeki nesneleri hiçbir şeyi algılayamayacağından kendine olan güvenini de kaybeder. Yazımızın içerisinde altını çizdiğim tek bir nokta var. Aynı şey sizin başınıza gelse ve bir anda güveninizi kaybetseniz, çevre ile iletişiminizi kesseniz ne olurdu? Keyfi bıyık kesmek olur mu? Asla olmaz.

Ayrıca köpekler oyuncudur ve sürekli avlanma istekleri vardır. Bu eylemi gerçekleştirerek, onların oyun yeteneğini de elinden almış olursunuz. Hayatta olan her şeyin bir var oluş sebebi vardır değil mi? Köpeklerin bıyıkları içinde aynı durum geçerlidir. Bu yüzden onların bıyıklarını asla kesmeyin. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.