[get-banner]
Köpekler Bakımı

Köpeklere Kemik Vermek Zararlı mı?

Petzzshop En Uygun Ve Kaliteli Kedi ve Köpek Ürünleri

Köpeklere Kemik Vermek Zararlı mı?

Köpeklere Kemik Vermek Zararlı mı?Köpeklere kemik vermek zararlı mı? Köpekler bilindiği üzere kemik kıkırdatmayı oldukça fazla sevmektedir. Hatta çoğu köpek sahibinin onlara kemik verdiğine de tanık olmuşuzdur. He ne kadar köpeklere kemik vermenin doğru bir davranış olduğu algılansa da sağlık yönünden yanlıştır. Hatta bazı uzmanlara göre ödül olarak verilen kemiklerinde verilmemesi gerekmektedir.

Evet, biliyoruz ki köpeklerin yemekten son derece keyif aldıkları şeylerden biri kemiktir. Saatlerde kemikleri kemirerek adeta kendilerinden geçerler. Tabi ki köpeklere kemik verme durumu yanlış olduğu kadar aksini savunanlarda bulunmaktadır. Bazı kemiklerin zararlı olmadığını söyleyenlerde vardır. Bazıları kemiklerin köpeklerin diş sağlığı açısından önemli olduğunu vurgularken bazıları ise kemiklerin köpeklerin ölümüne yol açabileceği savunur. Genel olarak baktığımızda ise kemik verilmesinin sağlık yönünden ciddi zararlara yol açtığını görüyoruz.

Köpeklere Kemik Vermenin Zararları Nelerdir?

Köpeklere Kemik Vermenin Zararları Nelerdir?Köpekler için şüphesiz ki kemik kemirmek son derece eğlenceli bir oyun gibidir. Diğer yandan ise oldukça ciddi zararları bulunmaktadır. Köpek sahipleri bu yazımızı okurken kendi içinde çelişkiye düşebilir. Bir kesim kemik vermenin doğru olduğunu savunurken bir başka kesim ise zararlı olduğunu savunmaktadır. Peki, köpeklere kemik vermenin zararları nelerdir? Gelin bu konuyu hep birlikte inceleyelim;

  • Özellikle parçalanması zor bir kemik vermeniz, köpeğinizin dişlerinin kırılmasına sebep olabilir.
  • Köpeğiniz kemiği kemirirken sivri kısımlarına denk gelirse ağız içinin yaralanmasına sebep olabilir.
  • Allah korusun. Kemik, köpeğinizin nefes borusuna takılabilir. Bu durumda acil müdahale olmazsa daha da ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Özellikle tavuk kemikleri çok daha keskindir. Köpeğinizin midesine saplanabilir ve bu durum kanamalara yol açabilir.
  • Kemiğin midede veya bağırsakta delik açması ise Peritonitis denilen bir durumdur ve çok ciddidir. Ameliyat son çare olmasına rağmen köpeğinizin yaşama şansı oldukça azdır.

Köpeklere Hangi Kemik Türleri Verilebilir?

Köpeklere Hangi Kemik Türleri Verilebilir?Köpeklere hangi kemik türleri verilebilir? Yazımızın içeriğinde köpeklere kemik vermenin yanlış bir davranış olduğunu belirtmiştik. Buna rağmen bazı kemik türlerinin verilmesinde sakınca olmadığını belirten uzman veteriner hekimler bulunmaktadır. Köpeklere özellikle pişmiş kemik verilmemesi gerekirken pişmemiş çiğ tavuk, sığır eti veya kuzu kemikleri verilebilmektedir.

Burada önemli olan kemiklerin sert ve keskin olmamasıdır. Yumuşak kemikler verilmesi önerilmekle birlikte bu kemiklerde nefes borusuna kaçarsa boğulma gibi bir durum yaşanabilir. Bu yüzden çiğnenmesi kolay ve yumuşak kemikleri tercih etmeniz gereklidir. Köpeğiniz kemiği rahat bir şekilde çiğneyebiliyorsa tehlike yoktur. Diğer yandan çiğnemekte zorlanırsa dikkat etmeniz de fayda vardır. Yazımızın faydalı olacağını umuyor, herkese patili günler diliyoruz.

İlgili Mesajlar

1 nın 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.